عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۶۹۹۱
سرکنسول ایران در کربلا: شرایط سفر به عتبات مهیا نیست

جزئیات حمله به کنسولگری ایران در کربلا

گروه بين‌الملل: در پی بالا گرفتن موج اعتراضات در عراق و حضور تعدادی از معترضان در اطراف کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر کربلا و بالا بردن پرچم عراق از دیوارهای آن، سرکنسول ایران در کربلا با اعلام اینکه در حال حاضر وضعیت در اطراف کنسولگری ایران عادی شده است از مسافران و زائران خواست تا برقراری امنیت لازم از سفر به این مناطق خودداری کنند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، نشان می‌دهد که تعدادی از تظاهرات‌کنندگان در شهر کربلا در اطراف کنسولگری ایران تجمع کرده و با سنگ‌پرانی و آتش‌ زدن بخشی از دیوارهای کنسولگری و از باغ ساختمان، شعارهایی علیه حضور ایران در عراق می‌دادند.  پس از ساعتی، ماموران نظامی عراقی به محل رسیده و اقدام به متفرق نمودن معترضان نمودند. پس از آن سرکنسول ایران در کربلا تاکید کرد که اوضاع آرام شده و شرایط تحت کنترل است.
 به گفته منابع امنیتی و درمانی عراق در جریان حمله معترضان به کنسولگری ایران در شهر کربلا دست کم سه نفر از معترضان عراقی کشته شده‌اند.این سه نفر در تیراندازی نیروهای امنیتی عراق که قصد داشتند مانع از ورود معترضان به ساختمان کنسولگری شوند، کشته شدند. دست کم هفت نفر دیگر از جمله شش نیروی امنیتی عراق در جریان درگیری‌ها در اطراف کنسولگری ایران در کربلا زخمی شده‌اند. معترضان که تعدادی از آنها پرچم عراق با دست‌نوشته  کربلا آزاد است، ایران بیرون، بیرون  در دست داشتند، تلاش کردند از دیوار کنسولگری بالا بروند.تصاویر نشان می‌دهد که این معترضان پرچم ایران را پایین کشیده‌اند و پرچم عراق را جایگزین آن کرده‌اند.
واکنش دولت عراق
وزارت خارجه عراق حمله به کنسولگری ایران در کربلا را محکوم کرد و بر پایبندی خود به حفاظت از اماکن دیپلماتیک بر اساس کنوانسیون ژنو تاکید کرد.وزارت خارجه عراق در بیانیه‌اش از معترضان خواست امنیت مکان‌های دیپلماتیک را به خطر نیندازند و اعلام کرد که چنین اقداماتی بر روابط دوستانه میان دو کشور همسایه تاثیری نخواهد داشت.
اعتراضات  ادامه دارد
 گزارش‌ها از بغداد و مناطق جنوبی این کشور حاکی از مسدودشدن راه‌ها، تعطیلی مدرسه‌ها و اداره‌ها است. خبرگزاری فرانسه می‌گوید:  معترضان در پایتخت عراق و دیگر مناطق جنوب آن کشور اقدام به بستن خیابان‌ها و راه‌ها، اداره‌های دولتی و مدارس کرده‌اند. به گزارش این خبرگزاری معترضان با قراردادن خودروها در وسط چهارراه‌ها در مناطقی از بغداد جلوی رفت‌وآمدها را گرفته‌اند. شماری از آن‌ها نیز در مدرسه‌ها دست به تحصن زده‌اند. همزمان اتحادیه آموزگاران نیز اعتصاب خود را تمدید کرده‌ است. اتحادیه‌ها، انجمن‌ها و تشکل‌های صنفی از جمله پزشکان، مهندسان و وکلای عراقی از اعتراضات حمایت کرده‌اند.ادارات و مدارس در دومین هفته از تظاهرات علیه دولت عراق در بغداد، پایتخت این کشور و شهرهای جنوبی تعطیل بود و ده‌ها هزار نفر با حضور در خیابان‌های پایتخت و دیگر شهرهای این كشور به اعتراض خود ادامه دادند. شاهدان عینی در بغداد گزارش دادند که دانش آموزان و دانشجویان  با مسدود کردن مسیرهای عبور و مرور به سوی میدان تحریر حرکت کردند. به گزارش آسوشیتدپرس برخی با در دست داشتن تصاویری از ژنرال عبدالوهاب الساعدی، فرمانده سابق سازمان مبارزه با تروریسم عراق در میدان تحریر حضور پیدا کرده بودند و از وی به عنوان یک قهرمان ملی در مبارزه با افراط‌گرایان تمجید می کردند. مراجعه کنندگان به ساختمان شورای استان قادسیه در شهر دیوانیه روز یکشنبه با دست نوشته ای در مقابل این ساختمان روبرو شدند که بر روی آن نوشته شده بود: «به دستور مردم تعطیل شد!»گزارش ها از شهر حله در استان بابل نیز حاکی است که اغلب کارمندان بخش دولتی در اعتصاب هستند. مدارس دولتی شهر جنوبی بصره نیز  برای اولین بار از زمان آغاز اعتراضات در عراق تعطیل شد.مشارکت طلاب در اعتراضات نیز در شهرهای کربلا و نجف چشمگیر گزارش شده است. شرکت کنندگان در تظاهرات عراق دلیل اعتراض خود را فساد گسترده مالی، وضعیت وخیم اقتصادی، بیکاری و ناکارآمدی خدمات عمومی عنوان می کنند. برهم صالح، رئیس جمهوری عراق اعلام کرده که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور در صورت رای پارلمان به جانشین وی آماده کناره گیری از قدرت است.مقامات عراق تاکنون با طرح وعده برگزاری انتخابات زودهنگام و اجرای طرح اصلاحات اقتصادی تلاش کرده اند تا از گسترش اعتراضات جلوگیری کنند. با این حال تظاهرکنندگان ضمن تاکید بر ادامه اعتراضات خواستار «نافرمانی مدنی» شده اند. رئیس جمهوری عراق همچنین پیشنهاد برگزاری انتخابات زودهنگام را مطرح کرده است. او روز یکشنبه در دیدار با روسای اتحادیه های بازرگانی و نمایندگان ناراضیان ضمن بررسی تقاضاهای آنها از طرح قانون جدید انتخابات در پارلمان این کشور طی هفته‌های آینده خبر داد.
تظاهرات‌ها سیستم سیاسی عراق را  لرزاند
نخست وزیر عراق اظهار کرد:  تظاهرات‌هایی که کشورش شاهد آن است سیستم سیاسی این کشور را لرزاند و روسای سه‌گانه را به بازنگری در مواضعشان واداشت.عادل عبدالمهدی، در بیانیه‌ای بعد از گذشت یک ماه از تظاهرات در عراق گفت:  تنها زمانی شفافیت و صداقت تظاهرات مسالمت‌آمیز مخدوش می‌شود که تلفاتی در بین تظاهرکنندگان به جا بگذارد. وی خاطرنشان کرد: کمیته تحقیقاتی در زمینه بررسی انواع تجهیزات به کار گرفته شده توسط نیروهای امنیتی عراق در دفاعشان از تاسیسات و نهادها تعیین شده است. ملت عراق به صراحت درباره سیستم سیاسی، انتخاباتی، عملکرد دولت و اصلاحات مطلوب نظرشان را مطرح کردند.وی خاطرنشان کرد، دستوراتی اکید به نیروهای امنیتی داده شده تا از گلوله‌های واقعی یا هر سلاح کشنده‌ دیگری استفاده نکنند.عبدالمهدی در ادامه با بیان اینکه تظاهرات‌ سیستم سیاسی کشور را لرزاند، گفت: زمان آن رسیده که اوضاع به حالت عادی بازگردد و تمام فروشگاه‌ها، مغازه‌ها،‌ مدارس، دانشگاه‌ها و کارخانه‌ها باز شوند.نخست وزیر عراق همچنین عنوان کرد، تظاهرات برای بیان نظر بدون تاثیر گذاری بر روال زندگی و منافع عمومی و خصوصی کشور است و این مساله به تظاهرکنندگان مربوط است.عبدالمهدی خاطرنشان کرد: ما ساعات منع آمد و  شد را کاهش دادیم اما مهمترین مساله بازگشت اوضاع به روال عادی با توجه به در نظر گرفتن حقوق شهروندان است. وی تصریح کرد: تهدید منافع نفتی کشور و بستن برخی مسیرهای منتهی به بنادر عراق تنها منجر به زیان‌های عظیم می‌شود که از میلیاردها  فراتر خواهد رفت.

 

 

جهانگیری: دولت در سخت‌ترین شرایط قرار دارد
معاون اول رئيس‌جمهور با اشاره به برخی انتقادات از عملکرد دولت در صدور مجوز واردات برخی کالاها در ماه‌های ابتدایی سال ۹۷،‌گفت: گاهی می‌شنویم که برخی می‌گویند در دو ماه سال قبل آنقدر ارز برای واردات کالا داده شد؛ این افراد فکر می‌کنند که تخصیص این میزان ارز کار بدی بوده است.اسحاق جهانگیری با تاکید بر اینکه امروز دولت از نظر بودجه‌ای در سخت‌ترین شرایط خود قرار دارد، خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها یک سال بعد از اعمال تحریم‌های شدید خود می‌خواستند که اقتصاد ایران را به فروپاشی بکشانند ولی امروز با سربلندی می‌گویم که وضع اقتصاد ایران با سربلندی قابل مقایسه با چنین روزهایی در سال گذشته نیست. امروز هم جهت تورم اقتصاد عوض شده و به سمت کاهشی در حال حرکت است و هم جهت رشد اقتصادی تغییر کرده و به سمت مثبت در حال حرکت است. تابستان امسال نسبت به سال قبل ۸۴۰ هزار شغل جدید ایجاد شد، این در حالیست که فقط یک اقتصاد پویا و گردن‌کلفت می‌تواند چنین کاری را انجام دهد.وی با بیان اینکه امروز ثبات خوبی در اقتصاد کشور حاکم شده است، اظهار کرد:‌ البته همچنان وضع معیشت مردم از دغدغه‌های اصلی دولت محسوب می‌شود.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۸/۱۴ -  شماره 4544
جستجو
جستجو
بالای صفحه