عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۶۷۰
روستای خویسه یک کارون؛ همسایه نفت در فقر

فقر در کنار چاه‌های نفت بیداد می کند

گروه دیار کارون: روستای خویسه یک، از روستاهای بخش مرکزی شهرستان کارون در خوزستان است که با دیدن چاه نفت در کنار این روستا تصور می‌شود شرایط زندگی در این روستا باید بسیار خوب و مناسب باشد اما واقعیت چیز دیگری است.

به گزارش ایرنا ،صنایع بزرگ از جمله شرکت نفت و پتروشیمی متعهد هستند که در مقابله استفاده از منابع استان و آلاینده‌هایی که ایجاد می‌کنند فعالیت هایی در راستای مسئولیت اجتماعی و رفع محرومیت‌ها و مشکلات در استان انجام دهند که متاسفانه در انجام این مسئولیت تاکنون به خوبی عمل نکرده اند.
این در حالی است که خوزستان خاستگاه صنایع بزرگی همچون نفت، پتروشیمی و فولاد است و انتظار می‌رود فقر و محرومیت اینگونه گریبان گیر روستاهای و شهرهای این استان نباشد. روستای خویسه یک با جمعیت یک هزار و ۲۰۰ نفر، از سیل اخیر در خوزستان نیز در امان نبود و خسارت زیادی به مردم این منطقه به ویژه در بخش کشاورزی وارد شد. اهالی  روستا می‌گویند که در زمان جاری شدن سیل ارتفاع آب سیل در این منطقه تا ۲ متر هم رسید.
نبود خانه بهداشت و تنها یک مدرسه ابتدایی
زهرا عبیات یکی از اهالی این روستای محروم و سیل زده است که از وضعیت بهداشتی این منطقه بسیار گله مند است. وی بیان کرد: مردم این روستا از داشتن یک خانه بهداشت محروم هستند و برای مراجعه به خانه بهداشت باید کیلومترها راه را سپری کنیم تا به یک روستای دیگر که خانه بهداشت دارد مراجعه کنیم.
وی گفت: پس از جاری شدن سیل در این روستا مردم و به ویژه کودکان این روستا درگیر بیماری‌های متعددی از جمله اسهال، شپش و عفونت و بیماری‌های پوستی شدند و هنوز هم برخی از مردم این روستا درگیر این بیماری‌ها هستند اما به دلیل مسافت طولانی که باید برای مراجعه به یک خانه بهداشت در روستای دیگر طی شود مردم از رفتن به خانه بهداشت منصرف می‌شوند. متاسفانه در این روستا تنها یک مدرسه ابتدایی با یک معلم وجود دارد و بسیاری از خانواده‌ها از ثبت نام فرزندان خود در مقطع متوسطه در روستاها و شهرهای دیگر به دلیل مسافت طولانی که باید طی شود خودداری می‌کنند.
نامهربانی سیل با کشاورزان
احمد هاشمی یکی از کشاورزان ساکن در این روستا است که از بیکار شدن خود و بسیاری از کشاورزان این منطقه سخن می‌گوید. شغل بیشتر مردم این روستا کشاورزی است که پس از جاری شدن سیل در این منطقه زمین‌های کشاورزی به طور کامل از بین رفت و امسال موفق به کشت هیچگونه محصولی در این روستا نشدیم. نخلستان‌های این روستا نیز دچار صدمات زیادی شدند که امسال بسیاری از نخل‌ها شرایط مناسبی برای باردهی نداشتند.  امسال کشاورزان این روستا بیکار هستند و خانواده آنها دچار مشکلات اقتصادی فراوانی شده‌اند؛ اگر زمین‌های کشاورزی این منطقه ساماندهی می‌شد امکان کشت محصول را داشتیم.
انتظار از شرکت نفت
صنایع بزرگی همچون نفت، پتروشیمی و فولاد و بسیاری از صنایع دیگری که در خوزستان فعالیت دارند متعهد به انجام برخی خدمات اجتماعی و رفاهی به مردم این استان هستند اما متاسفانه در بسیاری از موارد شاهد شانه خالی کردن این صنایع از انجام تعهدات اجتماعی خود هستیم.
اگر به تعداد صنایع بزرگ و کوچکی که در خوزستان فعالیت دارند خدمات اجتماعی برای رفاه حال مردم ارایه می‌شد شرایط برای زندگی در خوزستان بسیار بهتر از زمان حال بود. رییس شورای روستای خویسه یک در گفت وگو با  ایرنا بیان کرد: یک چاه نفت در مجاورت این روستا فعالیت دارد اما با وجود سود آوری نفت از این منطقه و مضراتی که این صنعت برای منطقه می‌تواند به همراه داشته باشد هیچگونه خدماتی به این روستا نمی‌دهد و مردم این روستا در محرومیت مطلق هستند. عبدالعلی نواصر با اشاره به اینکه این روستا از جمله مناطق نفتخیز خوزستان است ادامه داد: من بارها نسبت به استخدام نکردن جوانان این روستا در پروژه‌های نفت در این منطقه اعتراض داشته‌ام اما جوابی دریافت نکردم. وی گفت: انتظار داریم از جوانان این روستا برای کار در دکل و تاسیسات نفتی که در این منطقه فعال هستند استفاده شود.
نواصر ادامه داد: مردم این روستا همچنین از نبود خانه بهداشت، مدرسه و نبود شبکه تلفن همراه رنج می‌برند. نواصر گفت: شغل مردم این روستا کشاورزی است و امسال کشاورزان این منطقه با توجه به آسیب‌های که سیل به زمین‌های کشاورزی آنها وارد کرد امکان کشت را نداشتند و همین موضوع فشار اقتصادی زیادی را به مردم این روستا وارد کرده است.
صنایع به مسئولیت خود عمل نمی‌کنند
فرماندار شهرستان کارون بیان کرد: روستاهایی که جمعیت کمی دارند اعتبارات چندانی برای رفع مشکلات آنها پرداخت نمی‌شود و از شرکت‌ها و صنایع بزرگ خوزستان انتظار می‌رود که بر اساس تعهدی که نسبت به انجام مسئولیت‌های اجتماعی خود در استان هستند در بهبود شرایط روستاها همکاری کنند. معصومه خنفری با اشاره به اینکه مشارکت صنایع و شرکت‌ها در کمک به رفع مشکلات در روستاهای خوزستان بسیار کم است افزود: خوزستان یک استان صنعتی است و نباید روستاهای آن از محرومیت و فقر رنج ببرند.
شهرستان کارون در سال ۹۱ از اهواز جدا شد و روستای خویسه یک در بخش مرکزی و دهستان قلعه چنعان این شهرستان قرار دارد و شغل بیشتر اهالی این روستا کشاورزی است.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۶/۱۲ -  شماره 4504
جستجو
جستجو
بالای صفحه