عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۵۷۹

فاجعه کرونا را جدی بگیریم

گروه اجتماعی کارون: علیرغم افزایش آمار ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، هنوز محدویت‌های قابل توجه از سوی مسئولان وضع نشده و این یعنی مرگ تعداد بیشتری از عزیزان و هموطنانمان.

 در برخی استان‌های کشور از جمله خوزستان، وضعیت کرونا به شدت بحرانی و قرمز است اما محدودیت‌ها به تعطیل کردن پارک‌ها و بستن قهوه‌خانه‌ها بسنده کرده و مشاغل پرخطر و حمل و نقل عمومی همچنان بر قربانیان این ویروس مرگبار می‌افزایند. هم اکنون وضعیت بسیاری از استان‌های کشور از جمله خوزستان قرمز است، ظرفیت بخش‌های مراقبت‌های ویژه و عادی بسیاری از بیمارستان‌ها تکمیل شده و کادر درمان دیگر توان ندارند، ولی هنوز  اقدامات اساسی برای ایجاد محدودیت از سوی ستاد کرونا اجرایی نشده است.  رسانه ها، خبرگزاری ها، فضای مجازی و همه و همه از کرونا می‌گویند، هر روز در اخبار ساعت ۱۴ از افزایش روز افزون و رکوردشکنی مرگ و میر‌های ناشی از ویروس کرونا خبر می‌دهند، اما آنچه تعجب برانگیز است عدم تعطیلی ادارات دولتی و بسیاری دیگر از مشاغل است که همچنان مثل روزهای عادی باوسایل حمل و نقل عمومی به سرکار می‌روند و چرخه زندگی این ویرس مرگبار را کامل‌تر می‌کنند.   بر اساس اعلام رئیس شورای شهر تهران، روزانه حدود ۱۵۰ نفر در تهران بر اثر کرونا می‌میرند؛ البته اگر اظهارات دکتر حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت  را هم مد نظر قرار دهیم به عدد ۳۰۰ فوتی در روز (فقط در تهران) می رسیم:  این یعنی یک کشتار جمعی هولناک. البته که تعطیل کردن موارد اعلامی لازم بوده است ولی آیا واقعاً کافی هم است؟ قطعاً و قطعاً نه!در برابر این فاجعه خوف انگیز، استانداری تهران اعلام کرده است که محدودیت‌های کرونایی تا آخر هفته در تهران تمدید می شود. چرا تعطیلی موقت ادارات دولتی و بخش عمومی یا دورکاری جدی و نوبت بندی حضور کارمندان را پیگیری و اجرا نمی کنید؟

نمی توانید به کارمند بخت برگشته بگویید هر روز سر کار بیا و در اداره هم پروتکل های بهداشتی را رعایت کن ولی هر روز یکی دو ساعت -و بعضاً بیشتر- در تجمعات به هم فشرده اتوبوس ها و متروها و ایستگاه ها باش و کرونا بگیر!
چرا استانداران و مسئولان  از ستاد ملی کرونا  درخواست نمی‌کنندتهران و سایر کلان‌شهرهایی که اوضاع خوبی ندارند  را به مدت دو هفته تعطیل و قرنطینه کند تا آمار فروکش کند و سیستم درمانی فرونپاشد؟ مگر فکر می کنند امکانات انسانی و مادی درمانی ما، بی انتهاست؟ چرا سیستم نظارتی تان بدان حد ناتوان و شاید هم بی خیال  است که نمی تواند بر آنچه خودتان اعلام کرده بودید نظارت کند؟ نتیجه هم شد تراکم مردم در فروشگاه‌ها به ویژه در مراکز خرید بزرگ و شیوع بیشتر کرونا. چرا آخر هفته ها که مراکز خرید و پارک ها و خیابان‌ها غلغله است، مردم را ملزم نمی کنید که در خانه بمانند و این ویروس بی رحم را در مهمانی‌ها و خریدها و معابر به هم ندهند؟! اصلاً همین الزامی شدن ماسک در معابر عمومی را چقدر جدی گرفته‌اید و بر اجرایش نظارت دارید؟! وقتی مسئولان می‌گویند سفر یکی از مهم‌ترین عوامل شیوع کروناست ولی چرا برای سفرهای بین جاده ای جریمه های سنگین وضع نمی شود تا فقط کسانی سفر بروند که واقعاً کاری مهمی دارند؟مردم باید آگاه باشند  این بیماری داروی موثر برای درمان و واکسن ندارد، شاید روزی برسد که درمان آن پیدا شود، اما کمی فکر کنیم بعد عمل کنیم، استفاده از یک ماسک، شست و شوی مکرر دست ها، خودداری از برگزاری دورهمی‌های خانوادگی، رعایت فاصله فیزیکی، پرهیز از حضور در مراسم‌ ختم و عروسی راهکار‌های ساده‌ای هستند که می‌توانند جلوی مرگ عزیزان ما را بگیرند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۷/۲۹ -  شماره 4764
جستجو
جستجو
بالای صفحه