عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۲۸۴
کاهش ۷هزار واحدی شاخص بورس با صف فروش طولانی

برای خرید سهم،خانه و خودروی خود را نفروشید

گروه اقتصادی: شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز با عقب‌گرد ۷۳۰۶ واحد رو به رو شد.

 در پایان معاملات روز دوشنبه بازار سهام، شاخص کل بورس با افتی ۷ هزار واحدی دومین روز متوالی نزولی خود را به ثبت رساند. این در حالی بود که با انجام معاملات مثبت دقایق پایانی شاخص کل هم‌وزن مثبت شد.در معاملات دیروز که ارزش معاملات خرد بازار ۸ هزار میلیارد تومان بود دو نماد فملی و شبندر بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند اما نتوانستند مانع از افت شاخص بورس شوند.دو گروه فرآورده نفتی و خودرو نیز بیشترین ارزش معاملات را به نام خود ثبت کردند.همچنین در معاملات فرابورس سه نماد بپاس، آریا و زاگرس بیشترین تاثیر را در افت شاخص کل این بازار به ثبت رساندند.
چرا بورس دوباره منفی شد؟
صعودهای کم جان بورس به سرعت تبدیل به نزول می‌شود و درجا زدن شاخص کل بازار سرمایه برای بسیاری از سهامداران فرسایشی شده است. شاخص کل بازار سرمایه به یک میلیون و ۲۵۷ هزار واحد عقبگرد داشت و دوباره روزنه‌های امید سهامداران را بست. درجا زدن شاخص بورس برای بسیاری از سهامداران فرسایشی شده است. بسیاری از آنها که دیگر به بازگشت سرمایه امید ندارند، به خروج از بازار ولو با زیان رضایت داده‌اند. برخی دیگر هم همچنان چشم به راه نشسته‌اند تا در بلندمدت زیان‌شان جبران شود.این در حالی است که کارشناسان بازار سرمایه با اشاره به وضعیت ناپایدار و مبهم بازارهای ایران در شرایط فعلی معتقدند که سردرگمی بازارها در مقطع فعلی منطقی است و بازارها منتظر شفاف شدن چشم‌انداز اقتصاد ایران هستند.آنها تاکید دارند که بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ وضعیت بهتری نسبت به امسال تجربه می‌کند و سرمایه‌گذاران به جای جابه‌جایی در بازارهای مختلف و تحمل ضرر و زیان بیشتر در یک بازار بمانند و اطلاعات خود را از آن بازار بالا ببرند.این کارشناسان همچنین تاکید می‌کنند که سهامداران غیرمطلع بهتر است دارایی خود را به سبدگردان‌ها بسپارند تا متحمل زیان سنگین‌تری نشوند.
شاخص باید از مقاومت عبور کند
معاملات روز گذشته بازار سهام با فشار فروش همراه بود اما در ادامه روند معاملات تقاضا تقویت شد و شاخص کل مثبت شد، اما بورس در ادامه چه خواهد شد؟
معاملات دیروز بازار سهام با فشار فروش همراه بود اما در ادامه روند معاملات تقاضا تقویت شد و شاخص کل مثبت شد، اما بورس در ادامه چه خواهد شد؟سعید ایراهیمی، کارشناس بازار سهام در رابطه با روند بورس گفت: فشار فروش بیشتر شد و دامنه نوسان نامتقارن نوسان‌گیری در بازار سهام را افزایش داده است اما شاخص کل باید از محدوده مقاومت عبور کند. یا باید چند روزی از بازار سهام حمایت شود و شاخص کل این محدوده را بشکند و یا باید چند وقتی با روندی متعادل پیش‌ برویم و ورود پول حقیقی را تقویت کنیم. بعید میدانم شاخص کل در جریلان معاملات امروز مثبت شود اما تغییر دامنه نوسان و ورود پول حقیقی می‌تواند بر روند بورس بسیار موثر باشد.
خانه و خودروی خود را نفروشید
عضو شورای عالی بورس با اشاره به ریسک بالای بازار سرمایه، گفت: سهامداران نباید منابع مالی ضروری خود را وارد بازار سرمایه کنند، در زمان روند صعودی بازار شاهد بودیم که برخی از سهامداران اقدام به فروش مسکن و خودرو کرده و پول آن را وارد بورس می‌کردند.
 سعید اسلامی بیدگلی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه در ذات خود دارای هیجان است، افزود: اکنون با توجه به بزرگ شدن بازار و نزدیک شدن به زمان انتخابات، کم و بیش شاهد مطرح شدن اظهارنظرهایی هستیم که هدف آن در راستای تامین منافع سهامداران نیست.وی با اشاره به سهامداران و نحوه سرمایه گذاری آنها در بازار گفت: توصیه ما به سهامداران این است که به جای بررسی اخبار سیاسی به موضوعات اقتصاد کلان و اخبار صنایع و شرکت‌ها توجه کنند و برای سرمایه‌گذاری در بازار سهام به خصوص در زمانی که بازار وارد فاز هیجانی می‌شود و در مدار نزولی قرار می‌گیرد نگاه سهامداران به بازار باید بلندمدت باشد.
اسلامی با بیان اینکه به دلیل اظهارنظرهای متفاوت از سوی برخی از فعالان بازار ممکن است شاهد نوسان دارای هیجان در بازار باشیم، اظهار کردیم: سهامداران به هیچ عنوان نباید منابع مالی ضروری خود را وارد بازار کنند، در زمان روند صعودی بازار شاهد بودیم که برخی از سهامداران اقدام به فروش مسکن و خودرو می‌کردند تا بتوانند سرمایه‌های خود را برای کسب بازدهی بیشتر وارد بازار کنند.
وی به سرمایه‌گذارانی که به دنبال سرمایه‌گذاری در بازار سهام هستند اشاره کرد و گفت: سهامداران باید با استفاده از خدمات تخصص نهادهای مالی دارای مجوز سازمان بورس یا صندوق‌های سرمایه گذاری اقدام به ورود سرمایه‌های خود به بازار سهام و سرمایه گذاری در این بازار کنند.وی اظهار کرد: روند بازار در وضعیت فعلی از طریق دو نکته قابل بررسی است، در صورتی که شاهد بهم ریختگی کلانی در سطح اقتصاد کشور نباشیم، بازار سرمایه بازاری است که می‌تواند در همه دوران و در بلندمدت در مقایسه با سایر بازارها سود قابل توجهی را در اختیار سهامداران قرار دهد.
عضو شورای عالی بورس گفت: اگر ریسک‌ها کنار گذاشته شوند، تردیدی نیست که بازار سرمایه سودآوری بیشتری دارد به شرط آنکه دیدگاه سهامداران برای سرمایه‌گذاری در این بازار بلندمدت باشد.
وی با اشاره به قیمت گذاری دستوری و تاثیر آن بر معاملات بازار سهام افزود: زمانی که صحبت از بازار می‌شود منظور محل برخورد عرضه و تقاضا است، و نباید اقدام به کنترل بازار به صورت دستوری کرد. اعمال مقررات برای تعیین دستوری قیمت کالاها به طور حتم علاوه بر ایجاد لطمه به فعالیت شرکت‌ها، ماهیت بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد و زمینه ایجاد مشکلاتی را برای بازار فراهم می‌کند.
 با قیمت‌گذاری دستوری نمی‌توان در بازار به اهداف تعیین شده مانند کنترل قیمت‌ها و کنترل تورم دست پیدا کرد و براساس تجربیات به دست آمده در دستور کار قرار گرفتن قیمت گذاری دستوری فقط باعث ایجاد رانت در بازار می‌شود.مجموعه بازار سرمایه باید در جهت منافع میلیون‌ها سهامدار بر روی این موضع بایستد و امیدواریم شاهد این باشیم که هیچگاه هیچ کالایی مورد قیمت گذاری دستوری قرار نگیرد.وی اظهار کرد: قیمت‌گذاری دستوری فقط باعث ایجاد لطمه در فعالیت بورس کالا نمی‌شود بلکه بسیاری از کالاهایی که اعلام شده است قیمت آن به صورت دستوری تعیین شود جزو شرکت‌هایی هستند که سهام آنها در بورس حضور دارد و با توجه به اینکه این شرکت‌ها، جزو شرکت‌های بزرگ و شاخص ساز هستند به شدت روند بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند و منافع میلیون‌ها سهامدار تحت خطر قرار می‌گیرد.
اسلامی با بیان اینکه این اقدام باعث سیگنال‌دهی منفی به معاملات بازار سهام می‌شود، گفت: بارها اعلام شده است دولت و حاکمیت از بازار حمایت کند در حالی که ساده‌ترین موضوع حمایت از بازار با قیمت‌گذاری دستوری از دست می‌رود.آخرین موضوع مطرح شده در مورد قیمت گذاری دستوری، در زمینه فولاد در بورس کالا بود، بورس کالا چالش‌های خود را دارد با چندین وزارتخانه در ارتباط است و تحت تاثیر و فشار سیاست گذاری‌ها قرار دارد که این موضوع می‌تواند بر عملکرد این بازار تاثیرگذار باشد.
در ادامه سهامداران را نسبت به وضعیت بازار سرمایه را می‌بینید:
*شما را بخدا جلوی این حقوقی‌ها رو بگیرید،همش نوسان گیری،فقط فکر مالیات دولت و حقوقی‌ها هستند جان بچه هات حذف نکن،خانواده‌ها متلاشی شدن، خدا خیرت بده .
*من توصیه میکنم مردم به جای سرمای‌گذاری مستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری وارد بورس شوند هم ریسک کمتری دارد وهم اینکه اعصابشان خراب نمی‌‍شود. 
*در این شرایط فقط فرصتی برای افزایش سهم و خرید به وجود آمده دیروز و هفته پیش صف خرید بود و فردا از پایین شروع و به سمت بالا رشد خواهد کرد با توجه به منفی ۲ درصد ضرر انگیزه بالایی برای خرید بوجود آمده و نوسان گیران به سختی موفق خواهند شد. 
* ریزش امروز حاصل توقف ۶۰ دقیقه‌ای گروه پالایشی بود، بازاری که عمق کم داره همینقدر الکی می‌ریزه، دوسال پیش یک آدم با مرام قدیمی همون اوایل رشد بازار گفت، فاتحه بورس هم خوانده شد، چون دولت وآقایان واردش شدند. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۱۱/۲۸ -  شماره 4856
جستجو
جستجو
بالای صفحه