عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۶۶۳
ظریف: اروپایی‌ها تا پنجشنبه فرصت دارند موسوی: امروز؛ روز پرکار دیپلماسی ایران است

جزئیات پیشنهاد مکرون به ایران

گروه سياسي: وزیر امورخارجه گفت: همانطور که رئیس جمهور در نامه اولیه خود نوشتند، در صورت اقدام اروپایی‌ها برای اجرای تعهدات برجامی، هنوز امکان بازگشت ایران از اجرای گام سوم وجود دارد.

 محمدجواد ظریف اظهار داشت: مذاکرات ایران با اروپایی‌ها ادامه پیدا می‌کند، ضمن اینکه در زمینه گام سوم کاهش تعهدات برجامی نیز پیشنهاداتی مطرح شده و در مراحل آخر تصمیم گیری قرار داریم، اگر اروپایی‌ها اقدامات لازم را تا روز پنجشنبه انجام ندهند، براساس تصمیمی که در ۱۷ اردیبهشت ماه ابلاغ شده نامه‌ای به اروپایی ها خواهیم نوشت و اجرای گام سوم را به آن ها ابلاغ می‌کنیم.وزیر امورخارجه در پاسخ به این سئوال که آیا مصادیق گام سوم مشخص شده یا خیر، بیان کرد: پیشنهادهای دولت در مورد گام سوم مشخص است و به محض اینکه تصمیم قطعی اتخاذ شود، رسما آن را اعلام می‌کنم.ظریف در پاسخ به این سئوال که بعد از دیدار شما با آقای مکرون، آقای روحانی با رئیس جمهور فرانسه گفت‌وگو کرده و همچنین آقای عراقچی قرار است به این کشور سفر کند و چنین ارزیابی می‌شود که این بار پیشنهاد مناسبی از سوی فرانسوی‌ها ارائه شده است، گفت: ایران همیشه اعلام کرده که ما برای اجرای برجام آمادگی داریم و اگر اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل کنند، ایران نیز اجرای تعهدات خود را از سر می‌گیرد. اقدامی که ایران انجام داده در چهارچوب بند ۳۶ برجام است و گفت‌وگوهای خود را ادامه می‌دهیم.وی افزود: در ۲ دور گفت‌وگویی که من در فرانسه داشتم و گفت‌وگوهایی که  عراقچی و مسئولان بانک مرکزی خواهند داشت، در مورد چگونگی اقدام اروپا صحبت می‌شود.وزیر امورخارجه ادامه داد: باید با اروپایی‌ها گفت‌وگو کنیم تا مشخص شود که چگونه آن‌ها می‌توانند تعهدات خود را اجرا کنند و نحوه اجرای تعهدات اروپا موضوع گفت‌وگو است، اگر آن‌ها بتوانند به تعهدات خود عمل کنند فَبِها، وگرنه گام سوم را بر می‌داریم.
عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه هم با تاکید بر اینکه گام سوم جمهوری اسلامی ایران طراحی و آماده اجراست، گفت: گام سوم از گام اول و دوم محکم تر است تا توازنی بین حقوق و تکالیفی که جمهوری اسلامی ایران در برجام به وجود آورد.  وی با تأکید بر اینکه روز دوشنبه روز پرکار دیپلماسی ایران است، گفت: محمدجواد ظریف به مسکو خواهد رفت و با  لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار و درباره آخرین تحولات اجرای برجام، تنش‌ها در منطقه و تحولات سوریه رایزنی و گفت‌وگو خواهد کرد.
جزئیات پیشنهاد مکرون به ایران
یك نماینده مجلس درخصوص پیشنهاد امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه به ایران گفت: رئیس‌جمهور فرانسه پیشنهاد راه‌اندازی خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری برای پیش خرید نفت از ایران را پیشنهاد داده است و اینکه گفته می‌شود این مبلغ کمک بلاعوض و وام است، درست نیست. علی مطهری، با بیان اینکه طبق پیشنهاد فرانسوی‌ها این مبلغ در سه مرحله قرار است پرداخت شود، ادامه داد: مکرون پیشنهاد داده تا در برابر این مبلغ فعلا جمهوری اسلامی ایران گام سوم خود را اجرا نکند و احتمالا از گام اول و دوم خود هم به جایگاه اولیه در برجام بازگردد.
ذوالنور: بسته پیشنهادی اروپا دام است
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: ما نباید به افزایش سطح غنی‎سازی به ۴.۲ دهم درصد اکتفا کنیم و باید سطح غنی‌سازی را به ۲۰ درصد ارتقا دهیم تا با این اقدام بازدارندگی لازم شکل گیرد.حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنور با اشاره به الزامات برداشتن گام سوم در راستای کاهش تعهدات ایران در برجام گفت: در حال حاضر که دو گام از کاهش تعهدات ایران در برجام برداشت شده، دیگر نباید گام سوم را کج دار و مریز برداشت. ما باید گام‌های بعدی مان بازدارندگی لازم را داشته باشد.وی در تشریح برخی از اقداماتی در راستای کاهش تعهدات ایران در برجام گفت: ما می‌توانیم چند اقدام جدی را در موضوع گام سوم در پیش رو داشته باشیم؛ یک اینکه سطح غنی‌سازی اورانیوم‌مان را که قرار بود از ۳.۶۷ صدم درصد به ۴.۲ دهم درصد برسانیم به این سطح از غنی‌سازی اکتفا نکرده و سطح غنی‌سازی را به ۲۰ درصد ارتقا دهیم تا با این اقدام بازدارندگی لازم شکل بگیرد.
این نماینده مجلس بیان داشت: ما باید افزایش حجم ذخایر اورانیوم غنی سازی را در دستور داشته باشیم. همچنین ما باید نسل جدید از سانتریفیوژها یعنی سانتریفیوژهای نسل ۶ و ۸ را نصب کنیم تا این اقدام هم بازدارندگی لازم را داشته باشد.ذوالنور در پاسخ به سئوالی درباره بسته پیشنهادی ۱۵ میلیون یورویی خط اعتباری از سوی اروپایی‌ها به ایران گفت: اروپایی‌ها در مقابل این بسته پیشنهادی شروطی داشتند و آن شرط این است که ایران به قبل از گام‌های برداشته شده برگردد. لذا جمهوری اسلامی چنین اجاره‌ای را به دولت نخواهد داد که همچین کاری صورت گیرد. البته حتی اگر اروپایی‌ها بدون شرط هم این بسته را اجرایی کنند تازه به یک صدم تعهدات خود عمل کرده‌اند.  
 بعید است ترامپ کوتاه‌ آمده باشد
یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: اروپا می‌تواند برای خرید زمان و جلب اعتماد ایران، مبلغ ۱۵ میلیارد دلار که در رسانه‌ها بر سر آن بحث است را به ایران منتقل کند. رحمان قهرمان‌پور با اشاره به مذاکرات و رایزنی‌ها میان ایران و فرانسه در ادامه تماس‌های روسای جمهور دو کشور، اظهار کرد: باید دید اول اینکه ترامپ گروه کشورهای جی ۷ را همراهی خواهد کرد یا خیر. به نظر بعد از اجلاس جی ۷ نظر ترامپ منعطف شده است، اما نمی‌دانیم که این رویکرد ادامه خواهد یافت یا دوباره به سر خط بازمی‌گردد. جان بولتون اخیرا اعلام کرده است که مذاکره با ایران به معنای تغییر موضع آمریکا نسبت به این کشور نیست؛ از این رو مواضع تندروها در کاخ سفید سر جای خودش است. وی ادامه داد: همچنین این مساله به تحولات سیاسی به ویژه در انگلیس و آلمان و میزان حمایت اتحادیه اروپا از امانوئل مکرون بستگی دارد. به نظر نمی‌آید مذاکرات فعلی که در جریان است بتواند نهایتا در خوشبینانه‌ترین حالت به توافق جامع بینجامد، شاید یک توافق موقت را در بر بگیرد. به هر حال اروپا در این میان اعتبار خود را قرار داده است و پیشنهاداتی ارائه کرده که باید دید چه می‌شود. در عین حال ما در اکتبر برگزیت را در پیش رو داریم و از طرفی وضعیت جسمی خانم مرکل در تصمیمات و رویکردها به طور جدی تاثیرگذار است. از طرفی وضعیت سیاسی و اجتماعی فرانسه در این روند موثر است و محبوبیت مکرون در ماه‌های گذشته تحلیل رفته است. او باید درباره افزایش قیمت سوخت در فرانسه که اعتراضات جلیقه سبزها را به راه انداخت بالاخره تصمیم‌گیری کند.
وی درباره رویکرد آمریکا در این رابطه تصریح کرد: بعید است ترامپ از مواضعش درباره ایران کوتاه آمده باشد اما سعی دارد مانور دهد. برخی معتقدند هنر رهبرانی مثل ترامپ این است که امروز یک حرف می‌زنند و فردا حرفی دیگر اما به راحتی می‌توانند در مسیر این تغییر مواضع شنا کنند. آنها این توانایی را دارند که کمترین امتیازی که می‌گیرند را امتیاز بزرگ جلوه دهند. از این رو امکان اینکه معافیت نفتی به ایران بدهد و طوری جلوه دهد گویی هیچ اتفاقی نیفتاده، بسیار زیاد است. تنها آورده ترامپ در این بحث این است که باید تا قبل از انتخابات ۲۰۲۰ به دستاوردی در این رابطه برسد به طوری که به افکار عمومی بگوید توانسته است با هزینه کمتر نسبت به اوباما دستاورد بیشتر و بهتری درباره ایران به دست آورد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۶/۱۱ -  شماره 4503
جستجو
جستجو
بالای صفحه