عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۱۴

اظهارات دادستان درباره بقایی و مشایی

دادستان تهران درباره پرونده‌های بقایی، مشایی، واژگونی اتوبوس دانشجویان، بابک زنجانی و ثبت سفارش خودرو توضیحاتی ارائه داد.

عباس جعفری دولت‌آبادی درباره آمار پرونده‌های رسیدگی شده درخصوص مبارزه با فساد طی ۶ ماه گذشته گفت: ظرف ۶ ماه گذشته ۱۷۰۰ نفر احضار شدند که از این تعداد ۴۲۰ نفر بازداشت شدند و برای ۶۵ نفر کیفرخواست صادر شد. ۳ نفر محکوم به اعدام و حکم‌شان نیز اجرا شد و ۴۸ نفر هم از آن ۴۲۰ نفری که در زندان هستند، در انتظار اجرای حکم‌اند. جعفری دولت آبادی با بیان اینکه نظارت در قوه قضائیه دقیق‌تر و شدیدتر شده است، بیان کرد: پرونده ۱۵۰ شرکت که ارز گرفته‌اند که کالا وارد کنند، مفتوح است و منتظر هستیم که مشاهده کنیم کالا وارد می‌کنند یا خیر. وی درخصوص پرونده اسفندیار رحیم مشایی، حمید بقایی و علی اکبر جوانفکر هم گفت: آقای بقایی درحال گذارندن محکومیت خود است. ۵ سال از ۵/۶ سال محکومت آقای مشایی نیز تائید شده و ایشان درحال گذراندن محکومیت خود هستند. در حال حاضر اطلاعی از حکم آقای جوانفکر ندارم. جعفری دولت آبادی ادامه داد: در خصوص نیشکر هفت‌تپه مسائلی وجود دارد که قوه قضائیه در حال رسیدگی است. وی درخصوص اجرایی شدن حکم بابک زنجانی گفت: تنها مانعی که وجود دارد بازگشت وجوه است، زیرا مبلغ کمی نیست و حدود ۲ میلیارد یورو است. اموالی که شناسایی شده به حراج گذاشته شده و این روند ادامه دارد. دادستان تهران درباره پرونده اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات هم گفت: دانشجویان عنوان کرده‌اند که در گذشته تذکر، طومار و نامه به مسئولان دانشگاه در مورد اتوبوس‌ها داده‌اند.

 

 

عضو فراکسیون امید: یک سال مانده به انتخابات از فتنه ۹۸ می‌گویند
 عده‌ای با القاب و برچسب‌ها کاسبی می‌کنند

گروه سياسي:  یک عضو فراکسیون امید در مجلس معتقد است کسانی که خود را ناکام از جلب آرای مردم در انتخابات می‌بینند با برچسب‌هایی مانند فتنه، دیگران را متهم می‌کنند.
 محمود صادقی در نشست علنی دیروز (سه‌شنبه) مجلس در نطق میان دستور خود گفت: در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باید سیاست‌های این ۴ دهه را ارزیابی کنیم تا متوجه شویم چه تغییرات و دگرگونی‌هايي در جهت تحقق اهداف انقلاب انجام شده است.
نماینده تهران با تاکید بر اینکه این ارزیابی باید با اتکا به شاخص‌های کارشناسی و به دور از شعارزدگی و حب و بغض باشد، به شاخص‌هايي همچون عدالت، حاکمیت قانون، شمول گرایی، مشارکت آحاد مردم، شفافیت و اجماع محوری برای ارزیابی حکمرانی خوب و شایسته اشاره و تصریح کرد: بررسی شاخص‌های مختلف طی ۴ دهه گذشته در حوزه رفاه اجتماعی بیانگر رشد نسبی در حوزه سلامت، آموزش، پژوهش و پیشرفت‌های علمی است؛ شاخص امید به زندگی از ۵۵ سال در سال ۱۳۵۴ به ۷۵ سال در سال ۱۳۹۷ رسیده و نرخ باسوادی شاهد افزایش چشمگیری بوده است.
وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که در حوزه رفاه اجتماعی در شاخص توزیع درآمد بین اقشار مختلف جامعه رشد چشمگیری وجود نداشته است و اگرچه تلاش زیادی برای کاهش فقر و نابرابری انجام شده اما ضریب جینی در ۵۰ سال گذشته ثابت و در مرز ۴ دهم بوده که نشانگر نابرابری بالایی از لحاظ اقتصادی و فاصله فقر و غنا در کشور است. اگرچه در برخی مقاطع ضریب جینی، اندکی بهبود پیدا کرده ولی تغییر معناداری نداشته ضمن آنکه این شاخص به آن معنا است که سهم هزینه‌های ۱۰ درصد جمعیت ثروتمند کشور ۱۴ برابر ۱۰ درصد جمعیت فقیر بوده است. توزیع نامناسب منابع و فقدان روش مشخص و عملی برای هدفمند ساختن حمایت‌ها و یارانه‌ها و نبود برنامه راهبردی جامع و علمی برای فقرزدایی و کاهش عملکرد مطلوب اقتصادی کشور از عوامل این نابرابری است. در حوزه سلامت اجتماعی شاهد کاستی‌ها و نابسامانی‌ها هستیم؛ افزایش آمار طلاق، اعتیاد، کودکان طلاق و دیگر نابسامانی‌های اجتماعی به خصوص در دو دهه اخیر نگران کننده بوده است کما اینکه براساس آمار در سال ۵۸ از هر ۱۰۰ هزار نفر، ۲۳ نفر زندانی بوده‌اند که این میزان در سال ۹۶ به ۲۸۰ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر رسیده است و از این نظر ایران در رده ۱۰ کشور اول دنیا در شمار زندانیان است.
وی با بیان اینکه در سایر بخش‌های توسعه تلاش‌های فراوانی انجام شده، به توسعه زیرساخت‌های جاده‌ای، آب، برق، گاز اشاره کرد و افزود: آسیبی که در این زمینه وجود دارد آن است که این توسعه بر مبنای شاخص‌های توسعه پایدار و توسعه متوازن صورت نگرفته و بدون توجه به آمایش سرزمین انجام شده است و اکنون شاهد برهم خوردن تعادل در بخش‌های مختلف زیست محیطی، آب، کشاورزی و حوزه‌های دیگر هستیم. رئیس فراکسیون شفاف‌سازی مجلس با تاکید بر اینکه این نابرابری رفته رفته منجر به بحران‌های خطرناکی در سطح کشور خواهد شد، گفت: شاهد بروز تنش‌ها و ناآرامی‌های بین استانی در سطح کشور هستیم که تجلی آن در روز تقدیم لایحه بودجه و صف آرایی نمایندگان خوزستان و چهارمحال و بختیاری در مقابل هم بود. اگرچه این همکاران رفتار نامتعارفی داشتند اما آن‌ها را مذمت نمی‌کنم زیرا این صف آرایی تجلی نابرابری و عدم تعادلی است که در سطح جامعه و استان‌ها وجود دارد زیرا اکنون استان‌های محروم و غیربرخوردار نگران آن هستند که منابع خدادای آن‌ها به نحو غیرعادلانه توزیع می‌شود.
صادقی تصریح کرد: استان‌های خوزستان، لرستان، سیستان و بلوچستان و دیگر استان‌های محروم در وضع بسیار نابرابری هستند که باید علاج مناسبی برای آن پیدا کرد. صادقی بیان کرد: یک سال به انتخابات ۹۸ مانده اما از‌تریبون‌های نماز جمعه و صدا و سیما می‌گویند که شاهد شکل گیری فتنه ۹۸ هستیم و سخنگوی شورای نگهبان عنوان می‌کند که فتنه ۹۸ انتخابات مجلس شورای اسلامی است. معلوم نیست که مقصود از این فتنه چیست؛ عده‌ای که با این القاب و برچسب‌ها کاسبی می‌کنند، بدانند به منافع ملی کشور آسیب می‌زنند.

 

 

 

‌ترامپ در پیام سال نو: به جنگ‌های بی‌پایان خاتمه می‌دهم
  توافق بد با ایران تمام شد

 رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی به مناسبت آغاز سال نو میلادی، به دفاع از خروج توافق هسته‌ای ایران پرداخت و گفت: توافق بد با ایران تمام شد.
 ‌دونالد‌ترامپ در آستانه سال ۲۰۱۹ در پیامی ویدئویی برای مردم این کشور از آنچه دستاوردهای دولت در دو سال نخست ریاست‌جمهوری وی خوانده، سخن گفت و اظهار داشت: من دقیقا مقابل اتاقی بیضی شکل (اتاق کار رئیس‌جمهوری) ایستاده‌ام و برای شما آرزو می‌کنم که سال نوی خیلی خوبی داشته باشید، سال خوبی در پیش خواهد بود، البته سال پیچیده‌ای خواهد بود اما در عین حال، سالی عالی خواهد بود و باید بگویم که افراد (برخی سیاسیون) وضعیت را بیش از پیش پیچیده می‌کنند اما به شما این را می‌گویم و به این موضوع افتخار می‌کنم که هرگز قبل از این، دولتی نبوده که به‌اندازه دولت‌ترامپ در دو سال اول منصب خود این همه کار انجام داده باشد، اقتصاد ما دارد عالی کار می‌کند، برای اولین بار در سال‌های بسیار بسیار طولانی، دستمزدها دارد افزایش پیدا می‌کند و مردم دارند پول بیشتری در می‌آورند و آنها دارند فقط یک کار را انجام می‌دهند به جای آنکه دو یا سه شغل انجام دهند. همچنین ما در حال حصول توافقات اقتصادی جدیدی هستیم، ما با مکزیک به توافق رسیدیم، ما با کانادا به توافق رسیدیم، ما با کره جنوبی توافقی کردیم که قبل از حصول آن، همگان می‌گفتند امکان رسیدن به چنین توافقی وجود ندارد. ما به توافق یکجانبه و وحشتناک هسته‌ای ایران خاتمه دادیم، سپس به وضعیتمان با کره‌شمالی نگاه کنید، ما واقعا داریم خوب پیش می‌رویم، موشک‌ها و راکت‌ها دیگر شلیک نمی‌شود و ما (برای حصول به توافق برای خلع سلاح اتمی کره‌شمالی) عجله نداریم، ما سفارتمان را به اورشلیم (بیت‌المقدس) در اسرائیل منتقل کردیم، من وعده این کار را داده بودم و آن را انجام دادم.  همچنین رئيس‌جمهور آمریکا، از این که رسانه‌ها به تصمیم او برای خروج نیروها از سوریه ایراد می‌گیرند، انتقاد کرد و گفت: در زمان انتخابات وعده داده بودم که به جنگ‌های بی‌پایان آمریکا خاتمه می‌دهم.  اعلام تصمیم ‌ترامپ برای خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه، واکنش و انتقاد سیاستمداران هم‌حزبی او از حزب جمهوری‌خواه را در پی داشت.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۲ -  شماره 4360
جستجو
جستجو
بالای صفحه