عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۷۷۳۹

دلیل گرانی خودرو

اصغر بالسینی

متاسفانه این روزها قیمت خودرو در بازار به طرز وحشتناکی روند صعودی به خود گرفته است. هیچ کس پاسخگو نیست،‌نه از وزارت صمت صدایی درمی آید و نه از خودروسازان! در اینجا به ۳ دلیل گرانی‌های اخیر اشاره می‌شود؛
اولین مورد  ناتوانی دولت در مدیریت بازار به دلیل شبه انحصاری بودن بازار خودرو وناتوانی در عرضه به موقع برای پاسخگویی به نیازهای بازار است. دومین مورد  قدرت بالای قیمت گذاری دلخواه عوامل تولید در اقتصاد ایران  و آخرین مورد هم رونق سفته بازی در بازار سهام و تسری آن به سایر بازارها از جمله بازار خودرو است.
اولا به دلیل ناتوانی دولت در هماهنگی ترتیبات نهادی و قانونی هنوز قیمت‌های سال ۹۹ به سرانجام نرسیده و عملا خودروسازان با بی اخلاقی و بی تعهدی تمام به بهانه نداشتن برخی قطعات عرضه محصول به بازار را به حداقل ممکن رسانده‌اند و تقاضای بازار و تقاضای سفته بازی در این شرایط کفه را به سمت بالا رفتن کاذب قیمت‌ها سوق داده است. این در شرایطی است که تمام دستگاه‌های نظارتی با بی تفاوتی در حال تماشای این بی تعهدی خودروسازان انحصارگر هستند.
 ثانیا وقتی اقتصاد را به سمت سفته بازی بورسی سوق می‌دهید یعنی در حال ارسال سیگنال به کل اقتصاد هستید که هر جا فرصت سفته بازی یافتید تعلل نکنید. ثالثا سالهاست که عوامل تولید در ایران قدرت خارق العاده ای در قیمت گذاری دلخواه دارند و دولت هم به بهانه واگذاری اقتصاد به نیروهای بازار درحال همدستی با این عوامل تولید مخرب است.موضوع مهم این است که انتظارات مردم نسبت به آینده اقتصاد مبهم شده است. همچنین تورم بالا و افزایش تقاضای غیرمصرفی خودرو از دلایل گرانی خودرو است. خودرو یکی از بازارهای جذاب برای دلالان است و بر خلاف دلار و طلا که تحت تاثیر رویدادهای جهانی و سیاست های داخلی است، به راحتی با تغییر نقش بازی توسط دلالان، قابل تغییر و نوسان است.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۲/۲۱ -  شماره 4649
جستجو
جستجو
بالای صفحه