عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۶۶۸۳

وزیر رفاه: ۳۰ درصد ازمردم، نزدیک خط فقر هستند

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ‌گفت: ۳۰ درصد از مردم در جامعه شهری و روستایی نزدیک خط فقر هستند.

محمد شریعتمداری گفت: نظام سلطه همه توان خود را علیه ملت ایران به کار گرفته است تا مردم را با مشکلات فراوانی روبرو ‌کند اما هر بار که تحریم‌ها تشدید می‌شود، ملت ایران مقاومت‌تر در صحنه حضور می‌یابد. این مسئولیت مسئولان نظام و خدمتگزاران به مردم را سنگین‌تر می‌کند در حالی که ۳۰ درصد مردم در جامعه شهری و روستایی نزدیک خط فقر هستند،  دولت عزم خود را برای مهار خط فقر مطلق در جامعه جزم کرده است. در سال گذشته برای مهار خط مطلق فقر، ۷ هزار میلیارد تومان هزینه شده و امسال نیز در قانون ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است اما سازمان برنامه و بودجه بیان کرده که بیشتر از ۷۰ درصد این رقم امکان تأمین اعتبار ندارد.

 

علی‌رغم افت تعداد معاملات و رکود حاکم بر بازار؛
منتظر کاهش قیمت مسکن نباشید

گروه اقتصادي:حدود یک ماهی است که قیمت مسکن به دلیل افت بیش از ۷۰‌درصدی معاملات روند کاهشی پیدا کرده و در برخی مناطق کاهش داشته است؛ کارشناسان معتقدند این کاهش قیمت بعد از جهش صد درصدی قیمت مسکن طبیعی است.
اما تصور متقاضیان خرید مسکن این است که چون معاملات مسکن افت ۷۰ درصدی داشته پس قیمت‌ها باید در سراشیبی سقوط قیمت قرار بگیرد اما واقعیت بازار این است که افت قیمت‌ها تدریجی خواهد بود. در حالی‌که این روزها روند نزولی قیمت مسکن در برخی شهرها و برخی مناطق تهران نیز آغاز شده است برخی از متقاضیان مسکن با این تصور که قیمت‌ها به شدت کاهش خواهد یافت منتظر افت سریع قیمت‌ها هستند.
فعالان بازار و کارشناسان مسکن بر این باور هستند که کاهش قیمت مسکن بیش از ۳۰ درصد تا ۴۰ درصد دور از تصور بازار است چرا که هنوز قیمت نهاده‌های مسکن کاهش نیافته و قیمت انشعابات و عوارض شهرداری نیز که بر قیمت تمام شده مسکن تاثیر می‌گذارد پایین نیامده است. افت نرخ ارز از یک سو و کاهش تعداد معاملات از سوی دیگر دست به دست هم داده‌اند تا این روزها دیگر تقاضای سوداگری مسکن برای ورود سوداگران مهیا نباشد و انگیزه‌ای هم برای تقاضای سوداگری دیده نشود. افت ۷۰‌درصدی میزان معاملات مسکن دلیل محکمی بر خروج تقاضای سوداگرانه از بازار مسکن است. برخی کارشناسان و رئیس اتحادیه املاک نیز معتقد هستند که هیچ گروه و یا کارشناسی نمی‌تواند میزان افت قیمت مسکن را پیش‌بینی کند همانطور که رشد قیمت را نمی‌توانستند پیش‌بینی کنند.
نمی‌توان سقف تعیین کرد
رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه روند کاهش قیمت مسکن آغاز شده و مشخص نیست تا چه حد قیمت مسکن کاهش خواهد یافت گفت: بعضی اعلام می‌کنند قیمت مسکن تا چه حد کاهش خواهد یافت اما مگر آنها منجم هستند که این پیش‌بینی را انجام می‌دهند. مصطفی قلی خسروی در پاسخ به این سئوال که گفته می‌شود قیمت مسکن بیشتر از ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش نخواهد یافت، آیا این پیش‌بینی‌ها درست است گفت: مگر کسی تصور می‌کرد که قیمت مسکن تا این حد افزایش یابد. پس هیچ کارشناسی نمی‌تواند پیش‌بینی کند که روند رو به پایین قیمت مسکن چه زمانی متوقف خواهد شد. وی با بیان اینکه اکثر کارشناسانی که در خصوص میزان کاهش قیمت مسکن پیش‌بینی می‌کنند اکثرا سازنده و یا کسانی هستند که اقدام به خرید و فروش مسکن می‌کنند، گفت: با برنامه‌ریزی‌هایی که دولت انجام داده و نرخ دلار در حال کاهش است و ۴۰۰ هزار مسکن قرار است بر اساس طرح اقدام ملی احداث شود، قطعا می‌تواند در بازار مسکن و قیمت آن تاثیر بگذارد. قطعا تحولات سیاسی و اقتصادی بر بازار مسکن تاثیر خواهد گذاشت؛ چراکه اگر نرخ دلار کاهشی شود، احتمال اینکه قیمت مسکن افت پیدا کند وجود دارد، پس نمی‌توان برای میزان کاهش قیمت مسکن سقف تعیین کرد.
پیش‌بینی دقیقی وجود ندارد
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان در پاسخ به این سئوال که روند نزولی قیمت مسکن آغاز شده، آیا این روند ادامه دار خواهد بود یا خیر؟ گفت: با توجه به سابقه معاملات مسکن از ابتدای انقلاب تاکنون همواره نوسانات قیمت به صورت سینوسی و نوسانی بوده است؛ قیمت مسکن از سال گذشته تاکنون ۱۲۰ درصد رشد داشت که این رشد قیمت به دلیل رکود حاکم بر بازار مسکن از سال ۹۲ تا ۹۶ بود.
 حسن محتشم با بیان اینکه این افت معاملات مسکن که توام با کاهش قیمت خواهد بود، به نظر می‌رسد طبیعی باشد خاطر نشان کرد: همواره تجربه نشان داده که قیمت‌ها وقتی به شدت افزایش یافت درصد اندکی افت می‌کند. رشد قیمت در طی یک و نیم سال گذشته باعث شد قدرت خرید متقاضیان کاهش یابد پس یکی از دلایل این افت ۶۰ تا ۷۰ درصدی معاملات مسکن همانا پایین بودن قدرت خرید و خروج تقاضای سوداگرانه از بازار مسکن است.
وی با تاکید بر اینکه نمی‌توان در شرایط کنونی یک پیش‌بینی دقیق از آینده بازار و میزان افت قیمت داشت  افزود: نبود یک برنامه ریزی مشخص در ساخت و ساز و بدون نیاز سنجی لازم باعث شده تا بخش مسکن دوباره در رکود فرو برود و اتفاقا این رکود بسیار خطرناک است چرا که رکود باعث می‌شود عرضه مسکن بیش از پیش از تقاضا فاصله بگیرد و این فاصله قطعا در زمانی که رونق به بازار مسکن باز می‌گردد موجب رشد جهشی قیمت خواهد شد.
حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز با اشاره به اینکه افت ۷۰ درصدی معاملات مسکن و رکود باعث کاهش قیمت شده است، گفت: افت قیمت‌ مسکن اگر شرایط ویژه‌ای برای حامل‌های انرژی و بازار ارز رخ ندهد ادامه خواهد یافت اما امکان اینکه برای آن سقف پیش‌بینی کنیم وجود ندارد.
به نظر می‌رسد اگر اتفاق خاص سیاسی و اقتصادی رخ ندهد روند نزولی قیمت مسکن ادامه خواهد داشت اما اینکه سقفی برای‌این ریزش قیمت‌ها بتوان تعیین کرد کاری نشدنی است. هر چند هنوز هم نهاده‌های تولید مسکن قیمت بالایی دارند و کاهش نداشته‌اند.

 

دزدان، شرایط را برای دزدی مناسب می‌بینند

این روز‌ها دادگاه‌ها صحنه و میدان محاکمه بسیاری از متهمان به فساد اقتصادی در کشور شده است؛ متهمانی که توانسته‌اند با رانت و ارتباطات ویژه، ثروت‌های بادآورده بسیاری را از آن خود کنند؛ از سلطان قیر، سکه و ارز گرفته تا سلطان گوشت همه در پای محاکمه هستند.
اما نکته در این میان اینکه با وجود آغاز مبارزه با مفسدان، هنوز نمودی در جامعه نمی‌بینیم و اثری از این مبارزات در سفره‌های مردم به چشم نمی‌آید و هنوز عده بسیاری ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالا‌های ضروری را از دولت می‌گیرند، ولی کالایی با این قیمت در هیچ بازاری یافت نمی‌شود! همچنین با اینکه مدیران خودرویی کشور به اتهام اخلال در بازار خودرو بازداشت هستند، هیچ خودروسازی حاضر نیست قیمت‌ها را به چند ماه قبل بازگرداند و همچنان اگر خودرویی تولید می‌شود، با همان قیمت چند برابر به دست مصرف کننده می‌رسد؛ اخلالگران بازار گوشت محاکمه می‌شوند، ولی قیمت گوشت باز هم افزایش می‌یابد و به ۱۳۰ هزار تومان می‌رسد؛ اینها حلقه‌های مفقوده‌ای است که مشخص نیست سر آن به کجا بند شده؟ ! برخی نمایندگان مجلس از بچه سلطان سخن به میان می‌آورند و بر این باورند که سلاطین بازار‌ در امنیت کامل زندگی می‌کنند و بچه سلطان‌ها را به دام انداخته اند؛ اما عده‌ای دیگر می‌گویند، فساد سیستمی شده و باید سیستم آن را خشکاند.
محمود بهمنی در این باره اظهار داشت: همه اقداماتی که قوه قضاییه در دستگیری مفسدان اقتصادی انجام داده است، کار درستی بوده و باید تا وقتی كه کامل به ریشه کن شدن فساد در کشور منجر شود، ادامه داشته باشد. وی گفت: همه این اقدامات درست؛ اما ما باید زمینه‌های فساد و انحراف را در کشور از بین ببریم. زمانی که ما ارز ۴۲۰۰ تومانی را به یک عده خاص اختصاص می‌دهیم، از این اتفاقات رخ خواهد داد، ولی اگر ما نظارت را درست انجام دهیم، کسی نمی‌تواند کالای با ارز ۴۲۰۰ تومانی را با قیمت ارز ۱۲۰۰۰ تومانی به فروش برساند و بخشی از آن را اصلا نیاورد. وی همچنین یادآور شد: تفاوت نرخ، سقف، امضای طلایی، نوبت و بسیاری از این قبیل اقدامات، باعث ایجاد فساد در کشور می‌شود و باید از ایجاد این موارد جلوگیری کنیم. باید همه چیز سیستمی شود تا این موارد تکرار نشود، چون در غیر این صورت، باز هم شاهد فساد در کشور خواهیم بود.
این نماینده گفت: دزدی یک دزد، به دلیل وجود زمینه مناسبی است که برایش ایجاد کرده ایم. اگر زمینه فراهم و مناسب نباشد، هرگز این کار را نمی‌کند. کسی که کالا وارد می‌کند و گران می‌فروشد، یا ارز را می‌گیرد و کالا وارد نمی‌کند به دلیل وجود شرایطی است که برایش فراهم کرده ایم. چرا ما می‌گوییم در خانه را باز نگذارید تا همسایه دزد نشود؟ یا از ضرب‌المثل‌های این چنینی اسفاده می‌کنیم، چون هنگامی که در باز باشد، هر کسی می‌تواند در آن سرک بکشد و افراد سودجو، از خدایشان است که در بازی ببینند و آن را غارت کنند؛ بنابراین باید سیستم‌ها را درست کرده و ارتباط مردم را با ادارات سیستمی‌تر کنیم. باید کاری کنیم که کسی از روش دستی استفاده نکند. در این صورت فساد کنار خواهد رفت و این گونه ما با علت‌ها مبارزه می‌کنیم. بهمنی در پایان افزود: مبارزه‌ای که امروز قوه قضاییه شروع کرده، مبارزه با معلول هاست، حال آنکه باید علت‌ها را از بین ببریم. نمی‌شود شیر باز باشد و ما کاسه کاسه آب از حوض بیرون بریزیم؛ تا زمانی که شیر باز است، هر چقدر آب بردارید، باز هم حوض شما پر می‌شود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۶/۱۶ -  شماره 4506
جستجو
جستجو
بالای صفحه