عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۶۶۱
تریبون‌های مداحی عرصه‌ای برای تخریب و توهین؛

بداخلاقی برخی مداحان موجب دین‌زدایی می‌شود

دهه اول محرم و مراسم‌های عزاداری در چند سال گذشته به فرصتی برای خودنمایی برخی مداحان تبدیل شده است. مداحانی بعضا سرشناس که اگرچه دانش و آگاهی چندانی در امر سیاست ندارند اما پا به این حوزه گذاشته و در مقام فعال سیاسی آن هم در یک جریان سیاسی خاص بر رقیب می‌تازند. در این میان از تخریب چهره‌های سیاسی و گاهی هم توهین و حتی نفرین دریغ نمی‌کنند.

 علما و روحانیون بارها از این رویکرد انتقاد کرده‌اند اما کو گوش شنوا؟! نه جنابان مداح از این رویه دست می‌کشند نه جریان سیاسی حامی آنان کوتاه می‌آید. حتی در مواقعی شاهد مددرسانی رسانه ملی به آنان بوده‌ایم. این درحالی است که کارشناسان و متخصصان امر تاکید دارند که سیاسی کردن تریبون‌های مذهبی و عدم نظارت بر یکه‌تازی مداحان می‌تواند تبعات بدی چون دین‌گریزی در جامعه داشته باشد.در همین خصوص یك مدرس حوزه علمیه قم نسبت به تبعات سیاسی و جناحی کردن تریبون‌های مداحی هشدار داد و گفت: «نکته اول این است که مردم در دهه اول محرم و ایام عزاداری یک آمادگی بالای روحی برای مسائل معنوی و اخلاقی دارند و مداحان نباید این فرصت را از دست بدهند و مساله را با مسائل سیاسی مخلوط کنند. این ظرفیت روحی بهترین فرصت است که اخلاقیات و مسائل معنوی را در جامعه تزریق و برای مردم تبیین کنند و از این طریق تاثیرگذاری داشته باشند.» آیت اله محسن غرویان افزود: «نکته دوم این است که اگر قرار باشد در مداحی‌ها مسائل سیاسی مطرح شود باید به مسائل کلان سیاسی پرداخت نه مسائل جناحی و خطی و گروهی چراکه هر یک از مردم و مستمعین هر کدام دارای خط و خطوط سیاسی هستند و نسبت به شخصیت‌های سیاسی مختلف حساسیت دارند و بیان مسائل جناحی شامل همه مستمعین نمی‌شود و سبب می‌شود که افراد حاضر در جلسه همه از مداح و گوینده منبر خوششان نیاید.»به گفته وی، بیان مسائل کلان سیاسی مثل اینکه انسان نسبت به مسائل حکومت حساس باشد یا دیانت ما از سیاست جدا نیست. شعارهای کلی در این حد اشکالی ندارد.غرویان با اشاره به اینکه امسال در سال انتخابات قرار داریم، گفت: «در همین انتخابات می‌توان مردم را به اصل مشارکت در انتخابات دعوت کرد اما این که به چه کسی رای بدهید و چه کسی رای ندهید نباید وارد مجالس امام حسین شود. اگر اینطور عمل کنند همه را جذب می‌کنند اما اگر وارد مصادیق و افراد شوند تفرقه و اختلاف ایجاد می‌شود و برخی حتی از جلسه بدشان می‌آید. این جلسات باید جلسات وحدت آفرین باشد و این تنها در صورت بیان مشترکات سیاسی ایجاد می‌شود.»این مدرس حوزه علمیه قم ادامه داد: «مداحان، خطبا و منبری‌ها باید توجه داشته باشند که همه یک گروه و حزب نیستند، از یک فرد خاص خوش‌شان نمی‌آید و ... پس نباید تفرقه ایجاد کرد. البته عقیده شخصی من این است که این دهه اول محرم و امثال آن را دربست برای مسائل معنوی بگذارند و صرفا به وحدت و اتفاق کلمه بپردازند.»
وی با تایید اینکه برخی مداحان از سیاسی کردن تریبون فراتر رفته با اهانت درباره مخالفان سیاسی خود سخن می‌گویند، گفت: «متاسفانه برخی از مداحان یک حرف‌هایی را می‌زنند که دوست ندارم تکرار کنم. حتی یکی از مداحان گفته بود که ائمه و امام حسین خودشان هم فحش داده‌اند. این حرف‌ها یعنی چه؟! این حرف‌ها اصلا با شان ائمه و امام حسین سازگاری ندارد. متاسفانه بعضا این حرف‌ها را می‌زنند درحالی که هیچ پایه و اساسی ندارد.» غرویان در تشریح پیامدهای این‌نوع بداخلاقی‌ها گفت: «به نظر من اولین اثر منفی این گونه بداخلاقی‌ها این است که شان مجلس امام حسین را پایین می‌آورند. باید توجه کنند که هرچه بداخلاقی در مجلس امام حسین بیشتر شود روح مطهر سیدالشهدا از مجلس ناراضی می‌شوند. این مجالس باید مجلس اخلاق و معنویت باشد.» وی در پاسخ به اینکه آیا این رویه می‌تواند موجب دین‌زدایی در جامعه شود؟ گفت: «کاملا همین طور است، ما باید جذابیت‌هایی را در این مجالس بیان کنیم که موجب جذب مردم به خصوص نسل جوان شود. چند سال قبل خبرنگاری سئوال کرد که جوانان با وضع ظاهری ناهمگون می‌توانند وارد مجالس شوند یا خیر؟ گفتم که اگر این جوان قصد دارد وارد مجلس شود و توبه کند و شما او راه ندهید، فردا می‌توانید جواب امام حسین را بدهید؟! ما اجازه نداریم جلوی کسی را بگیریم.

 

 

صادق زیباکلام: نذر می‌کنم روحانی و ترامپ دیدار کنند!
حل مشکلات روابط بین‌الملل با نذر و نیاز

گروه سياسي: «روزهای «چه می‌شود؟» همچنان ادامه دارد. مردم مدام این سئوال را از هم می‌پرسند. آنها که قصد خرید یا فروش خانه را دارند، این را از بنگاهی‌ها می‌پرسند. آنها که طلا دارند یا می‌خواهند دلار بخرند، آنها که قصد راه‌اندازی یک کسب و کار دارند، آنها که قصد مهاجرت یا ماندن دارند... همه می‌خواهند بدانند «چه می‌شود؟» تا تصمیم بهتری بگیرند، تا کمتر ضرر کنند.
تقریباً هیچکس پاسخ شفافی نمی‌دهد یا ندارد و انتهای این بحث‌ها با عبارت «حالا ببینیم چی میشه» به آینده‌ای نامعلوم حواله داده می‌شود. طبیعی است که در چنین فضایی امکان رونق زندگی دشوار است، هیچکس روی زمین که نمی‌داند می‌لغزد یا ثابت است خانه نمی‌سازد.در دو هفته گذشته بحث مذاکره با آمریکا دوباره داغ شد. برخی بر این باورند که یکی از کلیدهای باز کردن این قفل در مذاکره است. این که از حالت «نه جنگ، نه صلح» به سمت یک توافق برویم. تجربه هم نشان داد که بعد از توافق هسته‌ای تحرکات مثبتی در بازار شکل گرفت. حتی اگر مخالف صد‌درصد دولت روحانی باشید، باز هم نمی‌شود منکر شد که چطور شرکت‌های اروپایی برای سرمایه‌گذاری در ایران تقلا می‌کردند و هیات می‌فرستادند تا به قول احمدی‌نژاد «زنبیل بگذارند.»پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای، همان شرکت‌ها برای جلوگیری از تبعات تحریم، آرام به خانه‌هایشان برگشتند و دوران رکود آغاز شد. قطعاً همه مشکلات کشور ریشه در تحریم و ترامپ ندارد و با مذاکره هم همه چیز حل نمی‌شود اما بازار معمولاً به آن واکنش مثبت و امیدوارانه نشان می‌دهد.
سخنان صادق زیباکلام، همواره با دو عنصر صراحت و طنز همراه است. او در آخرین گفت‌وگویش با نامه‌نیوز گفته «با توجه به هزینه‌های آمریکاستیزی در ۴۰ سال گذشته آرزو می‌کنم این مسئله تمام شود. بنابراین دعا و نذر می‌کند که روحانی و ترامپ با هم ملاقات کنند.»وی افزود: امکان دارد با واسطه رئیس‌جمهور فرانسه و سایر رهبران اروپا یک ملاقات دسته‌جمعی انجام شود.این استاد دانشگاه در خصوص اینكه آیا مخالفان دیدار ترامپ و روحانی هم همچنان روی موضع خود هستند؟،گفت:آنها می‌گویند «به هیچ وجه احتمال چنین دیداری وجود ندارد چون مسئولان کشور به طور موکد گفتند هیچ تماسی نباید بین ایران و آمریکا باشد» اما این حرف نیز مانند دیدگاه من یک نوع بیان علاقه و آرزو است. وقتی ظریف از فرانسه برگشت حامل پیام مکرون بود. او ساعاتی بعد دوباره به پاریس رفت. در آن ساعات همه به طور مشخص مکرون، ظریف و روحانی می دانستند چه دارد می‌گذرد. اگر موضع ما قطعی و ۱۰۰ درصد این بود که اصلا و به هیچ عنوان نباید دیداری بین روحانی و ترامپ انجام شود، کافی بود تلفنی ظریف به مکرون بگوید: «فعلا مسئولان نظام جمهوری اسلامی چنین دیداری را صلاح نمی‌بینند.» خیلی راحت موضوع منتفی می‌شد. این که ظریف دوباره به پاریس رفت؛ آن هم زمانی که ترامپ در فرانسه بود، نشان داد که درباره احتمال این دیدار در تهران صحبت شده است.حالا موضع طرف آمریکایی را بازخوانی کنیم. وقتی ترامپ به پاریس رفت با موضوع وساطت فرانسه خیلی سرد برخورد کرد اما پس از یک روز کاملا لحن او عوض شد.وقتی قطعات پازل را کنار هم می‌گذاریم مشخص می‌شود که وقتی ظریف بعد از صحبت با مسئولان نظام دوباره به فرانسه رفت به طور قطعی احتمال دیدار ترامپ و روحانی را رد نکرد بلکه کورسوی نوری را در انتهای تونل بازمی‌گذارد. عراقچی گفت: آمریکایی‌ها برای مجوز صادرات نفت انعطاف نشان دادند. از طرفی واعظی امکان دیدار روحانی و ترامپ را نفی کرده است. این دو صحبت وقتی کنار هم قرار می‌گیرند، چه طور قابل تحلیل هستند؟ برای ترامپ دیدار با روحانی صرفا یک مسئله تبلیغاتی است تا از این دیدار برای جمع‌آوری رأی در انتخابات ریاست‌جمهوری استفاده کند. حالا اگر این دیدار انجام شد بهتر اما اگر نشد این طور نیست که شانس ترامپ برای انتخاب مجدد به کل از بین برود. اما این دیدار اگر انجام شود و با نتیجه ملموسی همراه نباشد، هزینه‌های سنگینی را به اعتبار و پرستیژ طرف ایرانی وارد می‌کند. برای همین ایران دنبال این است که آمریکا حصول نتیجه را قبل از دیدار تضمین کند. وی در باره اینكه چرا مخالفان دیدار روحانی و ترامپ محتاط شدند؟،گفت:چون مخالفان دیدار روحانی و ترامپ در سوئیس زندگی نمی‌کنند. آنها می‌بینند سال به نیمه نرسیده، دولت در مخارجش ۱۵۰هزار میلیارد تومان کسر دارد و روحانی نمی‌تواند نردبان بگذارد برود خانه‌های مردم دزدی کند تا این کسری پر شود. تورم در آستانه ۵۰ درصد است. دولت برای جبران این کسری ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی چقدر باید اسکناس چاپ کند؟ آنها متوجه شدند کشور در فروش نفت با مشکلات جدی روبه‌روست. دولت امیدوار بود که وقتی تحریم‌ها شروع می‌شود حداقل ۳۰۰ هزار بشکه نفت بفروشد اما الان شاهد هستیم نفتکش «آدریان دریا» با ۲ میلیون بشکه نفت در آب‌های آزاد می‌چرخد و هیچ کشوری حاضر به خرید نفت آن نیست.یادمان نرفته سال گذشته در موضوع FATF و خروج آمریکا از برجام مخالفان دولت چه طومارهایی نوشتند و چه طور برجام را در مجلس آتش زدند.
این استاد دانشگاه در پایان خاطر نشان كرد: انجام دیدار روحانی و ترامپ برای خود من هم ثقیل است و زیاد امیدوار نیستم اما سطح امیدواری‌ام نسبت به شهریور سال ۹۷ بیشتر شده است.

 

سلحشوری: دختران جوانی فریاد دادخواهی سر می‌دهند
نماینده تهران در مجلس گفت: این روزها در درون زندان‌ها دختران جوانی فریاد دادخواهی سر می‌دهند، براساس اصل ۲۷ قانون اساسی آزادی اجتماعی تعریف شده است اما در روز کارگر عده‌ای در حواشی مجلس برای مطالبات صنفی کارگران اعتراض کرده بودند که تعدادی زندانی شدند.
به گزارش ایلنا، پروانه سلحشوری در تذكر شفاهي خود  گفت: فرا رسیدن محرم‌ و شهادت سرور آزادگان حضرت امام حسین (ع) و یارانش را به تمام شیعیان و آزادگان دنیا تسلیت می‌گویم، امامی که به ما آموخت اگر دین ندارید آزاده باشید اما ما به راستی چقدر نگاه و پیام اماممان را با گوش جان شنیده‌ایم؟ وی افزود: تعدادی از افراد زندانی شده پس از مدتی آزاد شدند اما هنوز تعداد دیگر در زندان به سر می‌برند، اخیراً نیز حکم مرضیه امیری و عاطفه رنگریز ابلاغ شده که احکام بسیار سنگینی برای آنها تعریف شده است، ۱۰ یا ۱۱ سال زندان به همراه شلاق فقط به دلیل حضور در یک اعتراض خیابانی، افسوس آنجاست که برای اختلاسگران مانند متهم ثامن‌الحجج فقط ۱۵ سال حکم می‌دهند، این است عدالت اسلامی؟عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه عکاس جوانی به نام نوشین جعفری را حبس کرده‌اند و در زندان به سر می‌برد و ندای دادخواهی او در فضای مجازی پیچیده‌ است، تصریح کرد: وزارتخانه‌های اطلاعات و دادگستری و قوه قضائیه درخواست دارند که با رأفت اسلامی به جوانانی که در شور جوانی خود دست به اعتراض زده‌اند، بنگرند.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۶/۱۱ -  شماره 4503
جستجو
جستجو
بالای صفحه