عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۴۴۹۹
موسویان: ایران از پا درنیامده است

برجام در غیاب آمریکا و اروپا ماندنی نیست

گروه سياسي: یک دیپلمات پیشین کشورمان اظهار کرد: اگر آمریکا به تعهدات برجامی خود به طور کامل عمل کند، می‌تواند توقع گفت‌وگو در مورد سایر مسائل منطقه را داشته باشد در غیر این صورت خیر.

 سید حسین موسویان در سخنانی در گروه ۷۸ کانادا اظهار کرد: از آغاز بحران هسته‌ای ایران، معلوم نبود که چرا برنامه هسته‌ای ایران از نظر دولت آمریکا تهدید اول امنیت ملی آمریکا تلقی می‌شد درحالی‌که ایران هم عضو ان پی تی بود و بمب هسته‌ای هم ندارد. اگر این تهدید واقعی بود، اکنون برجام حاصل شده و ایران بیشترین شفافیت در برنامه هسته‌ای خود را پذیرفته و تضمین‌های لازم در مورد عدم انحراف به سمت بمب هسته‌ای را پذیرفته، پس چرا‌ترامپ دنبال نابودی برجام است. وی گفت: ۱۰ سال مذاکرات هسته‌ای به نتیجه نرسید صرفا به خاطر اینکه آمریکا حق غنی‌سازی ایران طبق مقررات معاهده ان‌پی‌تی را نمی‌پذیرفت.
این دیپلمات پیشین کشورمان در ادامه گفت: تهدید امنیت جهانی توسط‌تروریسم با ظهور طالبان آغاز شد، بعد القاعده و داعش و گروه‌های‌تروریستی مشابه شکل گرفت. منبع ایدئولوژی همه آنها وهابیت است و این ایدئولوژی کمترین اقلیت جهان اهل سنت است. ریشه وهابیت سیاسی است که برای ایجاد اختلاف در جهان اسلام درست شد. اختلاف در جهان اهل سنت بیش از اختلاف سنی ـ شیعه است. گروه‌های‌تروریستی مثل القاعده و داعش، از اهل سنت بیش از شیعیان کشته‌اند. اختلاف ایران و عربستان، اختلاف شیعه ـ‌ سنی نیست. اختلافات دو کشور ریشه ژئوپلتیک و استراتژیک دارد. با حمله نظامی آمریکا و متحدینش به عراق و افغانستان، لیبی، یمن، سوریه، شرایط منطقه علیه عربستان و به نفع ایران چرخش کرد. عربستان با دخالت در لبنان و عراق و یمن سعی کردند ورق را برگردانند اما نتیجه معکوس داشت. موسویان اظهار کرد: منبع بی‌ثباتی‌های منطقه ایران نیست بلکه اشتباهات استراتژیک آمریکا و متحدینش در تجاوزات نظامی آمریکا به کشورهای منطقه خاورمیانه بوده است. آمریکایی که به عنوان قدرتمندترین ارتش جهان بعد از ۱۶ سال اشغال افغانستان، قادر به حل بحران این کشور نبوده است، چگونه می‌تواند سایر بحران‌های منطقه را حل کند. وی در ادامه به هفت اقدام برای ایجاد صلح و ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه به شرح زیر اشاره کرد: ‌اول، همکاری مشترک قدرت‌های منطقه‌ای شامل ایران، عربستان،‌ترکیه، مصر و عراق، دوم، همکاری مشترک پنج قدرت عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل، سوم، نشست مشترک پنج قدرت جهانی و پنج قدرت منطقه برای توافق در مورد اصول مشترک حل بحران‌های منطقه، چهارم، تعیین اصول مشترک حل بحران‌ها بر اساس: خواست اکثریت مردم، تشکیل حکومت فراگیر با مشارکت اکثریت و اقلیت، انتخابات آزاد با نظارت سازمان ملل. پنجم، ایجاد سیستم همکاری و امنیت مشترک منطقه‌ای با حضور ایران، شش کشور عرب حاشیه خلیج فارس و عراق برای تامین امنیت و صلح و ثبات توسط خود کشورهای منطقه. ششم: مقابله با استفاده از زور و صدور‌تروریسم به کشورها برای ساقط کردن دولت‌ها همچون حکایت امروز سوریه. چالش ایران و آمریکا هم از زمانی آغاز شد که آمریکا وارد پروژه تغییر رژیم در ایران شد. هفتم: عدم استفاده ابزاری از‌تروریسم برای صدور سلاح و نظامی کردن خاورمیانه توسط آمریکا.‌
وي افزود: ترامپ در دیدار با امیر قطر گفت که کشورهای عربستان، امارات و قطر از‌تروریسم حمایت کرده، الان قول داده‌اند که دیگر حمایت نکنند و از ما اسلحه بخرند! این یک فاجعه در نرم‌های بین‌المللی است. در مقایسه سیاست منطقه‌ای ایران با سایر قدرت‌های منطقه مثل عربستان و‌ترکیه، سیاست‌های ایران عمل‌گرا و واقع‌گراتر است. موسویان ادامه داد: اتهام اصلی علیه سیاست منطقه‌ای ایران در مورد ‌هژمونی و سلطه‌طلبی منطقه‌ای‌ است. من سی سال در سیستم حکومتی ایران کار کرده‌ام. معتقدم اساس سیاست منطقه‌ای ایران دفاعی است، نه تهاجمی. وی هم‌چنین درباره بازگشت تحریم‌ها علیه ایران از سوی آمریکا تصریح کرد: ایران از تحریم‌های اقتصادی خسارت دیده و خواهد دید اما از پا درنیامده و در مقابل سیاست زور و مداخله آمریکا مقاومت خواهد کرد. این دیپلمات پیشین کشورمان درباره روابط تهران - آنکارا گفت: ایران و‌ترکیه دو قدرت منطقه هستند که به یکدیگر نیاز دارند و با هم همکاری خواهند کرد و مشکل قابل توجهی در روابط دوجانبه نخواهند داشت. موسویان گفت: اگر پنج قدرت جهانی امضا کننده برجام بتوانند برجام را منهای آمریکا اجرا کنند، ایران در برجام باقی خواهد ماند. اگر اروپا نتواند به تعهداتش عمل کند، برجام با روسیه و چین در غیاب آمریکا و اروپا ماندنی نخواهد بود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۴/۱۹ -  شماره 4245
جستجو
جستجو
بالای صفحه