عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۳۳۵
متهم اصلی آبگرفتگی در اهواز مشخص شد

شهروندان از مشكلات اهواز به ستوه آمدند

گروه دیار کارون: همانگونه که باران نم نم شروع به باریدن کرد کاستی‌ها ی کلانشهر اهواز نیز کم کم آشکار شدند و وضعیت به حدی رسید که آب فاضلاب‌ها در خیابان‌ها سرریز و اغلب معابر و خیابان‌های کلانشهر اهواز دچار آبگرفتگی شدند.

آبگرفتگی به حدی شدت یافت که سبب ایجاد‌ترافیک و برگشت فاضلاب‌ها به خانه‌های شهروندان شد و یا در برخی از مناطق با قطعی آب و برق همراه بود. سپیدار، خیابان سلمان فارسی شرقی، باهنر، پل شهید علی هاشمی، گلستان، کوی سعدی، کوی علوی، کیانپارس، زیتون کارمندی و منطقه یوسفی از جمله مناطقی بود که بعد از بارش‌های اندک دچارآبگرفتگی شدند و نه تنها در‌تردد خودروها‌ترافیک طولانی را ایجاد کرد بلکه سبب مختل شدن زندگی شهروندان این مناطق شد.
* محرومیت و اطلاع نداشتن از آینده
علی ناصری شهروند کوی علوی اهواز دراین باره گفت: با کوچکترن بارش‌ها معابر اصلی این منطقه دچار آبگرفتگی تا زانو می‌شود و متاسفانه برخی از خانواده‌ها به دلیل نداشتن اطلاعات کافی از اینکه آب جمع شدن در خیابان‌ها تنها باران نیست و سرریز فاضلاب‌ها است اما فرزندانشان در این آب‌ها‌تردد و یا بازی می‌کنند. وی افزود: بارها به اداره آبفا همچنین شهرداری منطقه مراجعه کردیم و از مسئولان خواستار رسیدگی به منطقه بودیم اما تا کنون مشکلی رفع نشده است و امسال با توجه به بارش زودهنگام و قابل توجه نسبت به سال‌های گذشته کمبودهای شهری در منطقه کوی علوی بیشتر مشخص شدند. ناصری ادامه داد: اغلب مردم این منطقه در حال مهاجرت به نقاط دیگر شهر و یا حتی استان‌های دیگر هستند و با برگشت فاضلاب به خانه‌ها هزینه‌‌های شست‌وشوی هنگفتی به خانواده‌ها وارد کرده است و اغلب جوانان این منطقه بیکار بوده و تحمیل این هزینه‌ها آثار نا به جایی دارد.
* بی اطلاعی مسئولان از مشکلات قدیمی
سارا نسیمی با بیان اینکه کلانشهراهواز یک ماه بدون دردسر ندارد، اظهار داشت: از اواخر زمستان تا خرداد سال آینده فقط شاهد گرد و خاک هستیم و از پاییز تا زمستان نیز با معضل همیشگی آبگرفتگی وتعطیل شدن زندگی مواجه می‌شویم.
وی با بیان اینکه چه سازمانی عهده‌دار جبران هزینه‌های درمان و شست‌وشوی حاصل از آبگرفتگی‌ها و برگشت فاضلاب به منازل است، گفت: متاسفانه آبگرفتگی معضل یک سال و دوسال نیست و بیش از ۱۵ سال که در این منطقه ساکن هستم هرسال با این موضوع مواجه هستیم و با وجود بومی بودن مسئولان شهری ما نمی‌دانیم این افراد از مشکلات ما بی‌اطلاع هستد و یا فقط از استان خوزستان حقوق دریافت می‌کنند و در استان‌های دیگری زندگی می‌کنند.
برخی از شهروندان اهواز در پیام‌هایی به صفحات مجازی  با ابراز اینكه از مشکلات بی پایان در اهواز به ستوه آمده اند  در پی بارش‌های اخیر خواستار پیگیری و گوشزد مشکلات به مسئولان شهری و استانی اهواز شدند.
علیرضا عالی‌پور معاون خدمات شهری شهرداری اهواز گفت: فرسودگی شبکه دفع آب‌های سطحی و فاضلاب شهری اهواز و نبودن یک سیستم دفع آب‌های سطحی به صورت مجزا از سیستم فاضلاب شهری سبب می‌شود که بعد از بارش باران اغلب مناطق کلانشهر اهواز دچار آبگرفتگی و ۳ الی ۶ ساعت طول بکشد آب‌های سطحی جمع‌آوری شوند.
وی افزود: شهرداری شبکه فاضلابی را برای دفع آب‌های سطحی و فاضلاب تاسیس کرده بود که در سال ۷۰ پس از تاسیس شرکت آب و فاضلاب این سیستم به شرکت آب و فاضلاب تحویل داده شد و این شبکه می‌بایست توسعه مستمری داشته باشد اما به دلیل عدم توسعه این شبکه که همزمان وظیفه دفع آب‌های سطحی و فاضلاب را داشت بعد از هر بارشی شاهد آبگرفتگی هستیم.
وی با بیان اینکه لایروبی فاضلاب‌ها باید به صورت مستمر انجام شود زیرا در این صورت شبکه فاضلاب با همکاری ایستگاه پمپاژ توانایی دفع بارش‌ها تا ۳۰ میلیمتر را دارد، گفت: بیش از ۴۰۰ نقطه بالازدگی فاضلاب و ایرادات شبکه فاضلاب شهری شناسائی و به آبفا گزارش داده شد. وی از نداشت یک سوم شهر اهواز از شبکه دفع فاضلاب خبر داد و افزود: شهرداری باید یک شبکه جداگانه دفع آب‌های سطحی داشته باشد تا در صورت بارندگی‌ها مانع آبگرفتگی‌ها  شود.
* ۳۰ سال زمان برای رفع مشکلات آبگرفتگی در اهواز
عضو شورای شهر اهواز در این باره اظهارداشت: سیستم آب و فاضلاب شهر اهواز بسیار قدیمی، فرسوده و بازسازی آن هزینه‌بر است و بسیاری از لوله‌های آب و فاضلاب در اهواز باید تعویض شوند. محمدرضا ایزدی افزود: سیستم فاضلاب در اکثر نقاط اهواز به لحاظ قدیمی بودن دچار فرسودگی شدند و در لوله‌های آب و فاضلاب رسوب‌گذاری ایجاد شده است، متاسفانه با یک بارندگی شاهد جمع شدن آب به همراه فاضلاب بیرون آمده از لوله‌های فاضلاب هستیم. وی گفت: حل کامل و بازسازی سیستم آب و فاضلاب در اهواز با روند کنونی و اعتبارات کنونی سازمان آبفای اهواز شاید قریب به ۳۰ سال زمان می‌برد مگر اینکه اعتبارات ملی به کمک این سازمان آمده و بتواند این مشکل را حل کند چراکه اعتبارات اهواز و حتی استانی نمی‌تواند این مشکل را حل کند.
بر اساس گفته عضو شورای شهر که با اعتبارات کنونی شاید ۳۰ سال کلانشهر اهواز با این روند روبه‌رو باشد شهروندان انگیزه‌ای به ادامه زندگی در اهواز نخواهند داشت بنابراین، شهروندان انتظار دارند که شورای پنجم با کناره‌گیری از حواشی ایجاد شده آن هم در زمانی بحرانی که سلامت شهروندان در خطر است با همکاری مسئولانی استان خوزستان عزم خود را جزم کرده و برای رفع این مشکل و معضل اجتماعی گام‌های استواری بردارد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۹/۶ -  شماره 4336
جستجو
جستجو
بالای صفحه