عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۶۹۰۹
روش ثبت اعتراض به فرآیند قطع یارانه؛

یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر قطع شد

یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر از یارانه‌بگیران غیرنیازمند از بامداد جمعه و همزمان با واریز یارانه نقدی مهرماه قطع شد و مجموع کسانی که یارانه نقدی شان قطع شده به یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر رسید.

در ماه قبل یارانه ۱۶۲ هزار خانوار معادل حدود ۷۰۰ هزار نفر قطع شد تا در مجموع طی ماه‌های شهریور و مهرماه یک میلیون و ۱۰۰ هزار غیرنیازمند، از فهرست یارانه بگیران حذف شوند.  قرار است در هر ماه گروهی از از فهرست یارانه‌بگیران حذف شوند. بر اساس اطلاعات به دست آمده تمام سرپرستان خانواری که یارانه نقدی آنها در مهرماه قطع شده، در گروه سه دهک بالایی جامعه قرار دارند.
روش ثبت اعتراض
برای تمام خانوارهایی که یارانه نقدی آنها قطع می‌شود، پیامک قطع یارانه نقدی با سرشماره YARANEH ارسال می‌شود و اگر خود را مستحق دریافت آن می‌دانند، سرپرست خانوار به همراه یک مدرک شناسایی باید در مرحله اول به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کند. پس از مراجعه به دفتر پیشخوان و تکمیل برگه مجوز بررسی‌تراکنش‌های بانکی به دولت، شماره رهگیری برای وی پیامک خواهد شد. نکته قابل توجه اینکه، ۴۸ ساعت بعد از دریافت پیامک کد رهگیری باید به سامانه https: //yaraneh۱۰. mcls. gov. ir مراجعه کنند و با وارد کردن کد ملی و کد رهگیری دریافتی از دفتر پیشخوان، تمام اطلاعات و‌تراکنش‌های بانکی خانوار را مشاهده کنند.
سرپرست خانوار در این مرحله و پس از مشاهده‌تراکنش‌های بانکی خود اگر اعتراضی به قطع یارانه خود ندارد باید گزینه انصراف از اعتراض و خروج و در صورت اعتراض نیز باید گزینه ثبت اعتراض را انتخاب کند تا پس از آن، اعتراض آنها مورد بررسی قرار گیرد. در صورت پذیرش ثبت اعتراض خانوار، یارانه نقدی آنها در ماهی که قطع شده، همراه با مرحله بعد به صورت یکجا واریز خواهد شد.
* نه پیامک قطع یارانه آمد نه خود یارانه!
در همین راستا حسین حیدری تبار گفت: بازنشسته آموزش و پرورش هستم و در خانه استیجاری ساکنم. تا مردادماه یارانه دریافت کردم اما یارانه شهریور واریز نشد. پیامک حذف نیز ارسال نشده است. از وزارت رفاه که پیگیر شدم گفتند شما در لیست حذف یارانه قرار ندارید. این معلم بازنشسته تاکید کرد: پس از آن پیامکی با سرشماره ۵۰۰۰۴۳۸۹۰۰ از سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها دریافت کردم که نوشته بود سرپرست محترم به کد ملی... لطفاً جهت تایید حساب به شعبه بانک خود مراجعه نموده تا یارانه‌های نقدی شما ماه جاری برقرار گردد. / سازمان هدفمند‌سازی یارانه‌ها. پس از آن به بانک مراجعه کردم و با ارائه دوباره اطلاعات، حساب بانکی تایید شد.
 یارانه مهرماه واریز نشد
وی ادامه داد: یارانه مهرماه برای همه واریز شده و قرار بود این ماه یارانه ما نیز پرداخت شود اما حساب خود را بررسی کردم و یارانه واریز نشده است. دسترسی هم به سازمان هدفمندسازی نداریم که پیگیری کنیم. یک تلفن گویا وجود دارد که آن هم بوق اشغال می‌زند. مسئولان با مردم صادق باشند. موارد متعددی از این نمونه وجود دارد که اطلاعات آن در خبرگزاری محفوظ است. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که مسئولان سازمان هدفمند‌سازی یارانه عنوان کردند یارانه افرادی که مشکل حساب بانکی دارند در مهرماه واریز می‌شود. نکته دیگر این است که قرار بود یارانه افرادی که مشمول دریافت هستند و شهریور واریز نشده بود، همراه با یارانه مهرماه واریز شود اما اطلاعات و مستندات نشان می‌دهد فقط یارانه مهرماه را دریافت کرده‌اند.

 

علت کاهش شاخص بورس چه بود؟
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دلایل کاهش شاخص بورس در چند روز گذشته را ناشی از مناسبت‌های سیاسی بین‌المللی و مسائل داخلی دانست و گفت: حجم نقدینگی در کشور روزانه افزایش پیدا می‌کند و این رشد براساس تولید داخلی نیست؛  در واقع این نقدینگی همانند بهمنی است که روزانه بر قطر آن افزوده خواهد شد  در نتیجه با ورود به هر بازاری آن را ویران می‌کند.  معصومه آقاپور علیشاهی در تشریح دلایل استقبال مردم از بازار  بورس  افزود: نرخ ارز به صورت دستوری و نظارتی به ثبات رسید. از سوی دیگر قیمت جهانی طلا طی یک ماه گذشته کاهش پیدا کرده و بازار مسکن علیرغم اینکه در سال گذشته رشد حدود ۲۰۰ درصدی را تجربه کرد اما از تیرماه به رکود رسید و حتی در مرداد و شهریور نیز کاهش ۲۰ درصدی داشت. التهاب بازار خودرو نیز تاحدودی فروکش کرده است؛ بنابراین پول‌های خُرد جامعه یعنی سرمایه‌های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان وارد بورس شده و رشد شتابزده در این بازار ایجاد شد.
بورس تاکنون نتوانسته خود را با قانون جدید تطبیق دهد
وی اظهار کرد: براساس قوانین جدید نوسانات بازار بورس کاهش پیدا کرد تا ارزش سهام یک باره رشد و سقوط نکند، اما بازار بورس تاکنون نتوانسته با قانون جدید خود را تطبیق دهد، از سوی دیگر افرادی که به دنبال سوداگری بودند، دریافتند با اجرای قانون جدید، بورس هدفمند و دارای شاخص می‌شود بنابراین همه در صفحه فروش قرار گرفتند. وی با بیان اینکه نوسانی که برای بازار بورس در نظر گرفته شد نیاز سوداگران را تامین نمی‌کرد در نتیجه بحث فروش شلوغ‌تر شد، اضافه کرد: در این شرایط افرادی که سرمایه کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان داشتند بیشتر ضرر کردند؛ چرا که تبحر و توانایی کار در بازار بورس را نداشتند و به جای اینکه سبدی از سهام را خریداری کند تمام سرمایه خود را روی سهام یک شرکت سرمایه گذاری کردند و این بی‌تجربگی موجب ضرر آنها شد.
این نماینده با بیان اینکه وضعیت بازار بورس هشداری است که اگر فکری برای نقدینگی نشود در آینده بازار دیگری تخریب می‌شود، ادامه داد: از آنجایی که نتوانستیم سرمایه‌های سرگردان مردم را در تولید به کار‌بندیم باید هر روز منتظر بروز مشکلات جدید باشیم.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۷/۲۸ -  شماره 4535
جستجو
جستجو
بالای صفحه