عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۶۰
رانت‌های نجومی و باورنکردنی در ثبت‌نام خودروهای دولتی؛

افزایش یک تا ۱۴ میلیون تومانی قیمت انواع پژو در یک هفته

گروه اقتصادی: افزایش قیمت ارز و بی‌تدبیری مسئولین نظارتی در مدیریت بازار خودرو باعث شد تا روند افزایش قیمت در بازار خودرو به صورت نجومی افزایش پیدا کند و این روزها شاهد تلاطم قیمت‌ها در بازار خودرو باشیم.

 آن‌طور که در بازار ارز مشاهده می‌شود، قیمت دلار به ۳۲ هزار تومان افزایش یافته است و همین موضوع، پایه افزایش بیشتر قیمت‌ها در بازار خودرو را گذاشته است.بررسی‌ قیمت‌ها در بازار خودرو نشان می‌دهد در طول یک هفته گذشته با افزایش قابل توجهی روبه‌رو شده‌اند. در میان محصولات پژو، قیمت پژو۲۰۶ تیپ در یک هفته گذشته با افزایش ۱۱ میلیون تومانی روبه‌رو شده است؛ به طوری که از ۲۳۰ میلیون تومان به ۲۴۱ میلیون تومان افزایش یافته است. پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز در بازار رشد ۸ میلیون تومانی را تجربه کرده است. ۱۵ مهرماه پژو۲۰۶ تیپ ۵ حدود ۲۹۸ میلیون تومان قیمت داشت، اما در حال حاضر در بازار با قیمت ۳۰۶ میلیون تومان به فروش می‌رود.بنا به این گزارش، پژو ۲۰۶ وی۸ SD در بازار در حال حاضر ۳۰۱ میلیون تومان قیمت دارد؛ این در حالی است که یک هفته گذشته با قیمت ۲۹۳ میلیون تومان دیده می‌شد. این یعنی قیمت این خودرو ۸ میلیون تومان بالا رفته است.در این میان، قیمت پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۱۴ میلیون تومان و دنده‌ای ۷ میلیون تومان افزایش یافته است. در حال حاضر پژو ۲۰۷ اتوماتیک در بازار ۵۰۷ میلیون تومان و دنده‌ای ۴۴۰ میلیون تومان قیمت دارد.قیمت پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز نیز در یک هفته گذشته یک میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و با قیمت ۲۲۹ میلیون تومان به فروش می‌رود. پژو۴۰۵ بنزینی نیز افزایش ۱۳ میلیون تومانی قیمت را تجربه کرده است. در حالی که این خودرو ۱۵ مهرماه ۲۰۹ میلیون تومان قیمت داشت، امروز با قیمت ۲۲۲ میلیون تومان در بازار دیده می‌شود.
رانت‌های نجومی و باورنکردنی در ثبت‌نام خودروهای دولتی
 مرحله پنجم فروش فوق العاده ۴ محصول ایران خودرو با موعد تحویل ۹۰ روزه از روز سه‌شنبه ۲۲ مهرماه ۹۹ آغاز شده است. 
در این طرح چهار خودرو پیش‌فروش می‌شوند. قیمت خودرو پارس بنزینی در حالی بیش از ۹۷ میلیون تومان اعلام شده که این خودرو در بازار بیش از ۲۵۴ میلیون تومان قیمت دارد. بدین ترتیب می‌توان گفت قیمت خودرو پارس در بازار ۱۵۷ میلیون (۱۶۱ درصد) بیشتر از قیمت این خودرو در پیش‌فروش ایران خودرو است.پژو ۲۰۶ صندوقدار نیز در حالی ۱۰۴ میلیون تومان پیش‌فروش می‌شود که در بازار ۲۹۸ میلیون تومان قیمت دارد. در واقع قیمت خودرو پژو ۲۰۶ صندوقدار ۱۹۴ میلیون تومان معادل ۱۸۶ درصد بیشتر از قیمت این خودرو پیش‌فروش ایران‌خودرو است.پژو ۲۰۷ دستی نیز در حالی ۱۲۱ میلیون پیش‌فروش می‌شود که قیمت این خودرو در بازار ۴۳۶ میلیون است. به عبارتی قیمت خودرو پژو ۲۰۷ بیش از ۳۱۵ میلیون معادل ۲۶۰ درصد بیشتر از قیمت این خودرو پیش‌فروش ایران‌خودرو است.سمند ال ایکس نیز در حالی با قیمت ۹۳ میلیون تومان پیش‌فروش شده که قیمت این خودرو در بازار بیش از ۱۸۰ میلیون تومان است. در واقع قیمت خودرو سمند ال ایکس بیش از ۸۷ میلیون تومان معادل ۹۳ درصد بیشتر از قیمت این خودرو پیش‌فروش ایران‌خودرو است.
بازار خرید و فروش قفل است
بازار خرید و فروش خودرو این روز‌ها با غفلت مسئولین اجرایی و نظارتی نسبت به هفته گذشته با افزایش نجومی قیمت انواع خودور‌های داخلی روبرو شده است. قیمت‌ها دربازار به حدی افزایش پیدا کرده است که فروشندگان خودرو دست از معاملات کشیده و هیچ خرید و فروشی انجام نمی‌شود. این درحالیست که بازار آگهی‌های فروش خودرو آن هم براساس این قیمت‌های نجومی هرلحظه در حال افزایش بوده و گویا بازار به صورت سازمان یافته به سمت گرانی پیش می‌رود.
کسی تمایل به فروش خودرو ندارد و فقط با اعلام قیمت‌های غیرمنطقی التهابات بازار را بیش از گذشته می‌کند. در این شرایط واحد‌های اجرایی و نظارتی و به ویژه وزارت صنعت به عنوان سکان‌دار سامان دهی بازار خودرو سکوت کرده و این مصرف کننده است که بلاتکلیف‌تر از دیروز نمی‌داند در این شرایط چگونه می‌تواند خودروی مورد نیاز خود را خریداری کند. به اعتقاد فروشندگان خودرو اگر بخشی از این خودرو‌های صفر را به حساب تعهدات قبلی شرکت‌های خودروساز به مشتریان بگذاریم حضور مابقی خودرو‌های صفر در بازار علامت سوال بسیاری دارد.
فروشندگان خودرو می‌گویند:در طول چند ماه اخیر تبلیغات زیادی از سوی واحد‌های نظارتی برای مدیریت بازار خودرو اعلام شد و حتی چارچوب‌هایی نیز برای قیمت‌گذاری در بازار تعیین گردید، اما متاسفانه نه تنها بازار به سمت آرامش نرفت بلکه التهابات بازار خودرو هر روز بیشتر از گذشته می‌شود. امروز فروشنده و خریدار خودرو نمی‌داند براساس کدام استدلال باید قیمت‌ها دو روزه ۱۰ تا ۲۵ میلیون تومان افزایش پیدا کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۲۴ -  شماره 4761
جستجو
جستجو
بالای صفحه