عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۵۸۷۳
رئیس‌جمهور: احساس ما در عراق احساس بودن در وطن خودمان است

ظرفیت همکاری ایران و عراق گسترده است

گروه سياسي: رئیس‌جمهور با بیان اینکه احساس ما در عراق احساس بودن در وطن خودمان است، گفت: روابط دو ملت ایران و عراق هزاران ساله است و ما علاقه مندیم که این روابط دینی، فرهنگی، تاریخی و منطقه‌ای را بیش از پیش مستحکم‌ سازیم.

حجت الاسلام حسن روحانی در مذاکره با برهم صالح همتای عراقی خود در کاخ ریاست جمهوری عراق، این مذاکرات را بسیار سازنده خواند و اظهارداشت: در جریان مذاکرات با رئیس‌جمهور عراق هیچ نقطه اختلافی را ندیدم، رابطه دو کشور به نفع دو ملت و دو دولت است و همه تلاش خود را برای تقویت این روابط بکار می‌گیریم. رئیس‌جمهور ظرفیت همکاری‌های ایران و عراق را بسیار گسترده دانست و افزود: دو کشور در طول سال‌های گذشته با‌تروریسم در حال مبارزه بوده‌اند و خوشحالیم که در روزهای سخت مبارزه با‌تروریسم، در کنار ملت و ارتش عراق بودیم. روحانی عراق را یک کشور مهم عربی و اسلامی منطقه دانست و اظهارداشت: عراق می‌تواند نقش بسیار مهمی در امنیت منطقه و ایجاد روابط نزدیکتر میان کشورهای منطقه ایفا کند. ما می‌خواهیم با عراق متحد و نزدیک باشیم نه علیه دیگری، بلکه می‌خواهیم دیگر کشورهای منطقه را نیز در کنار خود داشته باشیم. برای ما ثبات، امنیت و دمکراسی عراق بسیار اهمیت دارد و عراق امن و باثبات موجب ثبات و امنیت کل منطقه خواهد شد. رئیس‌جمهور افزود: برای این سفر اهمیت زیادی قائلیم و امیدواریم شاهد توسعه روابط دو ملت برادر و دوست باشیم. روحانی همچنین از مردم عراق به دلیل میهمان نوازی بویژه در ایام اربعین نسبت به ملت ایران تشکر کرد. روحانی توسعه روابط بانکی را پشتوانه محکمی برای توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و عراق است، گفت: تقویت بانک‌های مرکزی دو کشور و توسعه همکاری‌های تجاری با استفاده از پول‌های ملی، ما را از ارزهای خارجی بی نیاز خواهد کرد.
رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت تلاش برای ایجاد تسهیلات لازم در روابط گمرکی، مرزی و استانداردهای کیفی برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور، خاطرنشان کرد: ایران و عراق می‌توانند روابط و همکاری‌های خود در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، حمل و نقل،‌ترانزیت کالا، استفاده بهتر از منابع اروند رود، اتصال راه آهن دو کشور به هم برای تسهیل در‌تردد زائران بویژه در ایام اربعین حسینی (ع) گسترش دهند.  روحانی تقویت بازارچه‌های مرزی و ایجاد شهرک‌های صنعتی در مرزهای دو کشور را در توسعه روابط فی‌مابین تاثیر گذار دانست و گفت: آماده انتقال تجربیات و ارائه خدمات فنی و مهندسی به عراق و تشویق بخش خصوصی ایران برای سرمایه‌گذاری در عراق هستیم.
رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ایران همواره خواستار عراقی امن، مستقل و توسعه یافته است و در این مسیر صادقانه در کنار دولت و ملت عراق ایستاده است، افزود: مبارزه با‌تروریست‌ها باید تا ریشه کن شدن کامل آنها ادامه یابد و ایران آماده مشارکت فعالانه در بازسازی مناطق آسیب دیده عراق است. روحانی خاطرنشان کرد: پیام این سفر این است که هیچ بروکراسی و کشور ثالثی نمی‌تواند در روابط دوستانه و برادرانه ایران و عراق تاثیر داشته و مانع اراده رهبران دو کشور برای توسعه و تعمیق مناسبات شود.
رئیس‌جمهور عراق نیز در این نشست، با اشاره به روابط خوب تهران - بغداد گفت: دو کشور برای رفع مشکلات و موانع در مناسبات از جمله در تجارت، گردشگری و زیارت تلاش می‌کنند. برهم صالح خاطر نشان کرد: این سفر مهم فرصت بسیار خوبی است که از میهمان عزیز و گرامی خودمان (دکتر روحانی) بابت نقش و کمک ایران در پیروزی بزرگ عراق بر داعش تشکر کنیم. رئیس‌جمهور عراق با بیان اینکه چارچوب‌های جدید همکاری میان دو کشور مورد توافق قرار گرفته است و امروز اعلام خواهد شد، گفت: امنیت مشترک از عناصری است که مستلزم افزایش همکاری‌ها میان تهران و بغداد و همچنین همکاری همه کشورهای منطقه با هدف افزایش ثبات و امنیت و تامین منافع مشترک در مبارزه با افکار و گروه‌های منحرف‌تروریستی است. صالح با اشاره به مذاکرات و تفاهم‌های انجام شده میان دو هیأت ایرانی و عراقی در طول روزهای گذشته، تاکید کرد: باید از جزییات کوچک در روابط فیمابین عبور کرد و به فضای بزرگتر و وسیع همکاری‌ها و روابط اندیشید چرا که این امر در راستای منافع هر دو ملت خواهد بود. ما خوشبین هستیم کشورهای منطقه اهمیت امنیت عراق را درک می‌کنند. عراق محلی است برای همه کشورهای منطقه و منافع مشترک آن‌ها.
وی ادامه داد: عراق بسیار خوشحال است که میزبان شما است. شما همسایه ما هستید بسیار خوشحالیم که همسایه‌های خوبی مثل شما و‌ترکیه داریم.

 

 

 

آصفی: برجام دیگر به وضع سابق برنمی‌گردد

 سخنگوی اسبق وزارت خارجه خاطرنشان کرد: ما با اروپا از یک شرایط سخت به اینجا رسیدیم و تجربیات بسیار سختی را با اروپایی‌ها در زمینه‌های مختلف تجربه کردیم، هم عیار ما دست آنها آمده است و هم عیار آنها دست ما آمده است و به قول معروف صابون آنها به تن ما خورده است و آنها می‌دانند که با جمهوری اسلامی نمی‌شود از موضع بالا، قدرت و به صورت استکباری برخورد کرد.
 حمید رضا آصفی در پاسخ به این سئوال که مصداقا بفرمائید که این صابون کجا به تن اروپایی خورده است، گفت: در یک جا دوران جنگ بوده است، عراق جنگی را با ما شروع کرد که کشور ما تنها شد، شوروی، آمریکا و اروپا همگی با عراق بودند، فرانسه هم هواپیما کرایه می‌داد، این طرف هم عناد آنها به تن ما خورده است. آصفی در پاسخ به این سئوال که در ۵+۱ چگونه این کشورها استقلالی داشتند که تقریباً در خواسته‌های اصلی از خواست آمریکا پیروی می‌کردند، تصریح کرد: به هر حال آنجا منافع‌شان مشترک بود، اینکه ما می‌گوئیم برخی کشورها نسبت به آمریکا استقلال دارند به این معنا نیست که اگر منافع‌شان در یک موضوع خاص با همدیگر همپوشانی نداشته باشد از همدیگر جدا می‌شود، خیر اینگونه نیست، مثلاً در مورد توان جمهوری اسلامی ایران که با عنوان موشک مطرح می‌شود، اروپایی‌ها مانند آمریکا و شاید بدتر فکر می‌کنند، یعنی همانطور تند هستند. این دیپلمات باسابقه ایرانی گفت: خیلی‌تردید دارم اروپا بتواند ریل‌گذاری کند، وقتی آمریکا از برجام خارج شد، اروپایی‌ها توقف کردند تا چند کار انجام دهند، یکی اینکه نفت و گاز را از ایران بخرند، همچنین در این زمینه‌ها در ایران سرمایه‌گذاری کنند و حمل و نقل کشتی‌ها را تسهیل کنند و منع و مانعی برای آنها پیش نیاید و همچنین بیمه‌ها را‌ترغیب کنند و کاستی‌های خروج آمریکا از برجام را جبران کنند و بپوشانند، اما عملاً هیچ‌کدام از این کارها را انجام ندادند و تنها چیزی که فعلاً گفتند نصفه نیمه انجام می‌دهند اینستکس است که آن هم معلوم نیست چیست. وی خاطرنشان کرد: بنده تصور نمی‌کنم که دیگر در جمهوری اسلامی احیای برجام اولویت اول باشد، به نظر من برجام دیگر به وضع سابق برنمی‌گردد، شاید اکنون اولویت نظام این است که به هر حال در بازی که وارد شدیم و تفاهمی را که امضا کردیم، سعی کنیم به هر طریق ممکن از حداقل‌هایی استفاده کنیم، اما نگاه‌مان دیگر به برجام نباشد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۲/۲۱ -  شماره 4404
جستجو
جستجو
بالای صفحه