عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۷۷۴۹
تعطیلی همه ادارات و اصناف غیرضروری تا پایان هفته؛

اعلام وضعیت قرمز کرونا در ۹ شهر خوزستان

گروه دیار کارون: در پی هشدار رئیس بیمارستان رازی در خصوص رخنه کردن ویروس کرونا و آلودگی بسیار شدید این ویروس در شرایط بحرانی استان خوزستان، دستور تعطیلی ۹ شهر استان، برای مبارزه با کرونا صادر شد.

در روزهای اخیر نگاه‌ها به استان نفت‌خیز جنوب‌غربی ایران است؛ خوزستان و خبرهایی که درباره روند افزایشی ابتلا به کووید- ۱۹و بستری بر اثر کرونا در بیمارستان‌هایش می‌رسد. نخستین بار درحالی‌که دیگر شهرهای کشور با تصمیم دولت بازگشایی تدریجی کسب و کارهای کم خطر و با خطر متوسط را در دستور کار داشتند خبری به نقل از «محمد علوی»، سرپرست مرکز بهداشت خوزستان که گفته بود:«آمار مبتلایان به کرونا در این استان، از حد انتظار فراتر رفته»منتشر شد. همان زمان از بیمارستان کودکان ابوذر اهواز خبر رسید که آمار کودکان مبتلا به کرونا در حال افزایش است و به این ترتیب بسیاری از محاسبات به هم ریخت. آمار ابتلا افزایشی شد و نگرانی‌ها بالا گرفت.
حالا نام خوزستان در کنار تهران در نشست‌های خبری روزانه مسئولان وزارت بهداشت، بیشتر شنیده می‌شود. آمار ابتلا به کرونا در استان خوزستان در حال رسیدن به روزانه ۲۰۰ نفر است. سخنگوی وزارت بهداشت هم در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد:  تهران و خوزستان در روز جمعه جمعاً نزدیک به نیمی از موارد ارجاع بیمارستانی و بستری ابتلای جدید به ‎کووید-۱۹ در کشور را به‌خود اختصاص داده‌اند. دولت و از آن جمله وزارت بهداشت در روزهای اخیر بابت افزایش شتابان و نگران‌کننده آمار مبتلایان به کرونا مورد انتقاد قرار گرفته‌اند. منتقدان می‌گویند روند عادی‌سازی در جامعه بسیار سریع بوده و موجب شده مردم احساس خطر نسبت به‌احتمال ابتلا به بیماری را از دست بدهند و همین موضوع و در پی آن سهل‌گیری‌های بیشتر موجب سیرصعودی ابتلا شده است.
در کنار اینها خبرهایی که در روزها و ماه‌های گذشته درباره احتمال کاهش کرونا در تابستان به‌دلیل افزایش گرمای هوا منتشر شده بود در کنار خبرهای اینستاگرامی و تلگرامی تأیید نشده، شرایط اجتماعی متفاوتی را در خوزستان ایجاد کرده وعواملی را کنار هم قرار داده که در نهایت منجر به روند صعودی آمار ابتلا شده است. در یک‌ماه گذشته و پیش از آغاز‌ماه رمضان بسیاری از خوزستانی‌ها به روال همیشگی‌شان مراسم عزا، ‌عروسی و دورهمی‌های فامیلی را برگزار کرده‌اند. همچنین در این استان تعداد کمتری از مردم به مراقبت‌های پیشگیرانه، رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک اهمیت می‌دهند.همه این‌ها باعث شد دستوری تعطیلی ۹ شهر استان تا پایان هفته صادر شود.
۱۷۶ نفر دیگر در دام این ویروس زیرک افتادند
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ۱۷۶ نفر دیگر در خوزستان به جمع کرونایی‌ها پیوستند. علی احسان پور افزود:  علیرغم هشدار‌ها و تاکید به شهروندان مبنی بر رعایت نکات بهداشتی و خودداری از تردد‌های غیرضروری در سطح شهر، همچنان شاهد بی توجهی مردم هستیم، بطوریکه طی هفته‌های اخیر با روند صعودی ابتلا به کرونا ویروس در استان مواجه شدیم.او افزود: شمار مبتلایان به ۴ هزار و ۴۵۹ نفر رسیده است، ضمن اینکه طی مدت مذکور، ۱۱ نفر جان خود را از دست دادند و تعداد قربانیان به ۲۹۰ نفر افزایش یافت.
تعداد بیماران سه برابر شده است
استاندار خوزستان در شهرستان‌هاي باوی،هویزه، اهواز،حمیدیه،هندیجان،دزفول،شوشتر،کارون و مسجدسلیمان وضعیت قرمز شیوع کرونا اعلام کرد.غلامرضا شریعتی اظهار داشت:دلیل افزایش بیش از حد مبتلایان کرونا در خوزستان، یکی به خاطر افزایش قابل ملاحظه تست کرونا و بیماریابی ماست و دیگری به خاطر عدم رعایت فاصله‌گذاری هوشمند در برخی از شهرهای خوزستان است.تعداد بیمارانی که اعلام کردیم سه برابر شده است در حالیکه تعداد بستری‌ها ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است یعنی دو برابر و نیم افراد مبتلا در خانه قرنطینه شده اند.میزان بروز در استان ما به متوسط کشوری نرسیده است میزان میرایی و کشندگی این بیماری در خوزستان کمتر از متوسط کشوری است.
شریعتی با بیان اینکه از ۱۰۱۰ تخت پیش بینی شده فقط ۵۱۰ تخت اشغال است، گفت:۱۹۷ تخت برای‌اي سیو در نظر گرفته شده است که ۱۴۹ تخت اشغال است بیش از ۴۰ تخت در بخش‌های ویژه مختص بیماران کرونایی هنوز خالی است البته این خالی بودن در تمام استان متعادل نیست.وضعیت بحرانی نیست اما در برخی شهرها در حال نزدیک شدن به آستانه تحمل هستیم اگر کمی غفلت و قصور کنیم ممکن است کنترل سخت شود و مرگ و میر در خوزستان را بالاتر ببرد.با توجه به شرایطی پیش رو در برخی از شهرهای استان مجدد محدودیت هایی را اعمال می‌کنیم تا بتوانیم زنجیره انتقال بیماری را قطع کنیم.
وی افزود:برخی‌ها مدیران بدون اطلاع از شرایط استان، گفتند طغیان شده است در حالیکه اصلا چنین چیزی را شاهد نیستیم و بدون هماهنگی علوم پزشکی نظراتی که باعث التهاب جامعه مي‌شود را منتشر نکنند.در شهرهایی که اعلام می‌شود تا پایان هفته تعطیل است و محدودیت‌ها رفت و آمد را بین مناطق مختلف شهر برقرار خواهد بود تا زنجیره شیوع کرونا قطع شود.وی با بیان اینکه همه ادارات و اصناف باید همکاری کنند گفت:شهرستان‌هاي باوی،هویزه، اهواز،حمیدیه،هندیجان،دزفول،شوشتر،کارون و مسجدسلیمان جزو شهرهای وضعیت قرمز هستند. استاندار گفت:جمعه مجدد شرایط مورد بررسی قرار می‌گیرد و برای ادامه تعطیلی و یا بازگشت به شرایط عادی تصمیم‌گیری می‌شود.
افزایش ابتلای کودکان
 یک فوق تخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه گفت: ابتلای کودکان به ویروس کرونا در کشور و استان خوزستان نشان دهنده گسترش بالای این بیماری است و نشانه بسیاری بدی است.فرهاد سلطانی بیان کرد: اکثر مقالاتی که از کشورهایی مثل چین، اروپا و آمریکا ارسال شده نشان داده که آمار ابتلای کودکان به کرونا در این مناطق نادر و کم بوده است اما افزایش آمار ابتلای کودکان در ایران و خوزستان به این بیماری نگران کننده است.وی با اشاره به اینکه در بخش مراقبت‌هاي ویژه بالاترین سطح مراقبت‌هاي درمانی انجام مي‌شود ادامه داد: در بیمارستان رازی اهواز تا قبل از شیوع کرونا ۱۶ تخت‌اي سی یو وجود داشت که بعد ازشیوع این بیماری تعداد تخت‌ها به ۴۰ تخت افزایش یافت. بیماری کرونا تاکنون درمان قطعی ندارد و بیمارانی که به بخش‌اي سی یو روانه مي‌شوند فقط از دستگاه‌هاي تنفسی برای این افراد استفاده مي‌شود و کار درمانی دیگری نمی توان برای آنها انجام داد.
اعمال محدودیت‌های تردد بین مناطق شهری
رئیس پلیس راهور خوزستان گفت: منتظر ابلاغ میزان محدودیت‌های تردد بین مناطق شهرها از سوی ستاد مدیریت کرونا هستیم و به محض ابلاغ، محدودیت‌ها اعمال خواهد شد.سرهنگ منصور جمشیدیبا اشاره به تعطیلی ۹ شهرستان خوزستان و محدودیت‌های رفت و‌آمد بین مناطق مختلف شهرها، اظهار کرد: تاکنون (بعد از ظهر یکشنبه) محدودیت‌های رفت و آمد در این شهرها اعمال نشده است. ستاد مدیریت کرونا با حضور استاندار خوزستان و مسئولان بهداشتی برگزار می‌شود تا نحوه محدودیت‌ها را به ما اعلام کنند.
در مرحله نخست اعمال محدودیت تردد در شهرهای خوزستان در فروردین ماه، در اهواز علاوه بر منع تردد در خیابان‌های اصلی، محدودیت و ممنوعیت رفت و آمد روی پل های رودخانه کارون و تردد بین شرق و غرب شهر در دو سوی رودخانه نیز اعمال شده بود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۲/۲۲ -  شماره 4650
جستجو
جستجو
بالای صفحه