عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۶۲۱۰
از آیت‌اله جنتی تا رضا اردکانیان

سریال سخنان جنجال‌ساز مسئولان

گروه سیاسی:خبرسازی وزرا با جملات قصارشان پایانی ندارد و در جدیدترین اظهار نظر وزیر نیرو با استدلالی عجیب از مصرف گرایی ایرانیان انتقاد کرده است؛ سخنان وزیر نیرو موجی از واکنش را در پی داشته است.

به گزارش فرارو، رضا اردکانیان، وزیر نیرو، ‌بدعادتی در مصرف‌ ایرانیان را دلیل ضربه خوردن از تحریم‌های خارجی دانست. اردکانیان گفت: ‌علت اینکه تحریم شدیم همین بدعادتی در مصرف است، تحریم‌کنندگان فهمیده‌اند نقطه ضعف ما مصرف است. ما جامعه‌ای مصرفی هستیم.‌او ایران را با چین مقایسه کرد و گفت: ‌چرا چین اینگونه تحریم نمی‌شود؟ چون با یک وعده غذا هم رفع گرسنگی می‌کنند.‌او افزود: ‌۴۰ سال فرصت داشته‌ایم خودمان را از شیر نفت جدا کنیم و نکردیم، آن‌ها نقطه ضعف ما را فهمیده‌اند و دائم از همان ناحیه فشار وارد می‌کنند. چون بیشتر از متوسط کشور‌های صنعتی و توسعه یافته غذا می‌خوریم، بیشتر می‌پوشیم و سرانه مسکونی بالاتری داریم، در مقابل احساس رضایتمندی و خوشبختی‌مان هم یک صدم است، باید چارچوب‌های ذهنی را اصلاح کنیم.‌سخنان وزیر نیرو با انتقادات زیادی در رسانه‌ها و فضای مجازی روبه رو شد.بیشتر کاربران در شبکه‌های اجتماعی بخشی از سخنان وزیر نیرو را مورد توجه قرار دادند که به مقایسه مردم ایران و چین می‌پرداخت. بسیاری از آن‌ها این قیاس را زیر سوال بردند.کاربری نوشته است ‌فقط یه سوال از وزیر نیرو دارم. انصافا و بینی و بین اله، خودت به زن و بچه‌ات هم روزی یک وعده غذا میدی؟‌برخی کاربران تصاویری از اردکانیان منتشر کرده‌اند و با کنایه از اضافه وزن او نوشته‌اند. عده ای نیز به این اشاره کرده‌اند که فرزندان او در خارج از کشور تحصیل و زندگی می‌کنند.
پژمان موسوی روزنامه نگار در این باره نوشت: ‌آقای اردکانیان! قبول، ما در ایران زیاد غذا می‌خوریم و با یک وعده سیر نمی‌شویم فقط لطفا بفرمایید تا بدانیم دخترتان که در انگلستان است و پسرتان که سال‌ها در آلمان و اسکاتلند زندگی کرده است هم هر روز با یک وعده غذا سیر می‌شوند؟‌ محمد مساعد خبرنگار اقتصادی در توئیتی نوشته است: ‌دو ماه است رسما از وزارت نیرو خواسته‌ام براساس قانون میزان دریافتی مدیرانش را اعلام کند، اما نمی‌گویند. این تنها یکی از پنهان‌کاری‌های وزارت‌های مولتی‌میلیاردر ایران است آقای اردکانیان، فقط لقمه‌های خارجی‌ها را شمرده‌ای؟ یا می‌دانی با مسئولان نالایق و قانون‌گریز چه می‌کنند؟‌پروانه سلحشوری نماینده مجلس نیز امروز در تذکری به وزیر نیرو گفت: ‌آقای وزیر به موضوعات و مشکلات حوزه خود رسیدگی کنید و داغ مردم را در این مشکلات معیشتی که نیمی از آنها حتی همان یک وعده را هم صرف نمی‌کنند تازه نکنید.‌ برخی ناظران نیز معتقدند این گونه اظهارات ناشی از نگاه از بالا به پایین مقامات کشور است. داوود سوری اقتصاددان در این باره در توئیتر نوشت: ‌یک حس حق به جانب بودن و نگاه از بالا به پائین در طبقه حاکم پیش آمده است که فکر مي‌کنند همیشه حق با آنهاست.‌اما عده‌ای اندک هم به حمایت از سخنان وزیر نیرو پرداختند. این عده به نحوه بیان وزیر انتقاد کردند، اما کلیت حرف‌های او را تائید نمودند. کاربری نوشته است: ‌وزیر نیرو اشتباه می‌گوید؟ شواهدتان را عرضه کنید و بگویید، آیا جامعه ایران مصرفی نشده است؟ یعنی تولید زباله مان بالاتر از استاندارد نیست؟ دور ریز غذای ما بالا نیست؟ مصرف برق و آب و... مان متناسب با اقلیم ایران است؟ ‌این اولین بار نیست که اظهارات مقامات ایرانی درباره مصرف گرایی در حوزه خوراک و پوشاک جنجالی می‌شود. سال گذشته علی اکبر ولایتی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئيس هیات امنای دانشگاه آزاد در نشستی به مقاومت مردم یمن در برابر زورگویی‌های عربستان و متحدانش اشاره کرد و گفت: ‌از یمنی‌ها یاد بگیریم که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می‌کنند. به جای لباس لنگ می‌بندد و اسلحه به دست دارند و چند تکه نان خشک دستشان است با پای پیاده و سعودی‌ها از دست این‌ها عاجز شدند.‌
این اظهار نظر ولایتی موجی سنگین علیه او به راه انداخت و بسیاری به زندگی او در سعدآباد در خانه‌ای بزرگ و همچنین تعداد مشاغلش انتقاد کردند.پیش از ولایتی نیز سخنان آيت‌اله علم الهدی و آيت‌اله جنتی درباره مقاومت مردم و کم‌تر غذا خوردن آن‌ها جنجال برانگیز شده بود. سال ۹۱ و در جریان بحران ارزی کشور و افزایش قیمت مواد غذایی به ویژه مرغ و پروتئین امام جمعه مشهد خطاب به مردم گفت: ‌امکانات غذایی زندگی خودتان را تهیه کنید؛ بنا نیست زندگی شما هر جور که قبلاً می‌گذشته الان هم همان طور باشد.‌علم الهدی که در خطبه‌های نماز جمعه مشهد سخن می‌گفت، افزود: ‌مشهدی‌ها مگر اشکنه پیاز داغ را یادتان رفته و آن زندگی را فراموش کرده‌اید؛ مگر قرار است برنامه همان باشد که قبلاً بوده است.‌یا آيت‌اله جنتی سال ۹۳ در میانه مذاکرات هسته‌ای مردم را به مقاومت در برابر تحریم‌ها ترغیب کرد و در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: ‌ممکن است زمانی فرا برسد که ما روزی دو وعده غذا بخوریم؛ چه اشکالی دارد حتی اگر شرایط بدتر شود ما روزی یک وعده غذا بخوریم همان‌طور که الان نیز برخی روزی یک وعده غذا می‌خورند؛ مردم ما تاب و تحمل را دارند چرا که گرسنگی کشیدن بدتر از داغ از دست دادن عزیزان و جوانان نیست؛ آیا آن کسی که جوان و عزیزش را داده است حال برای انقلاب، اسلام و نظام حاضر نیست قدری گرسنگی بخورد؟‌
بیان اینگونه سخنان از سوی چهره‌های همچون آيت‌اله جنتی، احمد علم‌الهدی و حتی علی اکبر ولایتی دور ذهن و آنقدر عجیب نیست که اینگونه اظهارات از سوی یک مقام دولتی مطرح می‌شود. چرا که دولت حسن روحانی از ابتدا با این نگاه و رویکرد موضع مخالف داشت. شاید فشار اقتصادی و وضعیت تحریم‌ها کار را به جایی رسانده است که این گفتمان به دولت هم سرایت کرده است، البته اظهارات عجیب از سوی مقامات ارشد دولتی کم مطرح نشده است. حداقل در سال گذشته دو مرد بسیار جنجال‌برانگیز وجود داشت. در یکی قاضی زاده هاشمی وزیر وقت بهداشت به سخنان یک پیرمرد که از هزینه‌های فیزیوتراپی گلایه می‌کرد با طنز و شوخی پاسخ داد.وزیر وقت بهداشت در جواب این بیمار که گفت هزینه فیزیوتراپی را ندارد، اظهار کرد: ‌خودت فیزیوتراپی کن.‌ پیر مرد تاکید کرد: ‌آخر بلد نیستم.‌ پاسخ وزیر عجیب بود: ‌کاری ندارد خودتان انجام دهید، باید بمالید فقط.‌در مورد دیگری محمود حجتی وزیر کشاورزی به برنجکار معترض گیلانی که با ناراحتی از واردات برنج انتقاد می‌کرد به شوخی گفت: ‌از این سبوس‌ها یه کم بهش بدید بخوره.‌ این ماجرا نیز با انتقادات فراوانی روبه‌رو شد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۳/۲۱ -  شماره 4449
جستجو
جستجو
بالای صفحه