عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۷۴۱۴
یک استاد اقتصاد: لایحه بودجه سند دفع‌ الوقت است

بجای مُرده باد، عقلانیت را بسط بدهیم

گروه اقتصادي: استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: ما به جای مرده‌باد و زنده باد باید عقلانیت را در کشور بسط دهیم و ذخیره دانایی کشور را گرامی بداریم که اگر این صلاحیت پدیدار شد آن موقع می‌توانیم بدون برچسب زدن برخورد اعتلابخش با منتقدان داشته باشیم، انقلاب اسلامی نیز با این هدف شکل گرفت البته بعدها اتفاقات دیگری افتاد.

فرشاد مومنی در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد  با واکاوی عواملی که موجب گرفتاری اقتصاد ایران شده است، گفت: ‌اندازه مداخله حاکمیتی دولت در طی ۳۰ سال گذشته نسبت به زمان جنگ نصف و‌اندازه مداخله‌های تصدی‌گرانه جهش پیدا کرده است، باید توجه داشت که امور حاکمیتی همان امور بسترساز توسعه است که میزان تعهد دولت به توسعه انسانی، اجتماعی و زیرساختی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. بودجه عمومی دولت که ناظر بر سلامت، مسکن، تغذیه و زیرساخت‌های فیزیکی به ویژه برای تولیدکنندگان است در این ۳۰ ساله اخیر در وضعیت بدی قرار دارد. 
مومنی یادآور شد: رکن دیگر ارتقای بنیه تولید توسط بازارگریان بر محور تضعیف ارزش پول ملی هدف‌گذاری شده بود. 
وی افزود:‌  بی‌شمار داده رسمی داریم که بازارگرایی مبتذل از نظر بنیه مالی، دولت را تبدیل به فرومانده‌ترین دولت موجود در جهان کرده است و شاید حداکثر ۱۰ کشور از نظر فروماندگی مالی وضعیت بدتری نسبت به ایران داشته باشند. برای این موضوع در اقتصاد سیاسی عناوین مختلف مانند دولت فرومانده یا دولت تسخیر شده برای آن استفاده می‌کنند.  شاخص رابطه مبادله یکی از راهبردی‌ترین شاخص‌ها برای نسبت تجارت با توسعه است. این شاخص نشان می‌دهد ایران یکی از بی‌سابقه‌ترین سطوح سقوط به سمت خام‌فروشی و دوری از تولید صنعتی مدرن را تجربه می‌کند و چقدر غم انگیز که هیچ‌کدام از موسسات راهبردی به این گونه مسائل توجه نمی‌‌کنند. به طور متوسط در سال ۶۷ که یکی از بدترین سال‌های عملکرد اقتصادی پیش از تعدیل ساختاری بود به ازای هر تن صادرات غیرنفتی، ۸۵۰ دلار عاید کشور می‌شد که این رقم در دهه‌های ۸۰ و ۹۰ به یک سوم و یک چهارم سقوط کرده است یعنی در دوره‌ای که خصوصی‌سازی، حذف سوبسیدها و افزایش نرخ ارز صورت گرفته است. وی افزود: همچنین در چارچوب این مناسبات، ارزبری تولید صنعتی مدرن به طور فاجعه آمیزی افزایش یافته است. به طوری که بر اساس سند برنامه چهارم توسعه که در سال ۸۴ ابلاغ شده است، رشد اقتصادی ۸ درصدی هدف‌گذاری شده بود که بهای ارزی تحقق این رشد ۸ درصدی در آن سال، ۱۶. ۵ میلیارد دلار بود که این رقم در سال ۹۶ به ۶ برابر آن رسیده است و رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی را منوط به دریافت سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار دانسته‌اند. این آمار نشان دهنده عمق وابستگی ذلت‌آور به دنیای خارج است. 
این اقتصاددان متذکر شد: این مناسبات ذینفعان قدرتمندی پیدا کرده است که راه را برای اصلاح بسته‌اند. باید توجه داشت با این میزان خام‌فروشی شعارهای ضدامپریالیستی نیز توخالی است چون با این کار فرصت‌های شغلی تحصیل‌کردگان را دو دستی تقدیم آنهایی می‌کنیم که در شعار می‌گوییم‌ استکبار جهانی هستند. بر اساس مطالعات صورت گرفته به ازای هر یک میلیارد تومان واردات کالاهای ساخته شده قابل تولید در کشور حدود ۳۶ تا ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در اقتصاد از بین می‌رود. زمانی که آمریکا از برجام خارج شد و ما شرایط حاد پیدا کردیم کسانی به درستی این ایده را مطرح کردند که با لیست بلندبالایی از اگرها و اصلاح راهبردها می‌توان تهدیدهای تحریم را به فرصت تبدیل کرد اما وقتی به جهت‌گیری اسناد رسمی نگاه می‌کنید قفل شدگی به بازارگرایی مبتذل همچنان حرف اول را می‌زند. 
وی با انتقاد از لایحه بودجه سال ۹۹ گفت: حتی یک تمهید راهگشا برای ارتقای بنیه تولیدی در این سند مشاهده نمی‌شود و اگر کل لایحه بودجه را در یک کلمه خلاصه کنیم می‌توان آن را سند دفع الوقت دانست. در حالی که تمام گزارش‌های رسمی و تحلیلی می‌گویند حتی اگر از همین فردا اراده‌ای برای متوقف کردن تحریم‌ها وجود داشته باشد روند اجرایی آن ۵ تا ۱۰ سال طول می‌کشد اما جهت‌گیری این بودجه آمیزه‌ای از خام‌فروشی، آینده فروشی، وام گیری داخلی و خارجی، فشار بر تولیدکنندگان، مردم و فرودستان است. 
مومنی گفت: هفته پیش رسانه‌ها اعلام کردند که کولبران می‌توانند ۸۹۸ کالا را ثبت سفارش کنند. باید توجه داشت که پدیده کولبری یکی از فاجعه‌آمیزترین جلوه پشت به توسعه کشور است و متاسفانه با افتخار اعلام می‌شود که به آن رونق می‌دهیم. در حالی که به جای آن، باید در مناطق مرزی اقدامات سازنده، اعتلابخش و توسعه‌ای انجام شود تا جمعیت عمدتا تحصیلکرده به اشتغال رو بیاورند و با عزت نفس و بالندگی مسائل خود، خانواده و منطقه را  حل کنند. همچنین آیین نامه واردات ته‌لنچی را طراحی کرده‌اند، ببینید همه دغدغه‌ها معطوف به حیطه‌هایی می‌شود که مشوق واردات است. استاد اقتصاد دانشگاه علامه افزود: ما در نیمه اول بهمن ۹۸ هستیم و با این بودجه و دغدغه‌هایی که وجود دارد تنها راه باقی مانده برای جبران کسری بودجه شاید جهش نرخ ارز باشد، منتها چون عوارض و افتضاحات سال ۹۷ در این زمینه هنوز از یادها نرفته است احتمالاً این کار در سال ۹۸ صورت نمی‌گیرد اما یک دفعه عزیزان در معرض غافلگیری‌ها قرار خواهند گرفت که در نهایت مشخص می‌شود که کلید آن غافلگیری‌ها را نیز خودشان زده‌اند و با این رویکرد دور باطل فقر و فلاکت اجتناب ناپذیر است. 

 

 

هادی غفاری: نوشابه را آنها می‌خوردند، شیشه نوشابه را ما
دزدی ميلياردي اسراف نبود، عمامه ما اسراف است؟

گروه سياسي:  یك فعال سیاسی اصلاح‌طلب خطاب به سخنگوی شورای نگهبان گفت: ۳ هزار میلیارد تومانی که دزدی شده بود اسراف نبود حالا ۹ متر عمامه ما، از نظر شما اسراف است؟
حجت‌الاسلام «هادی غفاری»، در پاسخ به این سئوال که آیا از سوی شورای نگهبان تایید صلاحیت شده‌اید یا خیر؟ گفت: هنوز به بنده در این باره اطلاع نداده‌اند. بنده قبلا گفته بودم که با ۹ متر عمامه به دلیل عدم التزام به اسلام ردصلاحیت شدم. آقای کدخدایی به شوخی در پاسخ به بنده گفتند که ۹متر عمامه اسراف است. اسراف نیز از گناهان کبیره است. از این رو گناه کبیره، التزام عملی به اسلام ندارد. به هر حال این گفته کدخدایی است که در سایت‌ها منتشر شده است.غفاری در پاسخ به این سئوال که پاسخ شما به این شوخی کدخدایی چیست؟ عنوان کرد: بنده در پاسخ نوشتم سرانجام ۳ هزار میلیارد تومانی که دزدی شد، چه بود؟ آن اسراف نبود؟! که حالا ۹ متر عمامه ما از نظر شما اسراف است؟او در پاسخ به این سئوال که نتیجه رد یا تأیید صلاحیت چه زمانی اعلام می‌شود؟ بیان کرد: قرار است اعلام کنند. ما با خدا معامله کردیم و یک ذره هم دلگیر نیستم و هرچه اتفاق بیفتد خدا را شاکر هستم. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پاسخ به این سئوال که آیا توضیحات شما در جلسه با شورای نگهبان قانع کننده بود؟ گفت: ۱۹ مورد به من تهمت و اتهام وارد کردند. بنده هم قرآن را آوردم. وضو هم داشتم و رو به قبله ایستادم و محکم روی قرآن دست گذاشتم و گفتم به این قرآن قسم، همه ۱۹ اتهام شما به بنده دروغ است. قسم جلاله خوردم و با دست گذاشتن روی قرآن رو به قبله ایستادم. آنقدر محکم روی قرآن دست می‌گذاشتم که تصور می‌کردم کتاب قرآن پاره می‌شود.او در پاسخ به این سئوال که می‌توانید اتهامات را بیان کنید؟ گفت: بله. یکی از این اتهامات، این بود که به بنده گفته شد ۲ میلیون تومان چک  بلامحل کشیدید. بنده خطاب به کدخدایی گفتم اولا ۳ هزار میلیارد تومان اختلاس را پیدا کنید بعد از آن می‎توانید به سراغ ۲ میلیون تومان بنده بیایید. این در حالی است که همین هم، خلاف واقعه بود و چک بلامحل ندارم.او ادامه داد: اتهام دیگر این بود که شما تشویش اذهان عمومی کردید. اتهام دیگر که دروغ مطلق بود این بود که به من گفته شد، ۷۰۰ میلیون تومان وام از بانک دریافت کرده‌ام اما پس نداده‌ام. بنده گفتم کدام بانک؟ همین الان می‌روم ماشین و زندگی‌ام را می‌فروشم و بدهی‌ام را تسویه می‌کنم اما کدخدایی در پاسخ به من گفت: بهتر است اکنون بی‌خیال شوید. بنده اصرار کردم باید به من بگوئید اما دروغ مطلق بود.
حجت الاسلام غفاری در ادامه و در پاسخ به این سئوال که در مورد عدم التزام به اسلام چه توضیحاتی دادید؟ بیان کرد: من نمی‌دانم این ایراد را چگونه مطرح کرده‌اند. برای مثال سال‌های سال در کمیسیون بودجه بودم و میلیارد‌ها پول با دست من جابجا می‌شده من به اندازه یک ریال خدا را شاهد می‌گیرم، نگرفتم. یک ماشین از دولت نگرفتم و یک متر زمین از دولت نگرفتم. من هم فرزند شهید هستم، هم آزاده و هم رزمنده و جانباز.او در پاسخ به این سئوال که آیا از شما مدرک خواستند، اظهار کرد: من به کدخدایی گفتم اگر مدرکی دارید من ۷۰۰ میلیون تومان وام گرفتم همین الان بگوئید کدام بانک است تا خانه‌ام را بفروشم و بدهی‌ام را پس بدهم. آنها دروغ می‌گفتند. من به شوخی مطلبی برای کدخدایی نوشتم البته او آدم متدین و سالمی است با او مشکلی ندارم چون کدخدایی مزاح کرد من هم به شوخی نوشتم: وقتی کدخدایی در کوچه خاک بازی می‌کرد سر هادی غفاری بالای دار بود. غفاری ادامه داد: به یکی از آقایان سخن بدی گفتم که در دفتر حسین نصر کار می‌کرد. دفتر سیدحسین نصر متعلق به فرح پهلوی همسر شاه بود. به او گفتم آن زمان که در آن دفتر نوشابه می‌خوردند من شیشه نوشابه می‌خوردم. در واقع نوشابه را آنها می‌خوردند اما شیشه نوشابه را ما می‌خوردیم و اسراف هم نمی‌کردیم! گفتنی است؛ عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سئوال برنا مبنی بر اینکه چرا آقای هادی غفاری با ۹ متر عمامه رد شده است، گفته است: «آن فردی که این بحث را مطرح کرده بود به شوخی به ایشان گفتم اگر این متراژ (۹متر عمامه)را برای عمامه استفاده می‌کنید، این حکم اسراف است و اسراف هم یکی از گناهان کبیره است پس می‌توانیم بگوییم شما ملتزم به احکام اسلامی نیستید. این یک شوخی بود.
 طنز تلخ انتخابات برای اصلاح‌طلبان 
شاید همان اصلاح‌طلبان که این روزها رفت‌وآمد زیادی به شورای نگهبان داشته اند، امید زیادی دارند که اضافه شدن ۲ هزار نفر به شمار تائید صلاحیت‌شدگان بیش از همه شامل چهره‌های شاخص آنان شده باشد. موضوعی که البته هنوز به نظر می‌رسد روشن نیست و اصلاح‌طلبان از نتایج رایزنی‌های خود با شورای نگهبان بی‌خبر هستند. مجید انصاری نیز که از جانب اصلاح‌طلبان مامور مذاکره با شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ اصلاح‌طلبان شده بود، درباره نتایج این مذاکرات و حضور چهره‌های اصلاح‌طلب در لیست جدید تائید صلاحیت شدگان اظهار بی‌اطلاعی کرد. اما در کنار این موضوع، چند روزی است که برخی چهره‌های اصول‌گرا، اصلاح‌طلبان را متهم به مظلوم‌نمایی می‌کنند، چراکه از نظر آنان چهره‌های شاخص زیادی در اردوگاه اصلاح‌طلبان تائید صلاحیت شده‌اند که می‌توانند در لیست اصلاح‌طلبان جای بگیرند. کلید این ماجرا را اسداله بادامچیان دبیرکل حزب موتلفه زد. او گفت که « اکنون برای هر کرسی نمایندگی مجلس، ۱۷ نامزد ثبت‌نام کرده اند. اصلاح‌طلبان در تهران بیش از ۱۳۰ نامزد تأیید صلاحیت شده دارند که افراد گمنامی هم نیستند. بین آنها فرماندار، استاندار، معاون وزیر، وزیر و مقامات بلندپایه در دولت‌های گذشته وجود دارد، لذا جوسازی آنهایی که می‌گویند ما نامزد نداریم، خلاف واقع است. اصلاح‌طلبان می‌دانند که عملکرد منفی اصلاح‌طلبان راست گرا و چپ گرا مردم را ناراضی کرده است و مردم تمایلی برای رأی دادن به آنها ندارند. امیدوارم دنبال بهانه نگردند که مظلوم نمایی کنند».اظهارات بادامچیان توسط یکی دیگر از اعضای حزب موتلفه تکرار شد.حمیدرضا ترقی از اعضای موتلفه اسلامی هم دراین باره گفت:«آمار دقیق داریم که ۱۳۴ تن از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب در سراسر کشور تأیید صلاحیت شده‌اند؛ بنابراین، طرح موضوعاتی مبنی بر اینکه ما کاندیدایی نداریم، ترفندی برای مظلوم‌نمایی است. اصلاح‌طلبان بنا دارند نامزدهای خود را چراغ خاموش وارد مجلس کرده و بعد از رأی‌آوری اعلام کنند که این‌ها نامزدهای مورد حمایت آنان بوده‌اند».
موضوعی که با واکنش مجید انصاری و حسین کمالی روبرو شد. مجید انصاری درباره ادعاهای بادامچیان و ترقی گفت: این هم از طنزهای انتخابات است که حتی درجه‌بندی اصلاح‌طلبی را هم باید رقبای ما تعیین کنند و آنها بگویند چه کسی هست و چه کسی نیست. 

 

کارشناس ارشد مهندسی فضای سبز:
مضر بودن کنوکارپوس ثابت نشده است

کارشناس ارشد مهندسی فضای سبز گفت: آلرژی‌زا و مضر بودن کنوکارپوس، باید از لحاظ علمی ثابت شود اما تا این لحظه هیچ گزارشی مبنی بر مضر بودن این گیاه اعلام نشده است.
 حمید امیری فرد در رابطه با سؤالاتی که نسبت به درخت‌های کنوکارپوس و کهور آمریکایی به‌وجود آمده، اظهار کرد: درخت کهور قدمتی پنجاه ساله در استان خوزستان دارد و هیچ‌گونه نکته منفی‌ای در رابطه با مضر بودن این گیاه از جانب مراکز علمی مانند مرکز تحقیقات و دانشگاه‌ها به ما گزارش نشده است.آنچه کارشناسان منابع طبیعی مشاهده کرده‌اند کاملا مثبت بوده است به شکلی که این گیاه بسیار مقاوم و پربرگ است و هم قابلیت استفاده به عنوان علوفه حیوانات را دارد. در رابطه با گیاه کنوکارپوس، بحثی که مطرح می‌شود، آلرژی‌زا بودن این گیاه است که این موضوع باید از لحاظ علمی در مراکز تحقیقاتی مانند دانشگاه‌علوم‌پزشکی و دانشگاه‌های گیاه‌شناسی ثابت شود در صورتی که تا این لحظه دانشگاه‌علوم‌پزشکی نتوانسته این موضوع را ثابت کند.رئیس سابق اداره فضای سبز شهرداری اهواز بیان کرد: در بازه‌ای کاشت این نوع گیاه به شکل گسترده انجام شد و الان باید با کاشت درخت‌های دیگر در کنار این پوشش گیاهی، شرایط فضای سبز را به نسبت شرایط متعادل کنیم.وی عنوان کرد: البته به دلیل اینکه گزارشی مبنی بر مضر بودن این گیاهان به‌دست ما نرسیده، نیاز فوری به انجام این مورد احساس نمی‌شود، ما حدود ۷۲ گونه گیاهی را می‌توانیم در استان استفاده کنیم که به شکل متناوب در هر بخشی گیاهان مورد نیاز آن بخش را می‌کاریم.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۱۱/۱۴ -  شماره 4603
جستجو
جستجو
بالای صفحه