عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۶۹۰۱
وزیر بهداشت:با اوضاع بسیار سختی روبه‌رو هستیم؛

۴۴درصدِ بیکاران، لیسانس به بالا هستند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۴۴ درصد بیکاران کشور فارغ التحصیلان لیسانس به بالا هستند، علت آن این است که به بازار کار آن‌ها توجه نکرده ایم و باید در ساختار تربیت نیروی انسانی دانشگاهی بازنگری کنیم.

 سعید نمکی  افزود: نکته مهم دیگر این است که دانشگاه‌های ما از جامعه بریده هستند. ۳۳ سال پیش من طرحی را نوشتم که دانشجو به جای اینکه فقط کنار تخت مریض آموزش ببیند، باید با مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت آشنا شود، اما متاسفانه هنوز این موضوع اجرایی نشده است.وی گفت: در بازدیدی که از دانشکده دندانپزشکی کردستان داشتم، مشاهده کردم که خدمات دندانپزشکی به روستا‌های کردستان نرسیده است و هیچ زن بالاتر از ۳۰ سالی در یکی از روستا‌هایی که بازدید کردیم، نبود که دندان مصنوعی نداشته باشد و این نشان می‌دهد که دانشکده دندانپزشکی اصلا پایش به روستا نرسیده بود. فقدان رابطه مناسب بین دانشگاه و جامعه از جمله مشکلات ماست که باید درباره آن حرف بزنیم.
وزیر بهداشت افزود: ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی فقط درگیر آموزش و پژوهش نیستیم،  ادغام مبارک خدمات بهداشتی و درمانی در دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های آموزشی توانست ظرفیت‌های تخت‌های بیمارستانی آموزشی را در تربیت طبیب و کادر پیراپزشک قرار دهد و توانستیم با این کار یکی از برترین‌ها در ارائه خدمات بهداشتی درمانی در منطقه باشیم.
وی افزود: مشکلات مالی هم وجود دارد امروز ۴۰ میلیون بیمه شده تامین اجتماعی داریم که ۱۸ ماه است پول خدماتی را که در بیمارستان‌های دولتی گرفته اند، نداده اند، ولی ما نمی‌توانیم اگر کارگری آمد لحظه‌ای در پذیرش او تعلل کنیم.وزیر بهداشت گفت: فشار روی همکاران ما در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها هست، شرایط جنگ اقتصادی هم هست. شاید خیلی‌ها ندانند که ما چطور دارو تهیه می‌کنیم، یا چطور تلاش می‌کنیم تا لحظه‌ای اتاق عملی تعطیل نشود و با چه زحمتی این اوضاع سخت را می‌گردانیم که شرمنده مردم این سرزمین نباشیم.
وی ادامه داد: دانشگاه محلی است که باید دیدگاهمان را نسبت به آن عوض کنیم، دانشگاه را باید جور دیگر ببینیم، در عرصه‌های مختلف باید بازنگری کنیم، نباید دانشگاه را محلی تصویر کنیم که به این دلیل که دانشجوی شهریه پرداز بگیریم که تفاوت علمی فاحش با دانشجویان رتبه‌های برتر دارد و به دلیل درآمدزایی نگاهمان به پذیرش دانشجوی با سطح پایین‌تر باشد که ظاهرا درآمد بیشتر برای دانشگاه فراهم می‌کند.وی گفت: ما آموزش بهیاری را بستیم، اما دکترای مختلف پرستاری تربیت می‌کنیم، من مخالف دکترای پرستاری نیستم. موج درست نکنید. من قطعا موافق این هستم که قطعا باید دکترای پرستاری داشته باشیم، اما کدام دکتر پرستار در کنار تخت بیمارستان ارائه خدمت می‌دهد و چرا ما باید تعداد زیادی تخت آماده داشته باشیم و نیروی پرستار و بهیار کنار او نداشته باشیم. وی افزود: متاسفانه پاک‌دست‌ترین آدم‌های این جامعه معلمان دانشجو هستند و این معیشت است که این افراد را به شدت گرفتار کرده است و باید به آن‌ها برسیم.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۷/۲۵ -  شماره 4534
جستجو
جستجو
بالای صفحه