عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۱۸۵
مومنی: با چنین فردی رابطه برقرار کردن سخت است

روحانی انتظار دارد نوبل اقتصاد بگیرد!

یک اقتصاددان می گوید:‌ رئیس جمهور طوری صحبت می‌کند که انتظار دارد نوبل اقتصاد به او بدهند.

فرشاد مومنی در نشست نحوه مقابله با تحریم‌ها،‌گفت: این سرگیجه ای که در مدیریت اقتصادی کشور مشاهده می‌شود، در واقع بازتاب سهل انگاری های جدی در سه دهه اخیر است. شناخت عالمانه بنیان های اندیشه ای به وجودآورنده وضع موجود جزو حیاتی ترین مسائل ماست. ما تا زمانی که گستاخی روبه رو شدن با واقعیت هایی که مبنای توزیع منافع در ایران بوده است را پیدا نکنیم، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که از این شرایط خارج شویم.
مومنی اظهار کرد:سران قوا جلسه اضطراری می‌گذارند برای آنکه وضعیت بانک‌ها و مؤسسات غیرمجاز را حل کنند و سوبسید می‌دهند اما برای بانک‌های مجاز ورشکسته جلسه نمی‌گذارند. کارگرانی که ۱۸ماه در شرکت‌های دولتی و غیردولتی حقوق نگرفته‌اند را نادیده می‌گیرند. این مؤسسات غیرمجاز همان رانت‌جویان هستند.
وی به جلسه رئیس جمهوری با اقتصاددانان اشاره کرد و گفت: شکل و شمایل جلسه رئیس‌جمهوری با اقتصاددانان شبیه رجزخواندن بود. آقای رئیس جمهور طوری صحبت می‌کند که انتظار دارد نوبل اقتصاد به او بدهند. با چنین فردی رابطه برقرار کردن سخت است.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص اینکه در شرایط کنونی برای حل نوسانات ارزی چه باید بکنیم، گفت: همه فارغ از جناح‌های سیاسی باید برای ارتقای دانایی دولت مشارکت کنند، اما مشارکت لوازمی دارد. نباید برای برون رفت از بحران‌ سندهای شکلی رو کنیم که از نظر کیفیت فاجعه‌آمیز است و روی آن حتی مهر محرمانه می‌زنید.
وی گفت: با همه محدودیت‌هایی که برای اقتصاددانان مستقل به وجود آورده‌اند، اما آنها مطالعه ای چندماهه برای ارائه راهکار داشـــــتند و کار کارشناسی  خود را برای برون رفت از مشکلات تهیه و به رئیس ‌جمهور دادند، ولی رئیس‌ جمهور گفــــت شخصا نمی‌توانستم از آنچه ارائه شده، استفاده ببرم.
در ادامه،‌ حسین راغفر با گلایه از بی توجهـــــی به پیشنهادهای مطرح شـــده از سوی اقتصـــــاددانان، گفت: اقتصاددان‌هــا به رئیس جمــهوری ۲۰ راه حل دادند و ایشان درپاسخ گفتند که آن را خوانده‌اند اما چیزی از آن دریافت نکرده‌اند و این عجیب و غریب است.
این اقتصاددان با طرح این سؤال که چرا در زمین آمریکا بازی می‌کنید و چه کسی برنده افزایش نرخ ارز است؟ افزود: ۳