عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۷۵۲

از شنبه اول آذر؛ تهران و ۱۵۰ شهر به مدت ۲ هفته تعطیل می‌شوند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد: از روز شنبه آینده، حدودا ۱۵۰ شهر که عمدتا کلانشهر هستند و شامل تهران هم می‌شود به مدت ۲ هفته تعطیل خواهد بود؛ تردد درون شهری نیز از ساعت ۹ شب تا ۴صبح در مناطق قرمز منع خواهد شد.

علیرضا رئیسی پس از جلسه فوق‌العاده بررسی نهایی دستورالعمل‌های «طرح جامع اعمال محدودیت‌های پویا در مقابله با کرونا» که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد، با اعلام این که منع تردد بین شهری هم که قبلا وجود داشت همچنان اعمال خواهد شد، اظهار داشت: بنابراین در شهرهایی که قرمز و نارنجی اعلام می‌شود فقط کسانی که پلاک بومی آن شهر را دارند اجازه تردد دارند و بقیه اجازه ورود به آن شهرها را ندارند. تعطیلی در مناطق قرمز یعنی همه جا تعطیل است به جز گروه شغلی شماره یک که مایحتاج ضروری مردم را تهیه می‌کند؛ مثل سوپر مارکت ، بیمارستان، مطب ، داروخانه و امثالهم و به جز آن همه جا تعطیل خواهد بود. درباره کارکنان و ادارات هم بررسی صورت گرفت اداراتی که غیر ضروری هستند و نیازی به بازبودنشان نیست با حداقل کارکنان کار خواهند کرد. مثلا در برخی ادارات فقط نگهبانان باید باشند و حداکثر تا یک سوم کارکنان در مناطق قرمز باید حضور پیدا کنند؛ در مناطق نارنجی هم حداکثر نصف کارکنان باید حاضر باشند و اگر کمتر از آن هم حضور داشته باشند مشکلی نیست. در مناطق زرد هم حداکثر تا دوسوم کارکنان باید حاضر باشند . رئیسی  با اشاره به اینکه این محدودیت‌ها در مناطق قرمز بسیار شدید است، اظهار داشت: این مصوبات به معنی واقعی، تعطیلی است و فقط مشاغلی که برای مردم ضروری هستند، مثل نانوایی تعطیل نمی شوند. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه با بیان اینکه تعطیلی‌ها در نظر گرفته شده برای محدودیت‌های کرونایی دو هفته است و اگر نیاز باشد بیشتر هم خواهد شد، در خصوص محدودیت ترددها گفت: دو نوع محدودیت است، اولاً شهرهایی که قرنطینه هستند که هم محدودیت درون شهری و هم بیرون شهری دارند. به عنوان مثال خارج شدن از تهران برای فردی که اگر وارد شهری نشود و دوباره به تهران برگردد، مشمول جریمه نخواهد شد. هر شهری محدوده خود را دارد و اگر فردی از شهری خارج شود به شهر دیگر نمی تواند وارد شود. افراد خاطی خارج شده از شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان و از شهرهای قرمز ۱ میلیون تومان جریمه می‌شوند. موضوع محدودیت‌ها و ترددها دو نوع است. شهرهایی که قرمز هستند ترددهای درون شهری و بیرون شهری دارند. مثلا فردی در تهران ساکن است و پلاک بومی هم دارد اما در شهر دیگر کارخانه دارد ، اگر این فرد وارد شهر نشود مشمول جریمه نمی‌شود اما اگر به شهر دیگر وارد شد جریمه می‌شود. 
وی درباره نوع محدودیت‌های هر شهر ادامه داد: هر شهر محدودیت‌های خودش را دارد.خروج از شهرها جریمه ندارد اما اگر فردی به شهر دیگر وارد شد جریمه می‌شود. اگر فردی از شهر نارنجی وارد هر شهری شد ۵۰۰ هزار تومان و از شهر قرمز یک میلیون تومان جریمه می‌شود . درباره ادارات هم جرائم مشخص شده است که در بین جرائم تا ۳ ماه انفصال از خدمات دولتی هم دیده شده است. 
رئیسی همچنین درباره نحوه استفاده از وسائل حمل و نقل عمومی افزود: جلسه‌ای در وزارت کشور درباره مترو، اتوبوس واحد، تاکسی‌ها و وسایل حمل و نقل برون شهری در حال برگزاری و بررسی است . وی گفت : برنامه‌ای که در دست اقدام داریم این است که حدود ۲ هفته دیگر به تمام افرادی که به کرونا مبتلا هستند و می‌خواهند با اتوبوس مسافرت کنند اصلا بلیت نمی‌فروشند و هواپیما هم به این سیستم متصل شده است و به افرادی که مبتلا هستند بلیت فروخته نمی‌شود.  رئیسی افزود : درباره راننده‌های تپسی و اسنپ هم همین طور است. در اسنپ بیش از ۹۴۰ نفر مبتلا داشته‌ایم که اینها دیگر نمی‌توانند مسافر جابه‌جا کنند. ما سیستم‌هایمان را به هم متصل کرده‌ایم و افراد مبتلا به کرونا، به سامانه ما وصل هستند. افراد مبتلا به مدت ۱۴ روز نمی‌توانند سفر کنند و باید در قرنطینه بمانند.  

 

 

تعطیلی فراگیر برای حفظ جان، خوب؛ 
انشاء‌ا... حواس‌تان به نان مردم هم هست؟!

? مصطفی داننده
 ستاد ملی کرونا به ریاستِ رئیس‌جمهور روحانی سرانجام تصمیم به «تعطیلی فراگیر» گرفته که البته نباید از آن برداشت قرنطینه کرد و برای مقابله با کرونای هزار رنگ...
این تصمیم هرچند دیر اما به هر حال اتخاذ شد و امیدواریم  بتواند روند صعودی کرونا در کشور را متوقف کند.  قبل از اینکه کرونا به شهرهای کشور رنگ قرمز بپاشد، نوشته بودیم باید جدی‌تر باشیم و تعطیلی‌ها را گسترده‌تر کنیم اما متاسفانه گوش شنوایی نبود.
اگر به کسی بر نمی‌خورد،  اجازه هست حرف گوش ندادن‌‌ها را یادآوری کنیم؟ بانو محرز که این روزها دم از تعطیلی می‌زند، اعلام کرده بود قرنطینه مربوط به قرون وسطی‌ است و پروتکل اقلیمی ما با دیگر کشورها تفاوت می‌کند. جناب وزیر بهداشت هم فرموده بودند  ملت فهیم اند و رعایت می‌کنند و ما کرونا را کنترل می‌کنیم.
نوشتیم با نصیحت کردن، کرونا شکست نمی‌خورد. گفتیم با بازگشایی‌های گسترده قطعا کرونا سرکش‌تر می‌شود اما کار خودشان را کردند و حالا ثمر تصمیم‌تان را می‌بینند.به قول قدیمی‌ها «ماهی را هر زمان از آب بگیری، تازه است» همین که الان تصمیم به این کار گرفته‌اید، جای شکر دارد اما در این میان نباید دو نکته را فراموش کرد.
اول: نظارت جدی بر اجرای این تعطیلی است. تعطیلی برخی کاسبی‌ها بعد از ساعت ۱۸ که بیشتر به یک شوخی می‌ماند، چون کرکره مغازه‌ها بالا بود و کارها به راه. وقتی دم از تعطیلی می‌زنیم باید نظارت کامل انجام شود و اجازه داده نشود، برخی قانون را زیر پا بگذارند.در این میان گشت‌های پلیس می‌تواند کمک بسیاری به اجرای قوانین وضع شده کند.
دوم: دولت باید از فردای تعطیلی، وضعیت معیشتی مشاغلی که تعطیل شده‌اند را مشخص کند. کاسبی که دُکانش را می‌بندد باید خرج زندگی‌اش تامین شود. باید بسته‌های حمایتی به کار گرفته شود که مردم هم خیال‌شان از جان‌شان راحت باشد هم نان‌شان. کارگرهای روزمزد باید بدانند در دوران بیکاری اجباری، حقوقی می‌رسد و می‌توانند در روزها و شب‌‌های سخت کرونایی، چرخ زندگی‌شان را بچرخانند.
نکند کار به جایی برسد که برخی از مردم جان‌شان از کرونا در امان باشد اما همین جان به خاطر نان به خطر بیفتد.
دولت به عنوان دولت و قوه اجرایی کشور باید قوانین معیشتی در عصر کرونا را مشخص کند. مردم نگران وام، بیمه، مالیات و ... هستند. اگر کار نباشد، قطعا پولی هم نیست که قسط وام یا پول بیمه پرداخت شود. دولت می‌تواند برای تشویق در خانه ماندن اعلام کند تا ۶ ماه اقساط بانک‌های بدون هیچ سود و بهره‌ای عقب می‌افتد. مالیات و حق بیمه گرفته نمی‌شود. میزان یارانه‌ی کسانی که حقوق دولتی ندارند و شغل‌شان به خاطر کرونا تعطیل شده است، افزایش پیدا می‌کند.بدون این تسهیلات قطعا بعد از چند هفته، مبجور هستند دوباره، به سیستم شُل گرفتن برگردند و آش همان آش باشد و کاسه همان کاسه.
مجلس انقلابی هم به جای اکتفا به شعار و تکرار عباراتی چون مدیریت جهادی و تبدیل ظرفیت به فرصت، کاری واقعا انقلابی انجام دهد. منظورم استیضاح این وزیر و آن وزیر که البته منع هم شده اند یا اعتصاب غذا  نیست. مشخصا کاهش بودجه دستگاه‌های غیر مولد و اختصاص بودجه آنها برای جبران خسارات کروناست. اگر خود این نهادها و دستگاه‌ها پیش قدم شوند البته بهتر است.
تعطیلی بدون تامین معیشت مردم مثل مُسکنی است که می‎خوریم و برای چند ساعت درد دندان‌مان خوب می‌شود اما با از بین تاثیرش دوباره درد به سراغ‌مان می‌آید و زمین را گاز می‌گیریم که چرا شب‌ها مسواک نزدیم و به دندان‌پزشکی نرفتیم که الان دچار این درد، جانکاه شویم.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۸/۲۷ -  شماره 4785
جستجو
جستجو
بالای صفحه