عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۵۹۳۹
رد شایعات مربوط به‌ترک خوردن سد کرخه

طغیان فاضلاب در اهواز

گروه دیار کارون: سیلاب و پیامدهای آن همچنان در خوزستان ادامه دارد و در این میان آبگرفتگی برخی از مناطق شهر اهواز موجب بروز دشواری‌های فراوان برای شهروندان شده است، در همین حال، مسئولان از بهبود شرایط سدهای استان می گویند و از مردم می‌خواهند که اخبار را از منابع رسمی دنبال کنند تا دچار سردرگمی نشوند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل گفت: در حال حاضر سد کرخه در پایداری کامل قرار دارد و شایعاتی که در فضای مجازی مبنی بر‌ترک خوردن این سد و یا اوضاع نابه‌سامان در این سد یا سدهای دیگر همچون گتوند و سیمره منتشر می‌شود، صحت ندارد. میثم جعفرزاده با تاکید بر این مساله در حال حاضر خروجی سد کرخه کاهش یافته تا وضعیت اهواز بهبود یابد، اظهار کرد: می‌توان گفت که در حال حاضر وضعیت بهبود یافته و شرایط نرمالی را در سدهای کشور شاهد هستیم. وی با بیان این‌که کم کردن خروجی سد کرخه و گتوند به مناطق پایین دست همچون اهواز و شهرهای دیگر شرایط را نرمال خواهد کرد، ادامه داد: هیچ مشکلی برای این مناطق وجود ندارد.
* کاهش فشار بر سد کرخه
وزیر نیرو هم از تصمیم این وزارتخانه برای افزایش حجم نگهداری آب در سد سیمره به منظور کاهش فشار بر سد کرخه خبر داده است. اردکانیان گفته است: اتفاق خوبی که ما را مجاب کرد به این تجدید نظر با حمایت‌های دولت و پشتیبانی‌های معاون اول رئیس جمهور، وزیر کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه و انشاءالله استاندار خوزستان که ما بتوانیم به صورت موقتی حجم نگهداری آب در مخزن سیمره را افزایش داده و فشار روی کرخه را کم بکنیم و با کاهش این فشار امکان کاهش خروجی را داشته باشیم که به این تصمیم رسیدیم.
* پس‌زدگی فاضلاب در اهواز
در همین حال،‌ رئیس مرکز بهداشت خوزستان با اشاره به جاری شدن فاضلاب در معابر در پی وقوع سیل در اهواز گفت: تاکنون طغیان بیماری نداشته‌ایم.
 مهدی حسینی‌زاده اظهار کرد: اکنون دبی آب بالا است و در پی آن تعادل آب و ثقلی که باعث می‌شد فاضلاب از کانال‌ها به رودخانه وارد شود، برعکس شده است؛ در نتیجه تجمع فاضلاب ایجاد شده است که باید شرکت آبفا این مساله را مدیریت کند. برای حل این مشکل پمپ‌هایی خریداری شده تا کار انجام شود.
وی تصریح کرد: در این شرایط مردم باید بهداشت فردی و خودداری از‌تردد در معابر آلوده به فاضلاب و سیلاب را رعایت کنند زیرا شرایط آب و هوایی برای رشد باکتری و در پی آن بروز بیماری‌های گوارشی، اسهال و استفراغ وجود دارد.
* آب‌گرفتگی شهرک شماره ۲ اهواز
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: مسیرهای ورودی و خیابان‌های داخلی شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز دچار آبگرفتگی شده‌اند اما هنوز آب وارد واحدهای مستقر درون این شهرک نشده است. اخلاق محمدیان اظهار کرد: حجم آب اطراف شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز بسیار زیاد است و خیابان‌های این شهرک زیر آب هستند. وی افزود: با توجه به اینکه شهرک صنعتی شماره ۲ اهواز در مسیر سیلاب قرار دارد، مسیرهای ورودی به آن و همچنین خیابان‌های داخلی شهرک دچار آبگرفتگی شده‌اند. اگر شرایط فعلی ادامه پیدا کند، آب کم کم وارد واحدهای صنعتی خواهد شد و این واحدها را دچار خسارت و مشکل خواهد کرد.
* خطر جدی برای خطوط برق
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان گفت: ۱۰۴۳ دکل برق این شرکت در معرض سیلاب قرار گرفته که از این تعداد ۴۹۲ دکل به‌ترمیم نیاز دارند و از ۳۹ پست در معرض خطر، ۷ پست را خطر جدی تهدید می‌کند. محمود دشت‌بزرگ اظهار کرد: ۲۳ خط برق در سطوح ولتاژی مختلف به علت سیلاب در شرایط بحرانی قرار دارند و باید سریع به آن‌ها رسیدگی شود. وی با ارائه گزارشی از خطرات سیل و اقدامات انجام شده برای حفظ پایداری شبکه، بیان کرد: با افزایش آب خروجی از سدها و افزایش آورد رودخانه‌ها، دکل‌ها و پست‌های بیش‌تری در معرض خطر سیل قرار می‌گیرد و نیازمند کار وسیع‌تری است.
* ۳۵ محور  خوزستان مسدود است
معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۳۵ محور استان خوزستان به دلیل آبگرفتگی مسدود است، گفت: تنها راه شریانی مسدود در استان محور اهواز- شوش- اندیمشک است و ۷۰ سانت آب بر روی این جاده جاری است و در حال حاضر‌ترددها از محور جایگزین اهواز- شوشتر- اندیمشک انجام می‌شود. عبدالهاشم حسن‌نیا ادامه داد: ۳۵۰ دستگاه ماشین آلات راهداری سبک، نیمه سنگین و سنگین در منطقه مستقر شده‌اند، همچنین ۵۰ دستگاه ماشین آلات راهداری از هرمزگان، بوشهر، تهران، یزد، فارس و کهگیلویه و بویراحمد به استان خوزستان منتقل شد و از سوی بخش خصوصی هم ۳۰ دستگاه ماشین آلات تامین کردیم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۱/۲۱ -  شماره 4412
جستجو
جستجو
بالای صفحه