عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۵۸۸۱

دور زدن تحریم و FATF

محمد توکلی

در همین روزها و هم‌زمان با برگزاری دادگاهی مرتبط با مفاسد رخ داده در پروژه دور زدن تحریم‌ها که پرونده‌ای برای حدود یک دهه پیش است شاهد آن هستیم که برخی مخالفان لوایح FATF با استفاده از تریبون‌های پرشمار و یک‌طرفه در اختیارشان بر این نکته اصرار و تاکید دارند که پذیرش توصیه‌های FATF باعث می‌شود تا امکان دور زدن تحریم‌ها فراهم نباشد. آنان که ابتدا پذیرش دستورالعمل‌های FATF را به معنای تحویل سرلشگر قاسم سلیمانی به آمریکایی‌ها می‌دانستند در مرحله بعد تصویب لوایح مرتبط با FATF را سبب قطع رابطه جمهوری اسلامی با "گروه‌های مقاومت" اعلام کردند و حالا در مرحله سوم از اظهار مخالفت‌هایشان پای بهانه‌ای تازه را به میان کشیده‌اند: FATF مانع دور زدن تحریم‌ها است!درباره این ادعا چند نکته قابل ذکر است:
۱. همانطور که کمک‌های نظام سیاسی مستقر به گروه‌هایی نظیر حزب‌الله، حماس و... از طریق ساختار رسمی بانکی انجام نمی‌شود مقوله دور زدن تحریم‌ها نیز آنگونه که از نام آن مشخص است ذیل ساختارهای رسمی پولی و بانکی انجام نمی‌شود در نتیجه اساساً نمی‌تواند پذیرش FATF که مسئله‌ای مرتبط با نقل و انتقالات رسمی پولی و ارتباطات بانکی است به موضوع دور زدن تحریم‌ها و یا ارتباط با گروه‌هایی نظیر حزب‌الله لبنان ارتباطی داشته باشد و سبب ایجاد موانع قابل ملاحظه‌ای شود.
۲. تفاوت تحریم‌های اکنون با تحریم‌های اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود در این نکته است که در تحریم‌های گذشته شاهد اجماعی جهانی برای اجرایی شدن آن بودیم که بند بند آن تحریم‌ها را دوست و دشمن اجرا می‌کردند اما تحریم‌های امروز تحریم‌هایی است که از سوی دولت ایالات متحده وضع می‌شود. از تفاوت‌های حقوقی و سیاسی این دو شکل تحریم که بگذریم تفاوت ملموس اقتصادی آن در این نکته است که ایران به شکل بالقوه می‌تواند با شرکت‌ها و بانک‌های کوچک و متوسطی که در چرخه اقتصادی آمریکا نیستند همکاری داشته باشد اما پیش‌شرط چنین همکاری آن است که اولاً همکاری اقتصادی با ایران جذابیتی برای طرف‌های مقابل داشته باشد و ثانیاً  ایران استانداردهایی همچون دستورالعمل‌ها و توصیه‌های FATF را پذیرا باشد. بنابراین می‌توان گفت در دوره تازه تحریم‌ها که حدود یک سال است آغاز شده بیشتر از آن که به دور زدن تحریم‌ها نیازی باشد باید بر ابزار دیپلماسی و ارتباط اقتصادی و سیاسی با دیگر کشورها اتکا کنیم که یکی از نشانه‌های آن پذیرفتن قواعد بازی در جامعه جهانی است.
۳. و نکته پایانی آن که آنچه به‌عنوان دور زدن تحریم‌ها خوانده می‌شود حتی اگر به غارت منابع مالی مردم منجر نشود هم یک مسکّن موقتی است و مسیر صحیح تلاش دیپلماتیک از طریق ابزار مذاکره برای رفع تحریم است نه حرکت در مسیر پر سنگلاخ دور زدن تحریم!

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۷/۱۲/۲۱ -  شماره 4404
جستجو
جستجو
بالای صفحه