عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۶۷۴
مدیرعامل وقت بانک سرمایه در جلسه دادگاه چه گفت؟

پرونده بانک سرمایه مملو از حضور اشخاص نظامی و امنیتی است

نماینده دادستان از اسناد جعل شده با فتوشاپ رونمایی کرد

گروه اقتصادی:  دردادگاه متهمان فساد در بانک سرمایه، محمدرضا خانی، مدیرعامل وقت بانک سرمایه و از متهمان  پرونده از خود دفاع کرد و نماینده دادستان گفت: «پرونده بانک سرمایه مملو از حضور اشخاص نظامی و امنیتی عمدتاً بازنشسته است و آنها با تبانی همراه با مدیران بانک سرمایه دست به فساد زده‌اند».
به گزارش میزان، بیست و نهمین جلسه دادرسی متهمان پرونده بانک سرمایه با رسیدگی به اتهام هفت نفر از متهمان این پرونده در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدین اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام به طور علنی برگزار شد.          

در ابتدای جلسه قاضی از محمدرضا خانی فرزند اسماعیل خواست در جایگاه حاضر شود و ضمن تفهیم اتهام به وی مبنی بر مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی و ۱۳ فقره خیانت در امانت به مبلغ ۱۳ هزار و ۳۹۰ میلیارد و ۴۰ میلیون ریال و اخذ فرش‌های نفیس از احد عظیم‌زاده و ۶۴۰ هزار یورو از آقای داریوش امانی ملقب به حبیب امانی و دریافت یک میلیارد ریال از آقای قاسم خلیلی برای خرید خودروی بی ام و برای خانم دریا خانی و همچنین ۲ میلیارد و ۱۶۰ میلیون ریال از شرکت سایه گستر خواست تا آخرین دفاعیات خود را انجام دهد.
در ادامه نماینده دادستان با اشاره به صحبت‌های متهم درباره مصوبات هیئت مدیره بیان کرد: هر یک از مدیران اینجا می‌آیند و عنوان می‌کنند که مصوبات به ما ارتباطی نداشته است، پس این فساد را چه کسی رقم زده و چه کسی باید پاسخگو باشد؟قهرمانی درباره پرداخت بدهی آقای ریخته گران توسط متهم گفت: شما چکاره بودید که می‌خواستید بدهی ایشان را تسویه کنید؟ در حالی که بانک سرمایه زمین خورده بود. از سوی دیگر به دنبال پرداخت این بدهی تلاش داشتید تا قائم مقام بانک تجارت شوید.برای آنکه قائم مقام بانک تجارت شوید از امور حقوقی درخواست کردید این موضوع را بررسی کند و در حالی که شما عنوان کردید آقای زارعی این درخواست را تأیید کرده؛ اما بر اساس مستندات او نه تنها تأیید نکرده بلکه گفته‌ از لحاظ حقوقی فعالیت شما به عنوان قائم مقام بانک تجارت مشکلی ندارد؛ اما ممکن است در اجرا با مشکل مواجه شوید؛ با توجه به این گزارش، شما گزارش دیگری با امضای آقای زارعی تهیه کردید که اصلا آقای زارعی آن را امضا نکرده و شما با فتوشاپ این امضا را جعل کردید.خانم سمیرا غفوری در دفتر شما فعالیت می‌کرد و بر حسب گزارش‌ها ۵۰ سند مهم را حذف کرده و بسیاری از امضا‌ها را نیز فتوشاپ کرده است.نقش شما به عنوان مدیرعاملی در بانک سرمایه، فراتر از امضا بود به گونه‌ای که ما دم خروس امضا را در موسسه مالی اعتباری نور کرج مشاهده کردیم که به شرکت توسعه و تجارت تسهیلاتی ارائه می‌دادند. پول‌ها به حساب دو خانم و یک نوه واریز می‌شد؛ آقای خانی اگر برادر شما در شرکت پایدار قشم کار می‌کرد چرا حقوق وی از موسسه نور آمده است؟
قهرمانی اظهار کرد: امامی به فعالیت فنی در بانک مشغول می‌شود؛ اما با مدیران شرکت توسعه ساختمان تبانی می‌کند و ملک ارزان قیمت را به مبلغ ۱۹۶ میلیارد تومان به بانک سرمایه می‌فروشد و مابه التفاوت پول را می‌گیرد. این همان بدهی است که به اسم افزایش سرمایه و بدون گزارش توجیهی به شرکت توسعه ساختمان سرمایه واریز می‌کند.وی با طرح این سوال که چرا از طریق شرکت پایدار قشم برای فیلم شهرزاد ۲، پول دادید، افزود: ما مخالفتی با توسعه فرهنگ نداریم، اما باید شرایط برای رقابت اهالی فرهنگ مساوی باشد و همه باید بتوانند تسهیلات بگیرند آیا به نظرتان این خدمت به فرهنگ است یا خیانت به آن؟نماینده دادستان گفت: توضیح دهید چرا به ریخته گران با وجود ممنوع المعامله بودن تسهیلات دادید، در حالی که یک جا اعلام کردید نمی‌دانستید وی ممنوع المعامله است و جای دیگر عنوان کردید این پول به شرکت واریز شده نه به  ریخته گران.قهرمانی افزود: ۱۳۰۰ میلیارد تومان در دوره مدیریتی شما رفته است که عمدتاً مشکوک الوصول است. قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم گفت: ملکی که به نام برادرتان در کامرانیه است به چه قیمت و در چه سالی خریدید؟متهم پاسخ داد: ملکی در کامرانیه متعلق به من، خاندان و ذریه من نیست.قاضی خطاب به متهم گفت: ملک الهیه  در چه سالی و به چه قیمت خریدید؟متهم خانی پاسخ داد: بله. در سال ۹۵، ۵ میلیارد تومان خریدیم و به نام برادرم بود، برادرم فوق‌تخصص دندانپزشکی در رشته پروتز با ۲۲ سال سابقه است. در ادامه وکیل مدافع متهم به بیان دفاعیات پرداخت و گفت: هر کسی در آن زمان که بانک سرمایه دچار مشکل شده بود اگر مسئولیت می‌پذیرفت الان محاکمه می‌شد.نماینده دادستان گفت: این گونه نیست، در حال حاضر ۱۸۰۰ میلیارد رد مال شده و ۲۵۰۰ میلیارد تعیین تکلیف شده است بنابراین اگر مدیر، سالم عمل کند این گونه نمی‌شود.وکیل مدافع متهم ادامه داد: برای موکل پاپوش درست کردند و بر اساس اظهارات علمایی اتهام زده شده است.
قهرمانی نماینده دادستان گفت: ما بر اساس مستندات عمل کردیم این حرف توهین به دادسرااست.وی از محضر دادگاه تقاضای صدور حکم تبرئه برای موکل خود کرد. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۶/۱۲ -  شماره 4504
جستجو
جستجو
بالای صفحه