عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۵۵۷
فقط کارمندان بسته حمایتی گرفتند؛

دولت بی‎خیالِ ۱۴ میلیون کارگر شد

گروه اقتصادي: در حالی مرحله اول بسته حمایتی به بسیاری از اقشار حتی کارمندان دولت هم پرداخت شده و همه آنها آماده دریافت بسته دوم هستند که هنوز بیش از ۱۴ میلیون کارگر بسته حمایتی دریافت نکرده‌اند و تأمین اجتماعی هم اعلام کرده است، هنوز دستوری صادر نشده است.

هیئت وزیران در تاریخ ۲۷ آبان ماه به‌پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستورالعمل بسته پرداخت کمک جبرانی و حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد جامعه را تصویب کرد. در راستای این طرح ۴ گروه مشمول بسته حمایتی می‌شوند که کارگران در گروه ۴ قرار دارند.  مشمولان گروه چهارم شامل خانوارهای با درآمد ماهانه کمتر از ۳۰ میلیون ریال در گروه‌های کارگران ساختمانی، قالی‌بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش‌فرمایان، رانندگان بین‌شهری و درون‌شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلان کسب و کارهای خانگی، کارگران کارگاه‌های متفرقه، عشایر و روستاییان، بازنشستگان، دریافت کنندگان بیمه بیکاری و دیگر گروه‌های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می‌شوند.
 امامتأسفانه خبری از پرداخت این بسته به کارگران نیست. در همین راستا کارگران این سئوال را دارند که سبدحمایتی کارگران چه شد؟ آیا کارمندان و بازنشستگان از کارگران مستحق‌تر هستند؟
سقوط ارزش ریال و به دنبال آن سقوط قدرت خرید دستمزد، با افزایش بی محابای قیمت ارز رخ داد. اما بعد از کاهش قیمت ارز نیز این کاهش جبران نشد. در این معادله‌ی نابرابر، مزدبگیران و فرودستان بیش از دیگران متضرر شدند. آنها نه دلار و طلا داشتند که قیمتش بالا برود و نه صاحب ملک و املاک و مغازه بودند که بتوانند نرخ اجاره بها را بالا ببرند؛ فقط یک دستمزد ثابت داشتند که قدرت خرید آن روز به روز آب رفت و آنچه اتفاق افتاد، این بود که سفره‌های خالی روز به روز خالی‌تر شدند.
 جبران قدرت خرید کارگران هم ماه‌ها است که در پیچ و خم استعلام دستگاه‌های دولتی و سهل انگاری وزارت کار گیر کرده است. مسئولان دولت حمایت از کارگران را تنها در کلام دارند و در حالی که طی چند ماه گذشته قدرت خرید جامعه کارگری افت چشمگیری داشته است ولی بسته حمایتی دولت هنوز به کارگران پرداخت نشده است.
 برای کارگران این موضوع جالب است که دولت در اولین گام سیاست‌های رفاهی خود برای کارمندان خود بسته حمایتی را واریز کرد. یعنی علاوه برتحت پوششان کمیته امداد و بهزیستی وکارمندان دولت، تنها کارگران هستند که از چشم دولت دور مانده اند.
 به اعتقاد کارگران دولت نه تنها در برگزاری جلسه شورای عالی کار و بحث دستمزد شرایط کارگران را درک نکرد، انگار کاهش قدرت خرید کارگران را هم باور نکرده است و در سیاست‌های رفاهی خود کارمندان شاغل کمتر از ۳میلیون تومان را از لیست بسته حمایتی خود فاکتور گرفته است.
علاوه براینکه هنوز شاغلان تأمین اجتماعی یا همان کارگران مشمول قانون کار بسته حمایتی دولت را دریافت نکرده‌اند طبق اظهارات احمد میدری، معاون رفاه وزارت کار ملاک برای بسته حمایتی کارگران بیمه شده تأمین اجتماعی است تکلیف کارگران روزمزد، غیر بیمه‌ای و بدون قرارداد کار که سهم زیادی در شاغلان جامعه دارند چه می‌شود؟
معاون وزیر کار در پاسخ به اینکه آیا سبد حمایتی با توجه به درآمد خانوار به کارگران تعلق می‌گیرد یا صرفاً درآمد سرپرست خانوار ملاک خواهد بود، ابراز کرد: درباره کارگران صرفاً احکام خود کارگران مد نظر قرار می‌گیرد.میدری تأکید کرد: مبنا در این زمینه بیمه‌پردازی کارگران است؛ مثلاً کارگری حقوقش به سازمان تأمین اجتماعی ۴ میلیون تومان اعلام شده، همین رقم برایش مبنا قرار می‌گیرد و با توجه به پیش‌شرط دریافت بسته حمایتی که به افرادی با درآمد زیر ۳ میلیون تومان تعلق می‌گیرد دیگر رقمی دریافت نخواهد کرد.
 اینکه دلیل بی توجهی دولت به کارگران چیست موضوعی است که مسئولان باید پاسخ دهند. تناقض‌های بسیاری در این طرح وجود دارد. در حالی که میدری، معاون وزیرکار با اشاره به اینکه تا کنون ۷۵درصد بودجه برای بازنشستگان تامین اجتماعی دریافت شده است،  گفت: پس از تامین کامل به بازنشستگان پرداخت می‌شود و پس از این که سبد حمایتی به این گروه تعلق گرفت نوبت به کارگران بیمه شده تامین اجتماعی می‌رسد اما سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرده است که در خصوص پرداخت این سبد حمایتی به بیمه شدگان تا کنون دستوری صادر نشده است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۰/۱۹ -  شماره 4365
جستجو
جستجو
بالای صفحه