عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۹۲۳
فرمانده سپاه: اگر سد کرخه نبود تمام مناطق غربی در جلگه خوزستان به زیر آب می‌رفت

دو اظهارنظر متفاوت درباره ارتباط سدسازی‌ها در خوزستان با سیل

گروه جامعه:‌ اخیرا برخی صاحبنظران در نقد مدیریت بحران سیل اخیر، انتقادات خود را متوجه نظام سدسازی کشور کرده و سدها را عامل نابودی کشورو مسبب سیلاب‌های ویرانگر اخیر می دانند، این در حالی است که در نقطه مقابل این اظهار نظر، برخی دیگر عقیده دارند سدها در مواقع بحران ناشی از بارش‎های زیاد، به عنوان کنترل کننده سیلاب‎ها عمل می‎کنند.

در این رابطه،  فرمانده کل سپاه پاسداران در بازدید از سد کرخه گفت: اگر سد کرخه نبود، تمام مناطق غربی در جلگه خوزستان به زیر آب می‌رفت.
 سردار محمدعلی جعفری در جریان بازدید از سد کرخه در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به سیل و بارش باران شدید در بالادست استان خوزستان، اگر سد کرخه نبود، تمام مناطق غربی در جلگه خوزستان به زیر آب می‌رفت.سردار جعفری بیان داشت: ورودی آب به این سد به حد نهایی رسیده است و اگر نیاز باشد برای جلوگیری از خسارت به سد و خطرات احتمالی شاید دبی آب خروجی سد کرخه کمی بیشتر شود.فرمانده کل سپاه پاسداران به دیدار شامگاه گذشته با مقام معظم رهبری اشاره و تصریح کرد: ایشان دل نگران مردم بودند و از تمام مسولان خواستند به یاری مردم بشتابند.وی اذعان داشت: خوشبختانه سیل در بالادست سد فروکش کرده است و امیدواریم به زودی این مشکلات رفع شود.
درویش: سدها خسارت سیل را افزایش داد
با شروع سیل، نظرات مختلفی در مورد تاثیر سدها بر روی سیل از سوی متخصصات این زمینه شنیده می‌شد که گروهی سد را عامل خسارت بیشتر می‌دانستند و گروهی می‌گفتند اگر این سدها نبود خسارت بیشتر می‌شد؛ اما محمد درویش، فعال محیط زیست کشورمان وجود سدها را محکوم می‌کند و براین باور است که سدها باعث خسارت بیشتر شده است،
این کویر شناس به انصاف نیوز گفت: «دوستان سدساز در حال حاضر از این وضعیت سیل سوءاستفاده می‌کنند و می‌گویند اگر این سدها نبود سیل خسارت بیشتری وارد می‌کرد، اما ماجرا این طور نیست و مثلا مناطقی در سوسنگرد که با ۴۰۰ متر مکعب در ثانیه به زیر آب رفته زمانی با ۱۰۰۰ مترمکعب در ثانیه هم زیر آب نمی‌رفت، اتفاق شبیه به این موضوع در مورد رود کارون و پلدختر هم افتاد. در واقع وقتی سد می‌سازیم به بستر سیلابی رودخانه‌ها احترام نمی گذاریم و آنجا خانه سازی هم می‌کنیم. عرض کارون در یک جاهایی تا ۱۵۰ متر کم شده است  و حالا دیگر گنجایش عبور ۲۰۰۰ یا ۳۰۰۰ مترمکعب آب را ندارد؛ همان کارونی که به راحتی می‌توانست ۶۰۰۰ مترمکعب آب را عبور دهد، پس درواقع این سدها بودند که خسارت را افزایش دادند. چند اتفاق دلیل ایجاد سیل شده است که یکی از آنها سدسازی است و مولفه‌های دیگری هم وجود دارد. مثل تغییر اراضی که داده شد و جنگل‌ها را به اراضی کشاورزی تغییر دادیم و اراضی کشاورزی را هم کم‌کم به ویلا سازی تغییر دادیم، جاده‌هایی که کشیدیم روی اصول نبوده که همین جاده‌ها باعث تشدید خسارت ناشی از سیل شده ‌است.»
درویش: سدها خسارت سیل را افزایش داد
درویش در مورد اثرات سیل گفت: «سیل به طور کلی اثری مثبت در طبیعت و اکوسیستم دارد ولی چون انسان‌ها قوانین حاکم بر طبیعت را به رسمیت نشناخته‌اند، می‌تواند بر زیر ساخت‌ها، سکونتگاه‌ها و سازه‌های مرتبط با فعالیت‌های انسانی گاهی خسارت وارد می‌کند. سیل‌ها باعث افزایش حاصل خیزی خاک می‌شود که مواد مغذی را از کوها به دشت‌ها می‌آورد و همین باعث می‌شود که اراضی کشاورزی به کود شیمیایی نیازی نداشته‌باشد، سیل‌ سبب تعدیل اقلیمی می‌شود که وضعیت مراتع را بهبود می‌بخشد و تالاب‌ها را به توان بالای زیست‌محیطی خودشان نزدیک می‌کند، حتی توان صیادی را برای هموطنان صیاد افزایش می‌دهد و باقی‌مانده‌ی سیل‌ها به اکوسیستم خلیج فارس و دریای مازندران بسیار کمک می‌کند. اگر سیل در کوتاه مدت باعث خسارت به بعضی از اراضی و محصولات شده ‌باشد در میان مدت همین زمین‌ها سود خواهد کرد و حداکثر ده روز یا پانزده روز زمان می‌برد تا از زمین‌های کشاورزی که خسارت دیده بتوان استفاده کرد و فقط همین کشتی که داشتند از بین رفته و باز می‌توانند با شرایط بهتر در این زمین‌ها کار کنند.»
به بستر رودخانه‌ها تجاوز کردیم
اکثر فعالان و پژوهشگران در حوزه‌ محیط زیست بر این موضوع تاکید دارند که ما به بستر رودخانه‌ها وارد شدیم و این موضوع را یکی از دلایل خسارت‌های سنگین می‌دانند، محمد درویش هم بر این باور است که ما به بستر رودخانه‌ها تجاوز کردیم و در ادامه گفت:«ما به بستر رودخانه‌ها تجاوز کردیم، بسیاری از خانه‌ها که در پلدختر و معمولان تخریب شده دقیقا در بستر سیلابی رودخانه‌ها وجود داشته یعنی رودخانه در خانه‌ی خودش بوده و این ما بودیم که به خانه‌ی او تجاوز کردیم؛ پرسش اصلی این است که چرا مقامات اجازه دادند این ساخت و سازها اتفاق بیفتد؟! در گنبد کاووس به این دلیل که در اطراف گرگان‌رود قیمت زمین ارزان بوده شهرداری مجوز ساخت و ساز داده  است، مقصر این اتفاق باران و سیل نیست بلکه مقامات محلی هستند. ما باید امیدوار باشیم این اتفاق تلنگری برای مسوولین و مردم باشد تا قدر جنگل‌ها را بیشتر بدانیم، اگر ۳۰ درصد از جنگل‌های زاگرس را طی دو دهه از بین نمی‌بردیم و نیمی از جنگل‌های هیرکانی طی ۶۰ سال گذشته از دست نمی‌رفت مسلم بدانید که خسارت‌های سیل کم‌تر شده بود. امیدواریم برای طرح تنفس جنگل بودجه‌ی قابل توجهی قرار دهند و مردم هم به هیچ بهانه‌ایی جنگل‌ها را از بین نبرند.»
در جریان سیلاب سه هفته اخیر ۱۰۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی مناطق حاشیه ای کرخه ، کارون و دز دچار آبگرفتگی شده و از بین رفته است.حدود ۴۰۰هزار نفر از جمعیت ۴.۷میلیون نفری خوزستان در شوشتر، دشت آزادگان ، هویزه ،شوش ، دزفول و خرمشهر که در جوار و حاشیه رودخانه کرخه ، دز و کارون واقع شده اند دچار سیل و آبگرفتگی شده یا در معرض سیلاب قرار گرفته اند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۱/۱۸ -  شماره 4409
جستجو
جستجو
بالای صفحه