عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۵۱۰۳
بهمن آرمان: نهاوندیان آن زمان که در اتاق بازرگانی بود هم حرفی برای گفتن نداشت

آنقدر سیرند که درد مردم را نمی‌فهمند

گروه اقتصادي:یک اقتصاددان می‌گوید: بین سطح تحصیلات و بینش هیچ ارتباطی وجود ندارد. می‌توانید استاد دانشگاه کمبریج هم باشید ولی بینش نداشته باشید، این افراد اقتصاد خوانده‌اند ولی عملکرد خاصی نداشتند، نهاوندیان آن زمان که در اتاق بازرگانی بود هم عملکرد خاصی نداشت، آقای نیلی هم در سمت‌های مهمی بودند ولی مثل آقای نهاوندیان گره‌ای از اقتصاد ایران باز نکردند.

بهمن آرمان در خصوص عملکرد اقتصادی دولت‌های یازدهم و دوازدهم اظهار کرد: با آغاز دولت روحانی انتظارات مردم چیز دیگری بود. مردم فکر می‌کردند آقای روحانی همانطور که وعده داده بود، کشور را به سمت توسعه و رفاه بیشتر می‌برد و بیکاری را ریشه‌کن می‌کند. اما تیم اقتصادی که روحانی انتخاب کرد توانایی تحقق هیچ‌کدام از این انتظارات را نداشت. متاسفانه افرادی ضعیف، ناتوان بی‌انگیزه و منفعل به کابینه راه یافتند.
 اقتصاددان و دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات افزود: متاسفانه اعضای دولت روحانی درد مردم دردشان نبود، یعنی آن قدر خودشان سیر بودند که درد مردم عادی را نمی‌فهمیدند. به عنوان مثال در دولت اول  روحانی فردی را به عنوان وزیر نیرو معرفی کردند، که نه بینش نه دانش و نه جربزه پذیرفتن این کار را داشت. حجتی کارنامه درخشانی برای حضور دوباره در وزارت جهاد کشاورزی را نداشت.
آرمان گفت: عملکرد وزارت راه و شهرسازی هم آن طور که انتظار می‌رفت نبود و سیاست‌های این وزارتخانه باعث خواهد شد که در آینده‌ای نه چندان دور سونامی سنگین تقاضای مسکن از سوی قشر متوسط جامعه ایجاد شود. در وزارت صنعت هم در زمان شریعتمداری وضعیت بد شد، چون ایشان هیچ تجربه صنعتی ندارند و در کارنامه ایشان اداره یک بنگاه اقتصادی کوچک هم نبود. آقای کرباسیان هم که برای وزارت اقتصاد انتخاب شدند کارنامه خوبی در گمرک نداشتند.
 این اقتصاددان در پاسخ به این سئوال که چرا مسعود نیلی و محمد نهاوندیان به عنوان دو عضو اقتصاددان کابینه نتوانستند تاثیر مثبتی بر عملکرد اقتصادی دولت داشته باشند، اظهار کرد: خیلی‌ها هستند که حتی جایزه نوبل را هم در اقتصاد گرفتند، ولی توانمندی لازم را ندارند. آقای نیلی و نهاوندیان ممکن است دارای وزن سیاسی باشند، ولی بینش سیاسی لازم را ندارند.
آرمان تصریح کرد: اقتصاددان بودن با اقتصاد خواندن فرق می‌کند. هرکسی که اقتصاد خوانده نمی‌تواند اقتصاددان باشد.
 آرمان سال پیش چه گفته بود؟
آرمان در مرداد ماه سال گذشته (۹۶) و در هنگام معرفی کابینه دولت دوازدهم در اظهارنظری که پس از یک سال به واقعیت پیوست، گفته بود: تیم اقتصادی روحانی در دولت دوازدهم عملا پوست خربزه‌ای است که زیر پای ایشان گذاشته‌اند و عملا یک دهن‌کجی به رای مردم است.
آرمان با اشاره به ویژگی‌های یک وزیر اقتصادی خوب گفت: ما انتظار نداریم فردی مثل هوشمند انصاری با آن قدرت سیاسی بالا به عنوان وزیر اقتصاد از طرف دولت معرفی شود ولی در ساختار قدرت ایران، افرادی را داریم که حداقل در حد توانایی‌ها و دانش شادروان دکتر نوربخش و دکتر مظاهری- که هر دو وزیر اقتصاد کشور بودند و خدمات بزرگی هم به اصلاحات ساختاری در اقتصاد ایران کردند- در لیست پیشنهادی رئیس‌جمهور قرار بگیرند. کرباسیان نه دارای توانایی علمی کافی است و نه تجربه اداره یک اقتصاد به هم پاشیده مثل اقتصاد ایران را دارد و دلایل هم دلایل کاملا مشخصی است.
آرمان درباره وزیر ماندن زنگنه نیز توضیح داد: اما درباره وزیر نفت دولت یازدهم آقای زنگنه؛ کسی زحمات ایشان را درباره افزایش تولید نفت خام، بازپس‌گیری بخشی از بازار نفت ایران، فراهم کردن زمینه سرمایه‌گذاری خارجی در ایران و آوردن تکنولوژی‌های مدرن در بخش پایین‌دستی صنعت نفت کتمان نمی‌کند ولی باید این نکته را هم در نظر گرفت که زنگنه بیشترین خسارت‌ها را به صنایع پایین‌دستی نفت وارد آورده و اگر بابک زنجانی و آدم‌های اطرافش خسارت‌هایی در حد چندده میلیارد دلار به کشور وارد کردند، اقدامات وزیر فعلی نفت در زمینه تشویق سیاست خام‌فروشی نفت، خسارت‌هایی به مراتب بیشتر از رقم‌هایی که به زنجانی و امثالهم نسبت داده می‌شود، ایجاد کرده است.
وی افزود: زنگنه کاری کرد که سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی ایران کاملا متوقف شود و نه سرمایه‌گذار داخلی در این صنعت سرمایه‌گذاری می‌کند نه سرمایه‌گذاری خارجی، زیرا زمانی که قیمت گاز طبیعی در ایران ۴ برابر میانگین خلیج‌فارس است، طبیعتا برای هیچ شرکت خارجی از جذابیت لازم برای سرمایه‌گذاری برخوردار نیست. آقای زنگنه شدیدا مخالف ساخت پالایشگاه‌های نفت و تبدیل نفت به فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا هستند. ایشان می‌خواهند برنامه پرهزینه‌ای را اجرا کنند که عملا یک نوع خیانت به کشور است. یعنی با هزینه‌ای حدود ۲ میلیارد دلار نفت غرب کارون را به جزیره خارک بفرستد. در صورتی که اگر این نفت در همان خوزستان تبدیل به فرآورده‌های نفتی می‌شد و در کنار آن چندین مجتمع پتروشیمی ساخته می‌شد، طبیعتا می‌توانست بسیار موثرتر باشد.
آرمان درباره وزیر پیشنهادی صنعت گفت: انتخابی که صورت گرفته، بسیار ناگوار و فاجعه‌آمیز است؛ به خاطر اینکه صنعت کار بسیار پیچیده‌ای است. صنعت روز به روز در حال دگرگونی است. دوران کپی‌کاری و مهندسی معکوس به پایان رسیده و دوران تعامل با جهان دارنده تکنولوژی است. وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اصولا در حد برآورده کردن چنین نیازهای پیچیده صنعتی کشور نیست و تا به حال هم از او جز مطالب کلی، چیزی ارائه نشده و واقعا باعث تاسف است که به جای وزرای موفقی که ما در بخش صنعت داشتیم، الان به دوره بازگشت به گذشته حرکت کنیم و فردی را در راس چنین نهاد مهمی بگذاریم که اصولا آشنایی با صنعت ندارد.
وی در پایان تیم اقتصادی پیشنهادی را فاجعه‌آمیز خواند و گفت: این موارد باعث شده محافل بین‌المللی عنوان کنند که تیم اقتصادی روحانی در دولت دوازدهم عملا پوست خربزه‌ای است که زیر پای ایشان گذاشته‌اند و عملا یک دهن‌کجی به رای مردم است. من تصور نمی‌کنم مردم تا ۱۱ شب در صف رای دادن ایستاده بودند تا چنین کابینه ناکارآمدی در زمینه مسائل اقتصادی، اداره امور را در دست بگیرد. مهم‌ترین مشکل جامعه بیکاری است و اساس بنیاد خانواده را در ایران در معرض خطر قرار داده و با این کابینه به سختی می‌توان بر مشکلات غلبه کرد.

 

 

 

استفاده ۴۷ درصد ایرانیان  از تلگرام با وجود فیلترینگ!
بررسی‌های صورت گرفته در مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) گویای آن است که با وجود فیلترینگ، همچنان بیش از ۴۷ درصد کاربران از تلگرام استفاده می‌کنند و در ماه‌های گذشته میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی کاهش چشمگیری داشته است.
طبق نتایج نظرسنجی صورت گرفته در مهر ماه جاری، ۶۲.۵ درصد از پاسخگویان اعلام کردند قبل از فیلتر تلگرام از این پیام‌رسان استفاده می‌­کردند. نکته جالب توجه این که در نظرسنجی خرداد ماه این مرکز نیز ۶۲.۴ درصد پاسخگویان گفته بودند قبل از فیلتر از تلگرام استفاده می‌­کردند. بر اساس نتایج این نظرسنجی در حال حاضر و با گذشت حدود پنج ماه از فیلتر تلگرام ۴۷.۳ درصد از کل پاسخگویان اعلام کرده­‌اند همچنان از تلگرام استفاده می‌­کنند که این عدد نسبت به خرداد ماه تقریباً ثابت مانده است. بر اساس نتایج این نظرسنجی زنان و مردان تقریباً به یک میزان از تلگرام استفاده می­‌کنند.همچنین نتایج نظرسنجی نشان می­‌دهد استفاده از واتس‌آپ بعد از فیلتر تلگرام افزایش یافته، این عدد در نیمه فروردین ماه سال جاری قبل از فیلتر تلگرام ۱۲ درصد بوده اما در خرداد و مهر ماه به ترتیب ۲۵ درصد و ۳۰.۱ درصد بوده است.
میزان استفاده از اینستاگرام بعد از فیلتر تلگرام رشد صعودی داشته و از ۱۷.۷ درصد در فروردین ماه سال جاری به ۳۲.۲ درصد در خردادماه رسیده بود و تا مهر نسبتاً ثابت مانده است. از طرف دیگر میزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی مجازی داخلی از خرداد ماه تا مهر ماه کاهش یافته است؛ پیام‌رسان سروش که در فروردین ماه قبل از فیلتر تلگرام، حدود ۲ درصد عضو داشته است در خرداد  و بر اساس نتایج نظرسنجی ملی ایسپا به ۱۳.۵ رسیده بود اما در مهرماه جاری این مقدار به ۴.۳درصد رسیده است، ایتا از ۲.۹ درصد به۰.۹ درصد، آی‌گپ و بله هرکدام از ۲.۵ و ۱.۸درصد به ۰.۴ درصد، گپ از ۱.۴درصد به ۰.۲ درصد، بیسفون و ساینا از ۰.۶ درصد هرکدام به ۰.۱ درصد رسیده‌اند.همچنین ۳۶.۳ درصد پاسخگویان اظهار کرده‌اند در حال حاضر از هیچ کدام از شبکه‌های اجتماعی استفاده نمی‌کنند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۷/۲۲ -  شماره 4308
جستجو
جستجو
بالای صفحه