عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۵۹۴۵
افزایش نگرانی از احتمال تنش نظامی با ایران؛

طرحی برای تنبیه همكاران آمریکا

گروه سياسي: ۵۲ نماینده مجلس شورای اسلامی با تدوین طرحی خواستار تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران شدند.

در این طرح آمده است: با توجه به تحریم‌هایی که به صورت یکطرفه از سمت آمریکا برای ایران وضع می‌شود لازم است ایران نیز با توجه به امکاناتی که دارد و اینکه کشورهای معاند او به این امکانات نیاز دارد واکنش نشان دهد لذا طرحی که ما بتوانیم به واسطه آن ابزاری جهت اعمال فشار به کشورهای دشمن داشته باشیم لازم و ضروری است و امیدواریم با این طرح و تبدیل آن به قانون بتوانیم در خصوص دشمنی‌هایی که به کشور عزیز ما می‌شود اقدامی در خور انجام دهیم. کلیه کشورهایی که به تبعیت از ایالات متحده آمریکا از خرید و فروش نفت یا هر کالای دیگر از ایران خودداری و یا با اعمال محدودیت در معاملات شهروندان یا دولت متبوع خود با دولت و شهروندان جمهوری اسلامی ایران در تحریم جمهوری اسلامی ایران با آمریکا همکاری نمایند (کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران) محسوب می‌شوند و مشمول تنبیهات مقرر شده در این قانون می‌گردند.دولت موظف است هر شش ماه یک بار فهرست کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران را به گمرکات کشور و مناطق آزاد ابلاغ و از طریق رسانه‌ها منتشر کند.
 از تاریخ تصویب این قانون هرگونه واردات کالاهای مصرفی از آمریکا و کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران از طریق گمرکات یا مناطق آزاد ممنوع است. فروش نفت و گاز ایران به کشورهای موضوع این قانون به مدت ۱۰ سال از آخرین باری که هر کشور در فهرست کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران قرار گیرد، ممنوع می‌باشد.
این در حالی است كه در پی تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران توسط آمریکا، نگرانی‌ها از احتمال بروز درگیری نظامی میان ایران و آمریکا در منطقه افزایش یافته است. برخی محافل سیاسی غربی نسبت به این امر هشدار می‌دهند.
به گزارش فرارو، دوشنبه گذشته دولت آمریکا، در اقدامی بی‌سابقه، کل سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی وزارت خارجه آمریکا قرار داد. این نخستین بار است که دولت آمریکا نیروی نظامی رسمی یک کشور دیگر را در این فهرست قرار می‌دهد.
جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به اقدام آمریکا، دولت این کشور را ‌دولت حامی تروریسم‌ دانست و ‌فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام‌ و تمامی نیرو‌های وابسته آن در خاورمیانه را گروه تروریستی اعلام کرد.در سلسله اقدامات تقابلی آمریکا با ایران، ورود سپاه به فهرست تروریسم، به طور ویژه احتمال تنش نظامی میان ایران و آمریکا را مطرح کرده است. چرا که از پانزدهم آوریل جاری، آمریکا سپاه را نیرویی مانند داعش و القاعده تلقی خواهد کرد. همین امر دولت آمریکا را به لحاظ نظری قادر می‌سازد که با استناد به قوانین مبارزه با تروریسم و بدون اجازه کنگره با ایران وارد نزاع مسلحانه شود.محافل رسانه‌ای آمریکا با طرح مسائلی  ادعا می‌کنند که پس از حملات یازده سپتامبر و آماده شدن آمریکا برای حمله به افغانستان، بیش از ۱۲ تن از اعضای القاعده، از جمله حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده، به ایران فرار کرده و در آنجا زندگی کرده‌اند.پس از حملات یازده سپتامبر، قوانین متعددی برای مبارزه با تروریسم در آمریکا تصویب شد. مقامات آمریکایی از قانون مجوز استفاده از زور علیه عاملان حملات یازده سپتامبر مصوب سال ۲۰۰۱ به عنوان مجوز قانونی برای حمله به القاعده، طالبان و دیگر گروه‌های مرتبط با القاعده در خاورمیانه و شمال آفریقا استفاده کرده‌اند.اقدام آمریکا علیه سپاه نه فقط اعضای مجلس سنا، بلکه حتی محافل سیاسی اروپایی را هم نگران کرده است. یک روز بعد از تروریستی اعلام کردن سپاه، ایمانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، به طور تلفنی با همتای ایرانی خود، حسن روحانی، گفت‌وگو کرد. هدف ظاهری این تماس، ابراز همدری با ایران به خاطر سیل‌های اخیر بود. اما روزنامه الشرق الاوسط مدعی شد که هدف اصلی گفت‌وگوی روسای جمهور ایران و فرانسه، با نگرانی‌ها از تشدید تنش‌ها در پی اقدام آمریکا علیه سپاه مرتبط است.
به نوشته الشرق الاوسط، منابع رسمی در پاریس معتقدند که اقدام آمریکا علیه سپاه، پیچیدگی اوضاع را بیشتر می‌کند. کما اینکه بسیاری از احتمال‌ها، از جمله تشدید تنش نظامی، را مطرح می‌کند.
به رغم هشدار‌های رسمی در غرب درباره احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا، ناظران احتمال وقوع چنین چیزی را بعید می‌دانند. از دیدگاه این ناظران، هدف اصلی اقدام آمریکا، تشدید فشار اقتصادی بر ایران است. این امر به طور تلویحی حتی در بیانیه کاخ سفید به مناسبت تروریستی اعلام کردن سپاه هم آمده است.

 

 

 

سخنگوی اتحادیه اروپا: به تحریم‌ها نمی‌پیوندیم

سخنگوی اتحادیه اروپا بر تعهد اتحادیه اروپا به برجام تاکید کرد و گفت: از آغاز به کار اینستکس بسیار راضی هستیم و معتقدیم این سازوکار می‌تواند تاثیر تحریم‌ها را کم کند و به شرکت‌های اروپایی برای ادامه تجارت مشروع و قانونی با ایران امکان دهد.
مایا کاسیانچیچ گفت: معاهده هسته‌ای با ایران به اتفاق آرا یک قرارداد خوب به حساب می‌آمد که در تطابق با قوانین شورای امنیت سازمان ملل است، این توافق روش کلیدی برای غیرهسته‌ای کردن ایران و فاکتوری مهم برای امنیت منطقه محسوب می‌شود ، اتحادیه اروپا همچنان متعهد به اجرای برجام است.احترام ما به برجام نشانه‌ای از احترام به توافق بین‌المللی است. انتظار داریم ایران نقش سازنده‌ای در این زمینه ایفا کند، تمام تعهدات هسته‌ای خود را اجرا کند البته براساس گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای، ایران از تعهدات خود پیروی می‌کند.وی افزود:   اتحادیه اروپا اقدامات غیرقانونی یک‌طرفه شریک آمریکایی‌مان را مورد بررسی قرار می‌دهد. ما به تحریم‌ها نمی‌پیوندیم و این موضوع نشان‌دهنده اقدام قوی ما برای حمایت از برجام است چراکه آن(برجام) را در تطابق با قطعنامه ۲۲۳۱  شورای امنیت سازمان ملل می‌دانیم.هدف ما حفاظت از  شرکت‌های اروپایی برای ادامه تجارت با ایران است. در ۳۱ ژانویه ۲۰۱۹ سه کشور عضو اتحادیه اروپا یعنی فرانسه، آلمان، انگلستان، سازوکار اینستکس را راه‌اندازی کرده‌اند که هدف آن تسهیل تجارت مشروع بین ایران و جهان است این موضوع در تطبیق با قوانین و مقررات اتحادیه اروپا و براساس استانداردهای مبارزه با پول‌شویی و مقابله با تامین مالی تروریسم به شمار می‌آید.سخنگوی اتحادیه اروپا گفت: باید بگوییم ایران به توافق هسته‌ای پایبند است و لغو تحریم‌ها بخش مهمی از برجام است. باور داریم سود حاصل از برجام باید به مردم ایران تعلق یابد.از آغاز به کار اینستکس بسیار راضی هستیم و معتقدیم این سازوکار می‌تواند تاثیر تحریم‌ها را کم کند و به شرکت‌های اروپایی برای ادامه تجارت مشروع و قانونی با ایران امکان دهد.البته این سازوکار نیاز به زمان برای تطابق با ساختار ایران دارد.  اینستکس به قوانین ضد پولشویی و مقابله با منابع مالی تروریسم توجه دارد در آینده سه کشور اصلی اینستکس یعنی فرانسه آلمان انگلستان به ارائه جزئیات بیشتری از این سازوکار خواهند پرداخت.

 

 

 

 حرکت ترامپ ایران را یکدل کرد
 وزیر اطلاعات گفت: حرکت نابخردانه ترامپ در تروریسم شناختن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منجر به یکدلی، وحدت و همگرایی در بین مردم و نیروهای ما اعم از مسلح، دستگاه‌های مدنی، کشوری و لشکری شد.
 حجت‌الاسلام‌ سید محمود علوی افزود: این وحدت وهمدلی باعث شد همه در لوای رهبری ولی امر مسلمین از سپاه حمایت و اعلام کنند که سپاهی هستیم.این اعلام سپاهی بودن جانانه‌ترین سیلی را به گونه ترامپ نواخت و این پاسخ بسیار محکمی بود که ترامپ از تمامیت ملت ایران دریافت کرد. شاید اگر می‌خواستیم این حد سرمایه اجتماعی برای سپاه به وجود آوریم به این سادگی امکان پذیر نبود ولی ترامپ این کار را کرد و سرمایه عظیم اجتماعی ملت را پشت سپاه قرار داد.سپاه یک نیروی مسلح است که عمده تاثیرگذاری آن در داخل کشور است از این رو تروریسم خواندن آن توسط آمریکا روی کارکرد و قدرت سپاه تاثیر نخواهد گذاشت.ملت با رهبری هوشیار، شجاع و مدبر راه خود را ادامه می دهد و به زودی تمامی تحریم‌های آنها رنگ می‌بازد و رو سیاهی آن به ترامپ و متحدانش خواهد ماند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۱/۲۵ -  شماره 4414
جستجو
جستجو
بالای صفحه