عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۲۶۴

نشاط ناگهانی در بورس

گروه اقتصادی کارون: روز گذشته بازار سهام با صعودی ۴۷ هزار واحدی،‌استقبالی طوفانی از قانون تازه دامنه نوسان نامتقارن ثبت کرد و شاخص کل بورس تهران با رشدی حدود ۴ درصدی به سطح یک میلیون و ۲۶۲ هزار واحدی رسید

اما پرسش مهم این است که روند صعودی بازار تا کجا ادامه دارد؟ چرا که به عقیده کارشناسان، تصمیمات جدید شورای عالی بورس اینگونه القا می‌کند که بازار باید مثبت و سبز شود اما از سوی دیگر تصمیمات محدود کننده، تبعات زیادی در روزی که بازار بخواهد به حالت عادی بازگردد، خواهد داشت و بحرانی به مراتب بیشتر از امروز پیش می‌آید.هر چند روز گذشته برخلاف روزهای پیشین،‌ تقریبا همه نمادها مثبت بودند و ساز سهامداران هم کوک بود اما حتی تازه‌واردها به بازار هم می‌دانند که ثبات در بازار بسیار مهم‌تر از صعود شارپی است و در واقع مهم این است که روند صعودی بازار سهام پایدار و منطقی و نقدشونده بماند. چرا که یک موضوع به اسم قیمت سهم وجود دارد و یک موضوع دیگر به اسم خریدار. به طورمثال اگر خریداری روی یک سهم نباشد، عملا سود آن سهم بی فایده است حتی اگر سهام هر روز مثبت شود اما نقدشوندگی نداشته باشد باز هم بحران بیرون کشیدن نقدینگی و منفی شدن بازار را شاهد خواهیم بود برخی از کارشناسان عقیده دارند فعلا نمی‌توان از روند صعودی بازار سهام سخن گفت و زمانی که شاخص‌کل بالای یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد  تثبیت شود روند نزولی بازار سهام تمام می‌شود و زمانی که به بالای یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد برسد می‌توان گفت روند بورس صعودی خواهد بود. در این میان آنچه مهم است این است که آیا بزاار پس از اجرای این تصمیم توان بازگشتن به حالت عادی را خواهد داشت؟ 

به عقیده کارشناسان،این اتفاقات فقط در کوتاه مدت بازار را سبز می کند. چرا که اصلا نوسان منفی نداریم و سهم ها فقط ۲ درصد منفی و ۶ درصد مثبت خواهند بود. منتهی اتفاق بد زمانی پیش می‌آید که ما بخواهیم بازار را به حالت عادی بازگردانیم. برخی از کارشناسان هم می گویند،‌این تصمیمات این دیدگاه را به وجود می‌آورد که ما تا پایان خرداد بازار را سبز نگه می داریم و بعد از آن وضعیت را به سرنوشت بسپاریم. کارشناسان می گویند  با این قانون بازار فعلا مثبت می شود اما حجم معاملات به دلیل نبود تقاضا کاهش می‌یابد. چرا که  به احتمال زیاد بازار بحران میان مدت بزرگی را تجربه خواهد کرد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۱/۲۶ -  شماره 4854
جستجو
جستجو
بالای صفحه