عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۷۴۵۸

چرا خودرو در بازار روز به روز گران‌تر می‌شود؟

در حالی که روز به روز بر قیمت خودرو در بازار داخلی افزوده می‌شود، برخی کارشناسان این صنعت عرضه کم و نارست را علت افزایش قیمت‌ها می‌دانند اما خودروسازان و انجمن آن‌ها با اتکا بر آمارهای تولید ماهانه این موضوع را رد می‌کنند گزارش زیر به این موضوع از چند منظر می‌پردازد.

مدتی است که قیمت خودرو در بازار به صورت روزانه روند صعودی به خود گرفته و در این روزها در اوج به سر می‌برد.رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو درباره دلیل گران شدن روزانه خودرو اظهار کرد: زمانی که بازار جذاب می‌شود، صف تشکیل شده که علاوه بر آنکه به افزایش قیمت‌ها دامن می‌زند، کیفیت را کاهش می‌دهد. زمانی که حتی این کالا با کاهش کیفیت هم مجددا مشتری دارد و خریدار  برای خرید مشتاق است، تولیدکننده با کنترل عرضه، قیمت بازار را در اختیار می‌گیرد؛ بنابراین به طور طبیعی قیمت‌ها افزایش می‌یابد.سعید موتمنی با بیان اختلاف ۲۰ تا ۴۵ میلیون تومانی تفاوت قیمت کارخانه و بازار در خودروهای پرتیراژ کمتر ۱۰۰ میلیون تومان، یادآور شد: هر زمان که به هر دلیل عرضه به بازار کم شد، قیمت‌ها افزایش یافت. سال گذشته در همین  ایام تصمیم گرفتند که با فروش پنج درصد زیر حاشیه بازار، قیمت‌ها را متعادل کرده و از افزایش قیمت جلوگیری کنند اما واقعا با این شیوه، قیمت خودرو متعادل و ارزان شد؟ آیا فاصله قیمت کارخانه و بازار از بین رفت یا بیشتر شد؟وی با تاکید بر اینکه علاوه بر عرضه کم، نوسان قیمت ارز نیز موجب بهم‌ریختگی بازار شده است، اظهار کرد: در حال حاضر خرید و فروش در بازار به دلیل نوسان نرخ ارز بسیار کم شده و دیگر نه فروشندگان چندان میل به فروش دارند و نه خریدار واقعی ریسک خرید را می‌پذیرد.
هیچ مصرف‌کننده‌ای از شرایط بازار خودرو راضی نیست
در این رابطه دیگر کارشناس صنعت خودرو کشور نیز در این رابطه اظهار کرد:  واقعیت این است که با وجود ادعای افزایش تولید، حجم کلی عرضه همچنان بسیار پایین است. آمار ۹ ماهه بورسی از کاهش حجم تولید به صورت کلی خبر می‌دهد و بنابراین تعدیل قیمت در کوتاه‌مدت را دور از ذهن می‌کند. از سوی دیگر فاصله قیمت کارخانه و بازار چنان زیاد است که جذابیت ثبت‌نام به قصد سودآوری را زیاد می‌کند؛ بنابراین تقاضای کاذب در بازار به وجود می‌آید. فربد زاوه ادامه داد: زیان در خودروسازی‌ها چند برابر سرمایه آن‌ها شده و تجمیع زیان شناسایی شده و بدهی خودروسازان، در حال عبور از حجم بازار آنها است. متاسفانه اصرار بر رویه‌های نادرست، نه تنها اقتصاد کشور را به شدت متاثر خواهد کرد که می‌تواند پیامدهای اجتماعی نیز ایجاد کند. در شرایط فعلی تقریبا هیچ مصرف‌کننده‌ای از شرایط بازار خودرو رضایتی ندارد. نابودی سرمایه اجتماعی خودروسازی البته تبعاتی برای کل کشور به وجود آورده و به سرمایه اجتماعی حاکمیتی هم خدشه وارد کرده است.
سخنان رئیس قوه قضائیه درباره قیمت خودرو
چندی پیش، ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضاییه در جلسه‌ای با اشاره به گزارش‎هایی که در خصوص افزایش قیمت خودرو به دستگاه قضائی می‎رسد، این مسأله را امری غیرقابل قبول دانست و خواستار نظارت همه‎جانبه مسئولان وزارت صمت، سازمان تعزیزات و سازمان حمایت از حقوق مصرف‎کنندگان در این زمینه شد. که در همین زمینه سیدیاسر رایگانی ،سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی  در مورد دستور رئیس قوه قضائیه با اشاره به افزایش قیمت بی ضابطه ۱۰ میلیون تومانی به صورت روزانه برخی از انواع خودرو، افزود: سقف قیمتی خودرو باید از سوی مراجع نظارتی تعیین شود تا سازمان تعزیرات بتواند به گرانفروشی در این حوزه رسیدگی کند و آماده هستیم در صورت تعیین ضابطه برای قیمت خودرو و همچنین گزارش دستگاه‌های نظارتی همچون اتحادیه‌ها و سازمان صنعت، معدن و تجارت به تخلفات در این حوزه در اسرع وقت و حتی در روزهای تعطیل رسیدگی می کنیم.
تحویل بیش از ۴۰ هزار خودرو در بهمن ماه
در حالی برخی کارشناسان افزایش قیمت‌های بازار خودرو را ناشی از کاهش عرضه اعلام می‌کنند که مدیر تحویل و لجستیک ایران‌خودرو، با تاکید بر تحویل بیش از ۴۰ هزار دستگاه خودرو از محصولات این شرکت از ابتدای بهمن تاکنون، گفت: میزان عرضه به بازار نشان می‌دهد که عرضه به میزان کافی و متناسب با تقاضا صورت می‌گیرد و حتی از روز دوشنبه  قیمت‌ها تا حدودی کاهش یافته و این روند کاهشی نرخ ادامه دارد. چندی است که قیمت خودرو در بازار روند افزایشی قابل توجهی به خود گرفته است. در حالی که برخی کارشناسان بازار شب عید را از جمله دلایل مختلف افزایش تقاضا در بازار این کالا می‌دانند، برخی نیز معتقدند که عرضه به بازار متناسب با میزان تقاضا نبوده و این عاملی است که بازار را ملتهب کرده و به افزایش قیمت‌ها دامن زده است. 

 

 

پایان سال و باز هم گرانی؛ دلار در آستانه ورود به کانال ۱۴ هزار تومانی
قیمت‌ها در بازار ارز مجددا بالا رفت

گروه اقتصادي:
قیمت دلار در بازار آزاد به ۱۴ هزار تومان نزدیک شده است، بر اساس گزارش‌ها، قیمت دلار این روزها در بازار آزاد با قیمتی در حدود ۱۳۹۸۰ تومان معامله می‌شود، در بازار آزاد یورو نیز با افزایش قیمت همراه بوده است؛ این در حالی است که فعالان بازار آزاد شایعه استعفای روحانی را در بالا رفتن قیمت ارز موثر می‌دانند. 
رئیس کل بانک مرکزی درباره نوسانات قیمت ارز در بازار آزاد نوشت: این روزها، سفته بازان و رانت جویان بازار ارز نتیجه جلسه آتی FATF را بدون اطلاع از پیچیدگى‌هاي روند آن، عدم تمدید تعلیق قلمداد کرده و درخصوص تأثیر آن بر نرخ ارز تبلیغات زیادی در کانال‌های تبلیغاتی خود راه انداخته‌اند. 
نظرم را قبلاً در مورد اهمیت این موضوع گفته‌ام، لیکن، در شرایط فعلی که اغلب بانک‌های خارجی به دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، همکاری لازم با بانک‌های ایران را ندارند و تبادلات ارزی ما از طریق مکانیزم‌های بانکى جایگزین و غیر قابل تحریم، انجام می‌شود، تصمیم آتی FATF (اعم از تمدید یا عدم تمدید) نمی‌تواند تاثیر قابل توجهی بر شرایط ارزی کشورمان داشته باشد و عمده خبرسازی‌ها دراین خصوص، با انگیزه سودجویی و نوسان گیری در بازار ارز انجام می‌گیرد. 
دستاویز قراردادن موضوع FATF برای اثر گذاری در نرخ ارز از طریق سفته بازان و فضای مجازی، با واقعیات بازار و روند تأمین ارز در تجارت خارجی کشور و چشم‌انداز گشایش کانال‌هاي جدید، همخوانی ندارد. 
ضمن اینکه، بانک مرکزی نظارت برجریان پول و مبارزه با پولشویی را نیز درکنار مدیریت بازار ارز با قوت ادامه خواهد داد. مردم عزیز مراقبت نمایند که با شگرد جدید سودجویان، این بار تحت عنوان تأثیر FATF، دارایی آن‌ها در بازار ارز در معرض ریسک قرار نگیرد. 
نظر وحید شقاقی شهری اما با رئیس کل بانک مرکزی متفاوت است. شقاقی معتقد است اقدامات بانک مرکری برای کنترل بازار ارز در کوتاه مدت جوابگو است. 
این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی با اشاره به اینکه این روز‌ها روی بازار ارز فشار سنگینی وجود دارد، اظهار داشت: طی یک سال گذشته بانک مرکزی برای مدخله در بازار ارز دو ابزار در اختیار داشته، اولین آن مدیریت ریال است، در این مدت بانک مرکزی به دنبال آن بوده سرعت گردش پول را کاهش دهد، تا از این طریق ارزش ریال تقویت شود، از سویی ایجاد محدودیت در برداشت و پرداخت از طریق پوز‌ها به مبلغ ۵۰ میلیون تومان به طور روزانه و همچنان ارائه اسناد برای نقل و انتقالات بالای یک میلیارد تومان در داخل شعب از جمله اقداماتی بود که بانک مرکزی برای مدیریت ریال انجام داد. 
وی افزود: ابزار دوم نیز رفتار مداخله‌ای بانک مرکزی است که به عنوان بازار ساز سعی درکنترل و ثابت نگه داشتن نرخ دلار کرده است، به نظر می‌رسد بانک مرکزی تا حدودی در این کار موفق بوده، اما طی دو ماه گذشته نرخ دلار با افزایش بیش از دو هزار تومانی روبرو بود که این میزان زیاد به نظر می‌رسد در ۶۰ روز، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت این دوابزاری که به آن‌ها اشاره شد، در کوتاه مدت اثرگذار هستند. 
قیمت دلار در یک بازه ۸ روزه در ماه جاری، نشان دهنده اختلاف فزاینده بین قیمت دلار در صرافی‌های ملی و بازار آزاد است. این مسئله مدتی پیش و در بحبوحه سال نو میلادی و حتی قبل‌تر از آن نیز رخ داد که با حضور سرزده همتی، رئیس کل بانک مرکزی در میدان فردوسی، ختم به خیر شد. اختلاف زیاد بین دلار بازار آزاد و صرافی نیز نشان دهنده فعالیت‌های غیر‌مجاز  عده‌ای سودجو است که می‌خواهند شرایط روانی بازار را در دست بگیرند. گروهی با اشاره به مسئله دلارهای تخفیف دار به این موضوع دامن زدند. یک دلال می‌گوید: در حال حاضر دلار با تعداد زیاد معامله نمی‌شود و معاملات دلار مانند خرید و فروش در یک مغازه بقالی شده، ۵۰۰ دلار، هزار یا نهایتا ۲ هزار دلار؛ بیشتر از این مقدار به ندرت پیدا می‌شود که معامله شود، چند سال پیش سر همین کوچه منوچهری، دلار با تعداد بالا معامله می‌شد، ۴۰ هزار دلار، ۵۰ هزار دلار؛ در آن صورت قیمتی که فروشنده می‌گفت، تا حدودی تغییر می‌کرد و در نهایت به مشتری تخفیفی داده می‌شد. اما الان چنین وضعیتی وجود ندارد و تخفیفی در کار نیست! 
عده‌ای نیز در فضای مجازی، با اشاره به تاثیر FATF بر نرخ ارز، پیش بینی کرده‌اند که عدم تمدید فرصت برای تصمیم‌گیری پیرامون FATF، قیمت ارز را بالا خواهد برد. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۸/۱۱/۲۳ -  شماره 4609
جستجو
جستجو
بالای صفحه