عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۷۳۶

یک سال پس از گرانی بنزین

رویا خسروی

سال گذشته در این روزها، در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، کشور دستخوش اتفاقات ناگواری بود. 
در همان زمان بود که دولت و شخص رئیس‌جهور اعلام کردند و متعهد شدند که در پی افزایش سه برابری قیمت بنزین،‌ سایر کالاها و خدمات  در پی نظارت و سایت دولت گران نخواهند شد اما در واقعیت چه شد و این وعده‌ها تا چه میزان تحقق یافت؟ گرانی‌های شدید از کی آغاز شد و حالا پس از یک سال قیمت‌ها در کجا قرار گرفته‌اند؟ سال گذشته در این روزها قیمت بنزین از هزار تومان به ۳۰ هزار تومان رسید،‌یعنی افزایشی ۲۰۰ درصدی. علیرغم وعده‌های عدم گرانی همه می‌دانستند که گرانی بنزین سرآغاز گرانی سایر کالاهاست. در یک سال اخیر و پس از افزایش قیمت بنزین، شاخص قیمت مواد خوراکی به شدت افزایش یافت و برخلاف وعده‌های دولتمردان، مستقیما بر معیشت مردم تاثیر گذاشته است. 
بر طبق آماررسمی که از مرکز آمار ایران و بانک مرکزی می‌توان مقایسه کرد در این یک سال قیمت کالاهای اساسی که اتفاقا با سلامت مردم سر و کارمستقیم دارند همچون لبنیات، بیشترین گرانی را تجربه کرده اند، تا جایی که طبق گفته کارشناسان بسیاری از این مواد غذایی علیرغم ضروری بودن از سفره اقشار مختلف حذف شده‌اند. براساس آمارهای رسمی مرکز آمار ایران، قیمت شیر و سایر محصولات لبنی در دولت دوم حسن روحانی رشدی بین ۱۵۲ تا ۲۰۲ درصدی را داشته‌اند.براساس آمارها، مصرف سالانه شیر و لبنیات برای هر ایرانی طی سال‌های اخیر به دلیل گرانی بسیار زیاد، کاهش ۱۵ کیلوگرمی داشته است. در کنار لبنیات،‌برنج، ‌گوشت قرمز،‌مرغ، تخم مرغ، روغن و بسیاری دیگر از کالاهای ضروری هم از گرانی در امان نبوده و از سال گذشته تاکنون بیش از دو برابر گران شده‌اند.علاوه بر مواد خوراکی و غذایی، مسکن، خودرو، طلا و هر آنچه که در کشور قابل معامله و خرید و فروش بوده هم گران شده است. هر چند رئیس دولت تمامی این گرانی‌ها را به تحریم‌های آمریکا گره زده و از مردم می‌خواهد کاخ سفید را برای گرانی‌ها لعنت کنند اما آیا پیش از این کشور در تحریم قرار نداشت؟ اینکه سال‌هاست اقتصاد ایران با تحریم‌‌ها خو گرفته است، موضوع تازه‌ای نیست اما رانتی که این تحریم‌ها در سال‌های اخیر برای برخی از نورچشمی‌ها به وجود آورده است از دلار ۴۲۰۰ تومانی تا واردات و صادرات در زمان‌های بخصوص، عامل اصلی این آشفته بازاری است که دودش مستقیما در چشم مردم می‌رود. مردمی که از سال گذشته تا کنون ارزش پولی که دردست داشتند به حدود نصف کاهش پیدا کرده و ارزش کالاها و خدمات ضروری برای نیازهای اولیه‌شان به دلار محاسبه می‌شود.

 به غیر از گرانی‌های گسترده، قرار بود دولت مابه‌التفاوت گرانی بنزین را در بین اقشار کم‌درآمد توزیع کند که این موضوع عملا در همان زمان با پرداخت مبلغی اندک به عده‌ای محدود منتفی شد. همچنین قرار بود  قیمت بنزین در داخل  با کشورهای منطقه در یک رنج قرار گیرد تا مانعی بر قاچاق شود که به دلیل سقوط ارزش پول ملی همانطور که پیش‌بینی شده بود،‌عملا تمامی این وعده‌ها نقش بر آب شدند و تنها چیزی که از آبان ماه باقی ماند، گرانی‌های وحشتناک است و اتفاقاتی وحشتاناک‌تر.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۲۵ -  شماره 4783
جستجو
جستجو
بالای صفحه