عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۶۶۸۸
چرا گردشگران عراقی ارزآوری زیادی برای استان ندارند؟

در طول سفر به ایران فقط ۴۰۰ دلار نیاز دارم!

گروه دیار کارون: هرچند سالانه تعداد زیادی از اتباع عراقی برای بهره مندی از خدمات درمانی از طریق مرزهای خوزستان به ایران سفر می‌کنند، اما نبود متولی برای توسعه گردشگری سلامت در استان، سبب شده که این صنعت به دست دلال‌ها هدایت شود.

به گزارش فارس،‌ مژگان حسینی، بانویی که در سال ۹۲ موفق شد مجوز ایجاد یک شرکت گردشگری سلامت را در خوزستان دریافت کند، می‌گوید : با راه‌اندازی این شرکت به دنبال ساماندهی مراحل درمانی گردشگران خارجی بودم اما پس از تغییر استاندار در همان سال از اهمیت مسئله توریست درمانی در خوزستانی کاسته شد.
حسینی می‌افزاید: بنا به برخی از آمار، در مردادماه امسال در حدود ۶ هزار گردشگر عراقی از طریق مرز بین المللی شلمچه وارد کشور شدند و یک‌هزار نفر از آنها برای بهره‌مندی از خدمات درمانی به کشورمان سفر کردند اما فقط عده کمی از آنها برای ویزیت توسط پزشکان خوزستانی در استان ماندند و به همین دلیل ارزآوری اتباع عراقی برای خوزستان کم است. حسینی بیان می‌کند: با توجه به کم شدن ارزش ریال در برابر دلار، هزینه‌های اجاره ملک در کشور عراق زیاد است و با توجه به قوانین این کشور برای اجاره ملک باید هزینه یک سال اجاره را به‌صورت کامل و یک جا پرداخت کنیم؛ علاوه بر این‌ها هزینه نیروی کار هم باید محاسبه شود.
۱۰۰ میلیون دلار گردش مالی
مسئول اداره گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی اهواز  در این باره می‌گوید: براساس پیش بینی‌های ما گردش مالی گردشگران سلامت در خوزستان برای استفاده از خدمات ایاب و ذهاب، هتلینگ، خورد و خوراک و درمان در حدود ۱۰۰ میلیون دلار است هرچند فقط ۳۰ درصد از این هزینه‌ها به بخش درمان اختصاص دارد و به همین دلیل به همکاران خود پیشنهاد داده‌ام که در صورت داشتن توانایی اقدام به راه‌اندازی شرکت‌های گردشگری کنند.
سام شعبانی می‌افزاید:در حال حاضر آمار دقیقی از تعداد اتباع خارجی که برای درمان به خوزستان می‌آیند نداریم چرا که بخش عمده‌ای از آنها از طریق دلال‌ها وارد استان می‌شوند.وی با انتقاد از میزان پرداخت هزینه‌های درمان توسط گردشگران سلامت عنوان می‌کند: قرار نیست یارانه شهروند ایرانی به بیمار خارجی داده شود؛ ویزیت پزشک متخصص در کشور‌ترکیه ۱۰۰ دلار است اما بیمار خارجی در استان خوزستان با کمتر از ۱۰۰ دلار پذیرش می‌شود.
نیاز نیست از طریق شرکت اقدام کنم
مرتضی هاشم شهروند عراقی (شهر کوت) از طریق یکی از بستگان خود متوجه فعالیت مراکز کاشت مو با کیفیت در اهواز می‌شود و حالا برای سومین بار وارد خوزستان شده تا از خدمات این مرکز بهره ببرد، او می‌گوید: وقتی یکی از دوستان یا بستگان من در این سوی مرز زندگی می‌کند، نیازی به شرکت‌های فعال در حوزه گردشگری سلامت ندارم و از طریق او می‌توانم نوبت پزشک متخصص را دریافت کنم.وی می‌افزاید: در دو سفر قبلی برای درمان وارد ایران شدم اما حالا پس از پایان درمان خود به دنبال سفر به مشهد مقدس هستم چرا که اقلیم گرم خوزستان و نبود امکانات تفریحی در این استان برای من جذابیتی ندارد. از این شهروند عراقی سئوال می‌کنم اقامت در هتل بهتر است یا سوئیت آپارتمان‌ها پاسخ می‌دهد: به شخصه اقامت در هتل را بیشتر می‌پسندم چون همه خدمات برایم مهیا است؛ هرچند هزینه سفر به ایران برایم ارزان است و در طول سفر به ایران فقط به ۴۰۰ دلار نیاز دارم.
هزینه‌ سوئیت‌ها مناسب‌تر است
عبدالحسن الحرب یکی دیگر از شهروندان عراقی که از استان بصره برای درمان خود و دو فرزندش به خوزستان سفر کرده با راهنمایی یکی از دوستان خود در اهواز پزشک متخصص چشم را شناخته، می‌گوید: درمان چشم من آنقدر موفقیت‌آمیز بود که این بار برای درمان چشمان دو فرزندم سفر کردم.
عبدالحسن عنوان می‌کند: به واسطه دوستانی که در اهواز دارم مراجعات پزشکی متعددی داشتم اگر چه عراقی هستم اما کاملاً از ارزش پول ایرانی خبر دارم؛ دو روز گذشته در یکی از مطب‌های پزشکی ۷ برابر هزینه سونوگرافی را از مادرم گرفتند،  در بازار وقتی برای خرید می‌رویم،  هزینه‌ها را برای ما دو برابر حساب می‌کنند هتل دار نیز به محض اینکه متوجه شد عراقی هستیم هزینه دو شب را ۶۰۰ هزارتومان برای ما محاسبه کرد در حالی که بنده از زمان ورود به مرز تا هتل راهنما داشتم؛ قطعاً بار دیگر که به اهواز سفر کنم دیگر در هتل اقامت نمی‌کنم به نظر می‌رسد هزینه‌ سوئیت‌ها مناسب‌تر باشد. از این شهروند اهل بصره سئوال می‌کنم فقط برای درمان به اهواز آمده است؟ پاسخ می‌دهد: ممکن است به برخی دوستان سری بزنیم اما برای گردش و تفریح به مشهد و شمال ایران می‌روم در اهواز چیزی من را جذب نکرد. وی در آخر از من درخواست می‌کند از مسئولان ایرانی بخواهم امنیت مسیر شلمچه تا فرودگاه آبادان و از شلمچه تا اهواز را بالا ببرند چرا که در این مسیر پول یکی از دوستانش را دزدیده‌اند.
هتل داری بی رونق در خوزستان
یکی از هتل‌داران اهواز نیز می‌گوید: هتل‌داری در خوزستان از رونق افتاده است؛ البته عراقی‌هایی که برای اولین بار به ایران می‌آیند چون از اقامت در خانه‌ها اطلاعی ندارند در هتل اقامت می‌کنند. از سویی دیگر در سوئیت‌های شخصی، مترجم، وسیله حمل و نقل و... برای اتباع خارجی مهیا است و گردشگر خارجی با این نحوه برخورد راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کند. وی بیان می‌کند: با توجه به مشکل بیکاری در خوزستان، اماکن از فعالیت این سوئیت‌ها جلوگیری نمی‌کند و هم اکنون خانه‌های زیادی در منطقه باغ شیخ اهواز توسط دلال‌ها در اختیار گردشگران خارجی قرار می‌گیرد. وی عنوان می‌کند: در روزهای گذشته حدود ۱۸ میلیون تومان صرف هزینه برق و آب هتل کردم و سال گذشته ۸ میلیون و امسال ۱۶ میلیون تومان باید به اداره کل مالیات بدهم، با این هزینه‌ها مجبور به افزایش نرخ اجاره اتاق‌ها هستیم.
یک دلال: ماهانه ۱۵ میلیون درآمد دارم
یکی از واسطه‌هایی که حدوداً ۸ سال است که گردشگران عراقی را از زمان ورود به مرز همراهی می‌کند، می‌گوید: آنقدر در این کار معروف شدم که کارت ویزیت من دست توریست‌های عراقی دست به دست می‌شود و هر کسی که به ایران سفر کند به دوستان یا نزدیکان خود در عراق من را معرفی می‌کند. وی که ۶ باب خانه را برای اقامت دادن به عراقی‌ها رهن کرده است، می‌افزاید: ۶ ماه اول سال اوج کار من است و عراقی‌های زیادی برای درمان و تفریح به اهواز مراجعه می‌کنند البته اگر برای تفریح در استان بمانند اغلب آن‌ها را به دزفول و شمال استان می‌برم. از این دلال اهوازی سئوال می‌کنم چند نفر در این کار با شما فعالیت می‌کنند، پاسخ می‌دهد: از آنجایی که توریست‌های عراقی وقتی اینجا می‌آیند تمام وسایل و دارایی خود را در خانه می‌گذارند اعتماد نمی‌کنم هر کسی را شریک خودم کنم اما یک نفر به صورت حق‌الزحمه‌ای با من کار می‌کند، ماهانه حدود ۱۵ میلیون از کار با عراقی‌ها درآمد دارم که می‌توانستم درآمد بیشتری داشته باشم اما به دلایلی که گفتم نمی‌شود.
ورود ۶ هزار بیمار عراقی به خوزستان
مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه‌گذاری استانداری خوزستان با اشاره به ظرفیت گردشگری سلامت در استان خوزستان اظهار کرد: سال گذشته حدود ۶ هزار بیمار از کشور عراق به بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های استان خوزستان برای درمان مراجعه کرده‌اند که می‌توان با فراهم کردن زمینه جذب هر چه بیشتر بیماران خارجی، از این راه برای استان کسب درآمد داشت. رضا قیصی‌پور افزود: در بخش توریسم درمانی هدف و سرمایه‌گذاری ما، کشور عراق است که بتوانیم بیماران بیشتری را در استان پذیرش کنیم، در سال ۹۰ یک تفاهم‌نامه با ۲۰۰ بند در خصوص توریسم درمانی با کشور عراق منعقد کردیم، اما تاکنون متولی مشخصی برای این موضوع در استان در نظر گرفته نشده است.
طبق گفته بانک جهانی صنعت توریسم درمانی سومین عرصه سرمایه‌گذاری در جهان به شمار می‌رود اما ایران و به صورت ویژه استان خوزستان سهم ناچیزی از ۱۳۰ میلیارد دلار درآمد کشورهای صاحب گردشگری سلامت دارد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۶/۱۶ -  شماره 4506
جستجو
جستجو
بالای صفحه