عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۲۰۴۶۱

گرانی کمرشکن

رویا خسروی

 طبق گزارشی که  مرکز آمار منتشر کرده است قیمت ۲۴ ماده خوراکی پر مصرف نسبت به ابتدای سال ۹۷ (زمان بازگشت تحریمها) به طور متوسط ۲۴۸ درصد افزایش یافته است.
 این در حالی است که در طول سه سال گذشته رئیس‌جمهور بارها اعلام کرده که دولت در مدیریت بازار کالاهای اساسی مردم موفق عمل کرده است . دولتمردان همیشه نمره‌های بسیار بالایی برای خودشان در نظر گرفته‌اند. از سوی دیگر آنچه مسلم است و مردم هر  روز آن را با تمام وجود حس می‌کنند، گرانی کمرشکنی است که استخوان های بسیاری را خرد کرده است و بسیاری را از زندگی متوسط به قعر فقر پرتاب کرده است.گرانی در بخش های مختلف باعث شده بسیاری از اقشار ضعیف جامعه برای نیازهای خود دچار مشکل شوند. این روزها بسیاری از مردم تنها سراغ نیازهای اولیه و ضروری می‌روند و قید دیگر خریدها را می‌زنند چراکه درآمد مردم کفاف هزینه ها گزاف خریدها را نمی‌دهد.گرانی های کمرشکن نه تنها از لحاظ معیشتی و خورد و خوراک، مردم را در تنگنای وحشتناکی قرار داده اند، که از لحاظ روحی و روانی فشار سنگینی را بر روی افراد از خود بر جای گذاشته است. شکستن غرور پیش همسایه و بقالی و فامیل زخمی نیست که به این راحتی ها التیام یابد. زخم های روحی که گرانی بر پیکر جامعه گذاشته است، به این راحتی ها درمان نمی شود. سیاست‌های غلط دولت در تنظیم بازار همچنان روح و روان مردم را به شدت درگیر خود کرده است.

در کنار گرانی، کمبود برخی کالاها باعث ایجاد صف‌های طولانی  برای مرغ یخزده، روغن،‌شکر و ... شده و مردم  در این بحران پاندمی کرونا باید ساعت‌ها در صف باشند.مسئولی هم پیدا نمی‌شود برای سر و سامان دادن به این وضعیت آشفته بازار تدبیری بیاندیشد. گویی مسئولان از گرانی و تورم خبر ندارند، نمی‌دانند برخی از مردم دیگر توان خرید میوه را ندارند و بسیاری اجناس ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش قیمت داشته‌اند. برای دو کیلو گوشت، باید بالای ۳۰۰ هزار تومان پول داد، چند کیلو میوه، نزدیک به ۱۲۰ هزار تومان خرج بر می‌دارد، از تهیه لباس و پوشاک هم حرفی نزنیم بهتر است.مسئولان، کاش در این روزهای سخت که هم کرونا هست و هم گرانی و تورم، کمی بیشتر هوای مردمی که با سیلی صورتشان را سرخ نگه می‌دارند، باشد، کرونا هر روز قربانی بسیار می گیرد و مردم کماکان در تامین معاش خود دچار مشکل هستند. داستان گرانی ها، دیگر مثل خیلی چیزهای دیگر چیز جدیدی نیست و مثل اینکه با این مدیریت قرار نیست اتفاق خاصی بیفتد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۴۰۰/۱/۱۶ -  شماره 4880
جستجو
جستجو
بالای صفحه