عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۶۵۴
ترامپ: امیدوارم ایرانی‌ها متوجه شوند چه اتفاقی افتاد!

آذری جهرمی: ماهواره ناهید آماده است

رئیس‌جمهور آمریکا، در پیامی در توئیتر اعلام کرد: ایالات متحده هیچ نقشی در حادثه انفجار موشک ایران نداشته و ابراز امیدواری کرد که جزئیات این حادثه روشن شود.

دونالد ترامپ در این توئیت نوشت: «ایالات متحده آمریکا هیچ نقشی در حادثه فاجعه‌بار روی داده در جریان مراحل نهایی آماده‌سازی شلیک پرتابگر سفیر در سایت پرتاب شماره یک سمنان در ایران نداشته است. بهترین آرزوها را برای ایران دارم و برایشان در شناسایی جزئیات اتفاق روی‌داده در سایت شماره یک آرزوی موفقیت می‌کنم.» روز پنجشنبه هفتم شهریور ماه گزارش شد یک آزمایش موشکی ایران با شکست روبه رو شده است. این تصاویر که از فراز محلی موسوم به مرکز تحقیقات فضایی امام خمینی گرفته شده، نشان می‌دهد ستونی از دود از سکوی پرتاب به هوا برخاسته است. دِیو شمرلر، کارشناس انستیتوی مطالعات بین‌المللی میدلبری، به شبکه رادیویی ان‌پی‌آر گفت که به احتمال زیاد یک دستگاه حامل موشک پرتابگر، روی سکو منفجر شده است. این سومین باری است که ایران موشک پرتابگر فضا را آزمایش کرده و با شکست روبه رو می‌شود. در روز حادثه خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ایرانی که نامش را ذکر نکرده است، انفجار در سکوی پرتاپ موشک در پایگاه فضایی امام خمینی در جنوب سمنان را تایید کرده و گفته بود: «این موضوع به‌دلیل مسائل فنی بوده و انفجار رخ داده است اما دانشمندان جوان ما در تلاش برای برطرف کردن مشکل هستند.»از مشخصات دقیق این موشک و یا حادثه خبری منتشر نشده است.به گزارش ان‌پی‌آر، موشک‌های پرتابگر ایران با نام سفیر، برای انتقال ماهواره‌های کوچک به فضا طراحی شده است. برنامه موشکی جمهوری اسلامی طی سال‌های اخیر با اعتراض بسیاری از کشورها انجام شده است.تا زمستان سال ۱۳۹۶ که آمریکا موضوع آزمایش های موشکی بالیستیک ایران را در شورای امنیت مطرح کرد، سپاه پاسداران این آزمایش‌ها را به طور مداوم انجام می‌داد.
ایران طی سال‌های اخیر دست به انجام آزمایش‌های موشکی زده است که روی برخی از آنها به زبان‌های مختلف، از جمله عبری، شعار «نابودی اسرائیل» نقش بسته بود. جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر همچنین برای پرتاب ماهواره به فضا با استفاده از موشک تلاش کرده است. مقام‌های ایالات متحده بارها اعلام کرده‌اند که آزمایش‌های موشکی ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره تصاویر «انفجار» در سکوی پرتاب ماهواره در پایگاه فضایی سمنان، گفت: «ما اطلاع دقیقی ازآنچه در سمنان اتفاق افتاده نداریم و بهتر است در این زمینه دوستان ما در وزارت دفاع توضیح دهند.» وی در عین حال افزود: «اما آنچه به ما مربوط است ماهواره ناهید اینجاست و در رابطه با آزمایش در مدار قرار دادن این ماهواره هیچ اتفاقی نیفتاده است.»

 

افزایش بی‌سر و صدای قیمت نان
 بررسی‌ها از سطح بازار نشان می‌دهد که قیمت نان در نانوایی‌هایی یارانه پز در سکوت مسئولان تغییراتی داشته که مسئولان امر این موضوع را تکذیب می‌کنند و می‌گویند که قرار بود از ۲۰ مرداد نرخ‌های جدید اعلام شود که تا‌کنون ستاد تنظیم بازار نرخی را اعلام نکرده و همچنان نانوایان منتظر ابلاغ قیمت‌های جدید هستند.
بیژن مقدم مدیر عامل اتحادیه نان‌های سنتی کشور با تکذیب افزایش قیمت نان در نانوایی‌های یارانه پز گفت: اگر چه دولت نرخ جدید قیمت نان را از سال ۹۳ تا‌کنون اعلام نکرده است، اما نانوایان یارانه پز اقدام به افزایش خود سرانه قیمت نکرده‌اند در حالی‌که نانوایان آزادپز مجازند مطابق با برآورد هزینه‌ها قیمت نان را تغییر دهند. او افزود: با وجود آنکه طی سال‌های اخیر تغییری در قیمت گندم و آرد نانوایی‌های یارانه پز ایجاد نشده، اما هزینه‌های جانبی اعم از کارگر خمیر مایه، اجاره بها، آب برق، گاز و... افزایش چشمگیری داشته است که با وجود ثبات درآمد نانوایان، دیگر ادامه روند تولید میسر نخواهد بود.
مقدم با اشاره به اینکه طی ۶، ۵ سال اخیر تورم و هزینه‌های تولید به طور سرسام آوری افزایش یافته است بیان کرد: در سال ۹۴ تورم ۱۲ درصد، سال ۹۵، ۹ درصد، ۹۶، ۱۰ درصد، ۹۷، ۳۷ درصد و ۹۸، ۴۰ درصد افزایش یافته که مطابق با آن سایر هزینه‌های تولید اعم از کارگر و... بالا رفته؛ در حالیکه تغییری در درآمد نانوایان ایجاد نشده است و حال جای این سئوال مطرح است که نانوایان در چنینی شرایطی چه طور می‌توانند به تولید ادامه دهند. به گفته وی از دولت مردان انتظار داریم که نرخ جدید را هرچه سریع‌تر اعلام کنند تا نانوایان بتوانند به تولید ادامه دهند؛ چرا که دیگر از درآمد نانوایی چیزی برای نانوایان باقی نمانده است.
مدیر عامل اتحادیه نان‌های سنتی با اشاره به اینکه قیمت نان با احتساب تورم و هزینه تولید سال‌های قبل باید بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یابد،  بیان کرد: از مسئولان ستاد تنظیم بازار انتظار می‌رود که هر چه سریع‌تر وارد عمل شوند و قیمت نان را ابلاغ کنند در غیر این صورت شاهد آشفته بازار در این حوزه خواهیم بود. او ادامه داد: اگر چه قرار بود نرخ جدید نان ۲۰ مرداد به طور رسمی اعلام شود، اما تا کنون مسئولان امر قیمت‌های جدید را ابلاغ نکرده‌اند و همچنان نانوایان در چشم انتظاری به سر می‌برند. مدیر عامل اتحادیه نان‌های سنتی ادامه داد: با وجود آنکه از سال ۹۳ تا کنون قیمت نان تغییری نداشته است جای این سئوال مطرح است که چه کسی می‌تواند هزینه‌های خانوار نانوا را تامین کند به عنوان مثال یک نانوایی لواش روزانه ۳ تا ۳ هزار و ۵۰۰ نان تولید می‌کند که در صورت فروش کل درآمدی بالغ بر ۶۰۰ هزار تومان دارد که با کسر هزینه‌های برق، کارگر،  خمیر مایه و... چیزی برای نانوا باقی نمی‌ماند که بتواند به معاش خود ادامه دهد؛ با این وجود می‌توان گفت نانوایان از اقشار کم درآمد جامعه هم ضعیف‌تر هستند.

 

 

کاهش ۴۰۰ هزارتومانی در مقابل افزایش ۳۰ میلیونی ریزش به حساب نمی‌آید؛  
کاهش نرخ‌ یا ریزش قیمت‌؟

چند روز اخیر خبرهایی درباره ریزش قیمت خودرو در بازار منتشر شده، اما وقتی دقیق‌تر به تغییرات قیمت‌ها نگاه کنیم، می‌بینیم قیمت خودرو نهایتا دو میلیون تومان پایین آمده و خبری از ریزش قیمت نیست.
قیمت محصولات ایران خودرو نسبت به روز‌های قبل کاهش نسبی پیدا کرده، اما نمی‌توان اسم آن را ریزش قیمت‌ها گذاشت. سمند EF۷ سرآمد این کاهش قیمت است. طوری که قیمت روز سمند EF۷ با کاهش دو میلیونی به ۸۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. سمند LX کاهش قیمت کمتری را تجربه می‌کند. این محصول با کاهش یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی، ۷۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. پژو پارس یکصد میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت دارد و نسبت به هفته پیش تقریبا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان ارزان شده است. رانا هم مثل دیگر محصولات ایران خودرو با کاهش یک میلیونی به ۷۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.
قیمت انواع پژو ۴۰۵ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پایین آمده. برای مثال پژو ۴۰۵ GLX یک میلیون ارزش خود را از دست داده و ۷۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. پژو ۴۰۵ GLX دوگانه‌سوز وضعیت مشابهی دارد و با کاهش یک میلیونی به ۷۴ میلیون تومان رسیده است. بیشترین کاهش قیمت به پژو ۴۰۵ SLX رسیده که حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان ارزش خود را از دست داده است. قیمت روز پژو ۴۰۵ SLx در بازار ۸۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود. پژو ۲۰۶ از قاعده کاهش قیمت‌ها مستثنی نیست. طوری که قیمت روز پژو ۲۰۶ تیپ ۲ حدود ۸۰ میلیون است که نسبت به روز‌های قبل با کاهش یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی همراه شده است . همچنین پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و پژو ۲۰۶ صندوق‌دار هر دو تا یک میلیون کاهش قیمت را تجربه می‌کنند و ۹۵ میلیون فرو‌خته می‌شوند.
دنا معمولی ۱۱۲ میلیون خرید و فروش می‌شود که حدود دو میلیون کمتر از قیمت چند روز گذشته است. در طرف مقابل دنا پلاس توربو نسبت به هفته پیش حدود یک میلیون بالا رفته و به ۱۶۸ میلیون رسیده است. باید توجه داشته باشید که قیمت مصوب کارخانه برای دنا پلاس توربو ۹۰ میلیون است.
قیمت روز محصولات سایپا
قیمت روز محصولات سایپا در بازار کمی پایین آمده است. تیبا صندوق‌دار در بازار حدود ۷۰۰ هزار تومان ارزان شده و به ۵۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. تیبا ۲ بیشترین کاهش قیمت را ثبت کرده و حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان ارزش خود را از دست داده و ۵۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود. ساینا اتفاق عجیبی را در بین محصولات سایا رقم زده است. با اینکه کارخانه قیمت این محصول را ۵۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در نظر می‌گیرد و این درحالی است که ساینا را می‌توان در بازار با قیمت ۵۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پیدا کرد. پراید تا یک میلیون تومان کاهش قیمت دارد. طوری که پراید هاچ‌بک یا همان سایپا ۱۱۱ در بازار ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود که نشان‌دهنده کاهش یک میلیونی قیمت است. پراید سایپا ۱۳۱ در بازار با کاهش ۷۰۰ هزار تومانی روبرو است و قیمت روز آن به ۴۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. پراید وانت هم با کاهش ۶۰۰ هزار تومانی، حدود ۴۳ میلیون قیمت‌گذاری شده است.
قیمت محصولات کرمان موتور
قیمت انواع جک از سری محصولات کرمان موتور در بازار تا سه میلیون کاهش قیمت را تجربه می‌کند. جک J۴ نسبت به روز‌های قبل حدود دو میلیون ارزش خود را از دست داده و ۱۴۳ میلیون فروخته می‌شود. جک S۳ کاهش قیمت کمتری را تجربه کرده و به ۱۸۴ میلیون رسیده است. در این بین جک S۵ سرآمد کاهش قیمت در بین محصولات کرمان موتور است. قیمت این خودرو حدود سه میلیون تومان کاهش پیدا کرده و ۲۶۸ میلیون فروخته می‌شود.
قیمت روز محصولات مدیران خودرو
خبری از کاهش قیمت انواع MVM از سری محصولات مدیران‌خودرو نیست. MVM ۳۱۵ هاچ‌بک بدون تغییر ۱۱۵ میلیون فروخته می‌شود. به طرز جالبی قیمت‌هایی که کارخانه مدیران خودرو برای محصولاتش در نظر می‌گیرد، بالاتر از قیمت کف بازار است. مثلا همین MVM ۳۱۵ هاچ‌بک در کارخانه ۱۴۰ میلیون قیمت دارد. MVM X۲۲ اتوماتیک در بازار ۱۷۴ میلیون فروخته می‌شود، اما کارخانه روی رقم ۱۹۵ میلیون اصرار می‌کند. اختلاف قیمت بازار و کارخانه برای MVM X۲۲ دنده‌ای بیشتر است. طوری که این ماشین در بازار حدود ۱۴۴ میلیون است، اما کارخانه آن را ۱۶۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌فروشد. این اختلاف قیمت در مورد MVM X۳۳ به اوج خود می‌رسد. با اینکه فعالان بازار خودرو قیمت MVM X۳۳ را ۲۰۳ میلیون در نظر می‌گیرند، کارخانه قیمت این محصول را ۳۳ میلیون بالاتر یعنی ۲۳۶ میلیون قرار داده است.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۶/۱۰ -  شماره 4502
جستجو
جستجو
بالای صفحه