عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۹۲۴
روحانی: سیل یک تحول اساسی برای رفتارهای ماست

سیل صدای رسای طبیعت بود

گروه سياسي: رئیس جمهور گفت: آنچه در تهران ساخته می‌شود برای کل کشور سودمند است؛ چرا که تهران پایتخت این کشور است و حومه بزرگی دارد و نیز بسیاری از مردم کشور برای انجام اموری در طول سال قطعاً به این شهر سفر می‌کنند، پس عوائد ساخت هر چیزی در تهران شامل کل کشور می‌شود.

 حجت‌الاسلام  حسن روحانی در مراسم بهره‌برداری همزمان از سه طرح عمرانی در استان تهران اظهار کرد: این طرح در آغاز انقلاب از جمله مباحثی بود که شاید مردم باور نکنند در مورد انجام شدن یا انجام نشدنش اختلافاتی وجود داشت به این شکل که عده‌ای می‌گفتند این طرح از پیش از انقلاب مطرح شده و چون مربوط به شهر تهران است و همه کشور را دربرنمی‌گیرد نباید از بودجه عمومی برای انجام آن استفاده کرد. عده‌ای دیگر هم می‌گفتند این طرح لوکس است و ما باید به جای آن برای مردم وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس را فراهم کنیم. بخش دیگری می‌گفتند اجرای این طرح ما را به سمت وابستگی می‌برد و با خودکفایی و استقلال ما منافات دارد.
وی افزود: اگر سدهای خوزستان نبودند که برای وجود آن‌ها نیز مرهون تلاش‌ها و اقدامات مرحوم آیت‌اله هاشمی هستیم که به امر توسعه کشور بعد از جنگ و به ویژه سدسازی توجه زیادی داشت، آن وقت وضعیت خوزستان امروز چگونه بود؟ اگر سد کرخه، گتوند، کارون‌ها و سد شهید عباس‌پور نبود امروز استان خوزستان چه وضعی پیدا می‌کرد؟رئیس جمهور افزود: در بارش‌های ۱۲ فروردین گزارشی به دستم رسید که نشان می‌داد سیلاب‌های پر شدتی وارد کرخه می‌شوند و حال اگر کرخه نبود و این آب به زمین خوزستان می‌رسید اوضاع این شهر و شهرستان‌های اطرافش چگونه می‌شد؟روحانی با تاکید بر اینکه بسیاری از طرح‌ها هست که وقتی راجع به آن قضاوتی انجام می‌دهیم باید دیدگاهی بلندمدت‌تر به نتایجش داشته باشیم، اظهار کرد: سیل امسال یک تحول اساسی برای رفتارهای ماست تا شرایط را برای آزادسازی مسیل رودخانه‌ها انجام دهیم؛ چرا که سیل در هر جایی روان نمی‌شود بلکه در مسیل خود حرکت می‌کند، حال اگر ما مسیل را غصب می‌کنیم و خانه رود را می‌گیریم آن وقت رود هم با سیل خانه ما را می‌گیرد. پس وقت آن است که به حقوق طبیعت احترام بگذاریم.وی  با بیان اینکه گزارش‌هایی به من رسیده که نشان می‌دهد چندین واحد مسکونی در اطراف تهران وسط مسیر رودخانه ساخته شده است، اظهار کرد: انسان وقتی این گزارش‌ها را می‌شنود تعجب می‌کند که چه کسی با چه قانونی بر طبق چه منطقی به این ساخت و سازها مجوز داده است؟ چقدر برای آن پول گرفته است؟ اگر آن دستگاه فاسد هر چقدر هم پول گرفته باشد با جان مردم تهران بازی کرده است. اینجا صحبت از مبادله جان مردم تهران با پول‌های کثیف است. امیدوارم امسال شهرداران و استانداران مخصوصاً شهردار تهران سالی برای آزادسازی طبیعت و محیط اطرافش در شهرهای بزرگ را پیش‌رو داشته باشد.
روحانی با تاکید بر اینکه سیل فروردین صدای رسای طبیعت بود، اظهار کرد: طبیعت با صدای رسا فریاد زد دست از ظلم کردن به من بردارید که ظلم خواهید دید. ما گاهی می‌بینیم که وقتی می‌خواهیم یک پل بسازیم چون به دنبال ارزان تمام کردن آن هستیم دهانه پل را چندان عریض نمی‌گیریم؛ چرا که در بسیاری از مناطق کشور ممکن است در ۱۰ ماه سال هوا خشک باشد و بارانی نبارد، اما این یک نگاه نزدیک‌بینانه است؛ چرا که اگر ناگهان بارش فراوان شود و به دنبال آن سیل هم جاری شود اگر دهانه آن پل‌ها عریض نباشد خراب خواهند شد و آن وقت زندگی مردم نیز خراب می‌شود.رئیس جمهور افزود: چند وقت پیش گفتند که پایین بودن قیمت بنزین سبب قاچاق آن می‌شود و عده‌ای پاسخ دادند علت قاچاق بالا رفتن قیمت ارز بوده است در حالی که زمانی که دلار ارزان‌تر بود هم قاچاق انجام می‌شد. مثلاً اگر شرایط ما در حال حاضر عادی بود و تحریم نبودیم به طور طبیعی قیمت دلار به جای ۸۰۰۰ تومان باید حدود ۶۰۰۰ تومان می‌بود اما با چنین قیمتی باز هم قاچاق انجام می‌شود. پس ما می‌توانیم برای جلوگیری از قاچاق بنزین و کاهش مصرف انرژی، آن را صادر کنیم تا سود آن شامل همه مردم شود.وی اظهار کرد: متأسفانه راجع به انقلاب و اقدامات انجام شده در طول آن ظلم‌های بزرگی انجام می‌شود و حرف‌های ناروایی بر زبان‌ها رانده می‌شود. مثلاً همین موضوع جنگل‌کاری اگر انقلاب نمی‌شد آیا به همین شکل صورت می‌گرفت؟ یا مثلاً سدهای امروز را با سدهای پیش از انقلاب مقایسه کنید یا توان یا نیروی برق را با گذشته بسنجید. همین مترو تهران ۴۰ سال پیش در بسیاری از کشورهای توسعه یافته وجود داشت ولی در ایران اثری از آن دیده نمی‌شد ولی امروز ما شاهد ساخت ۷ خط مترو در شهری بزرگ هستیم که بسیاری از کمبودهای آن را جبران کرده است که البته این مسیری است که باید برای رفاه حال مردم ادامه پیدا کند.

 

 

 

 آمریکا مسئول نتایج سیل اخیر  است
سخنگوی وزارت خارجه  ایران با اشاره به اینکه دولت آمریکا اقداماتی در تضاد با معیارهای بین‌المللی اتخاذ کرد و حساب‌های هلال احمر ایران را بست از کمک‌های بشردوستانه برخی کشورها به سیل‌زدگان ایران از جمله کویت تقدیر و تشکر کرد.
 بهرام قاسمی، گفت: دولت آمریکا مدعی است که به دنبال خدمت به ملت ایران و تحقق وضعیت بهتر برای آن است اما حوادث اخیر نشان داد که این گفته‌ها تنها ادعاهایی مضحک و تلخ است.وی افزود: در سیل‌های اخیر که مناطق زیادی از کشورمان را در برگرفت و منجر به خرابی و جان باختن ۷۰ نفر شد، متأسفانه دولت آمریکا اقداماتی در تضاد با معیارهای بین المللی اتخاذ کرد و حساب‌های هلال احمر ایران را بست. همانطور که می‌دانید بستن حساب‌های هلال احمر امکان پذیر نیست زیرا یک مؤسسه بشردوستانه است اما در نهایت آمریکا از رسیدن کمک‌های خارجی به ایران چه از سوی هموطنان ایرانی خارج کشور و چه از سوی دیگر ملت‌ها ممانعت کرد.قاسمی گفت: دولت آمریکا مسئول نتایج مخرب سیل‌های اخیر ایران است و ما به تمام دنیا اعلام می‌کنیم که در مسائل انسانی و بشردوستانه نباید چنین اقدامات آزمندانه ای را پذیرفت. حتی در جنگ‌های بزرگ، ما دیدیم که هیچ کس نمی‌تواند از فعالیت‌های صلیب سرخ و هلال احمر در جهان ممانعت کند.سخنگوی وزارت خارجه کشورمان همچنین از کمک‌های بشردوستانه برخی کشورها به سیل زدگان ایران از جمله کویت تقدیر و تشکر کرد و گفت: چنین اقداماتی نشان دهنده همبستگی اسلامی و انسانی است. برخی کشورهای اروپایی نیز اقدامات این چنینی اتخاذ کردند.بهرام قاسمی در پاسخ به این سئوال که آیا ایران این اقدام آمریکا را از طریق دادگاه‌های بین‌المللی پیگیری خواهد کرد، گفت: این موضوع درحال بررسی است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۱/۱۹ -  شماره 4410
جستجو
جستجو
بالای صفحه