عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۶۹۹۷
درباره علت تنگی نفس خوزستانی‌ها؛

پاسخ یک فوق‌تخصص آلرژی به سخنگوی دولت

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به طرح فرضیه آلرژی‌زایی درختان کونوکارپوس و توصیه به هرس این درختان گفت: این فرضیه، اساس و مبنای علمی نداشته و تنها به علت نتیجه‌گیری غلط از متون علمی شکل گرفته است.

 عباس فایضی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به صحبت‌های اخیر سخنگوی دولت مبنی بر اینکه آلرژی نسبت به درختان کونوکارپوس عامل مشکلات تنفسی اخیر مردم خوزستان معرفی شده است، اظهار کرد: از ابتدای طرح فرضیه آلرژی‌زایی درختان کونوکارپوس و توصیه به هرس این درختان توسط بعضی از مسئولین وقت دانشگاه علوم پزشکی اهواز، این فرضیه اساس و مبنای علمی نداشته و تنها به علت نتیجه‌گیری غلط از متون علمی شکل گرفته است. این اشتباه در اثر نداشتن تخصص کافی در زمینه آلرژی توسط این افراد پیش آمد.
وی تصریح کرد: متاسفانه از ابتدا با من که در آن زمان تنها فوق تخصص آلرژی در خوزستان بودم، هیچ مشورتی انجام نشد و مطالعات بعدی در این دانشگاه توسط همان افراد که تخصص و دانش کافی در زمینه آلرژی نداشتند و تنها سعی در اثبات نظریه خود داشتند، هدایت شد. همین امر باعث شد که نتیجه این مطالعات و مقالات استخراج‌شده، اشکالات متعدد شکلی و محتوایی و اشتباه در نتیجه‌گیری داشته باشد. این نتایج، مورد استناد قرار گرفت و باعث تداوم فشار بر شهرداری برای هرس هرچه بیشتر درختان شد. در حال حاضر نیز پنج نفر فوق تخصص آلرژی در خوزستان حضور دارند، اما اکثریت آنان مورد مشورت قرار نگرفته‌اند و توصیه به هرس درختان، مورد تایید اکثریت پزشکان فوق تخصص آلرژی در استان خوزستان نیست.
وی عنوان کرد: با توجه به این موارد و به دلیل اینکه در حال حاضر هیچ دلیل علمی برای آلرژی‌زایی قابل توجه درختان کونوکارپوس و نقش احتمالی این درختان در حملات تنفسی در زمان بروز طوفان وجود ندارد، از مسئولین خوزستان به ویژه استاندار خوزستان استدعا دارم از تداوم روند فعلی جلوگیری کرده و به همه مسئولین استان تکلیف کنند که در زمینه مشکلات مرتبط با آلرژی، نظرات متخصصین آلرژی خوزستان را مورد توجه قرار دهند. این فوق‌تخصص آلرژی تصریح کرد: از آنجا که طبق دستور رئیس جمهوری، دولت وی جای آزمون و خطا نیست؛ از هیات دولت نیز خواهشمندم در خصوص این مساله با ارزیابی مجدد و با نظرخواهی از انجمن آسم و آلرژی ایران، بهترین تصمیمات جهت کاهش مشکلات تنفسی مردم از طریق کاهش آلودگی‌های صنعتی و تکمیل امکانات امدادی و درمانی استان خوزستان گرفته شود.
علی ربیعی سخنگوی دولت، هشتم آبان‌ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بحث تنگی نفس خوزستانی‌ها در فصل پاییز در جلسات هیات دولت مطرح و گزارشی در این رابطه ارائه شده است. با بررسی‌های میدانی مشخص شد که یک گیاه خوش‌ترکیب به نام کونوکارپوس در خوزستان کاشته می‌شود که سرسبزی خوبی هم دارد اما با توجه به شرایط اقلیمی واکنش افراد به این درخت متفاوت است و در خوزستان عامل اصلی ایجاد تنگی نفس افراد است. دستور هرس این گونه گیاهی جهت پیشگیری از تنگی نفس داده شده است. انجام این هرس به صورت سالانه می‌تواند از تشدید تنگی نفس جلوگیری کند. همچنین مقرر شد وزیر کشور در این رابطه بررسی‌های لازم را انجام دهد و به شهرداری‌ها دستور داده شود همکاری کنند و هرس کردن این گیاه به موقع انجام شود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۸/۱۴ -  شماره 4544
جستجو
جستجو
بالای صفحه