عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۷۷۵۶
ستاد تنظیم بازار تصویب کرد؛ ایران‌خودرو ۱۰ و سایپا ۲۳ درصد گران شدند

قیمت‌های جدید چهار خودروی پرتقاضا

سرانجام بعد از چانه زنی‌هاي بسیار میان وزارت صنعت، سازمان حمایت، شورای رقابت و ستاد تنظیم بازار در نهایت روز گذشته توافقات بر سر تعیین قیمت خودرو انجام شد.

رئیس شورای رقابت قیمت جدید کارخانه‌ای چهار خودروی پر استفاده پراید، ساینا، تیبای هاچ‌بک و تیبای صندوق‌دار را اعلام کرد. رضا شیوا در مورد افزایش قیمت خودرو گفت: بر اساس ضوابط قیمت‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت اعلام و مورد تائید ستاد تنظیم بازار قرار گرفته است. شیوا در مورد قیمت‌های تقریبی برخی خودروها گفت:‌قیمت پراید ۱۱۱ به مبلغ ۴۲ میلیون و۱۰۰ هزار تومن و ساینا ۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده است.قیمت تیبای صندوق‌دار ۵۲ میلیون و تیبای هاچ‌بک ۵۹ میلیون تومان تعیین شده است. البته ممکن است در بررسی‌های نهایی حدود قیمت این خودروها افزایش بسیار جزیی داشته باشد اما در نهایت قیمت خودرو فردا به صورت رسمی اعلام خواهد شد. شیوا در جلسه ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته قیمت خودروهای سایپا ۲۳ درصد و ایران خودرو ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.
سه روش فروش خودرو مصوب شد
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، گفت: از این پس فروش فوق‌العاده، پیش‌فروش و مشارکت در تولید، سه روش فروش خودرو خواهد بود و بر این اساس ۶۰ درصد از تولید خودروسازان به ایفای تعهدات جاری و معوق اختصاص می‌یابد.
مهدی صادقی نیارکی گفت: در فروش فوق‌العاده حداکثر ۳ ماه خودرو به متقاضی تحویل خواهد شد و بر این اساس سایت فروش خودرو یک هفته باز است و تمامی متقاضیان قادر به ثبت‌نام و واریز وجه خواهند بود.البته متقاضیانی که در سه سال گذشته در فرآیند فروش شركت‌ها حضور نداشته‌اند اجازه ثبت‌نام خواهند داشت.وی افزود: این روش در طول سال ادامه خواهد داشت و متناوباً فروش فوق‌العاده خواهیم داشت اما بعد از تمام مراحل ثبت‌نام اگر تعداد ثبت‌نام کنندگان متناسب به سهمیه اختصاص گرفته برای فروش باشد، بدون سود مشارکت و سه ماهه خودرو تحویل داده خواهد شد اما اگر تعداد ثبت‌نام کنندگان بیش از خودروها باشد فرآیند قرعه‌کشی با حضور مراجع نظارتی در شركت‌های خودروساز انجام می‌شود.نیارکی افزود: لذا متقاضیانی که ثبت‌نام کرده و واریز وجه انجام داده‌اند اما نام آنها در قرعه‌کشی نبوده است می‌توانند وجه خود را دریافت کرده و یا وجه واریزی را برای فروش‌های بعدی استفاده کنند. در فرآیند پیش‌فروش مجدد سایت باز می‌شود ضمن اینکه سود مشارکت نیز صفر خواهد بود و صرفا برای مصرف‌کننده خودرو در نظر گرفته شده است.وی تأکید کرد: قیمت‌ها شکسته خواهد شد.
مردم به هیچ عنوان خودرو نخرند
مجید سعادت یکی از فعالان بازار خودرو است، وی درباره قیمت پراید و اینکه آیا اکنون زمان خرید خودرو است یا خیر، می‌گوید: توصیه می‌کنم که مردم به هیچ عنوان خودرو خریداری نکنند، قیمت‌های اعلامی در بازار خودرو واقعی نیست و هر فردی که خودرو بخرد، متضرر می‌شود.وی ادامه داد: در حال حاضر انواع خودرو‌ها در بازار موجود است و نمایشگاه داران با کسری خودرو مواجه نیستند، اما برخی‌ها به دنبال برهم زدن عرضه و تقاضا هستند تا بتوانند از چنین شرایطی بیشترین نفع را ببرند.اکنون همه تب خرید خودرو دارند و تصور می‌کنند با خرید خودرو می‌توانند سرمایه خود را حفظ کنند، ولی چنین رویکردی درست نیست.
دلالان پراید را احتکار کردند تا گران شود!
احمدرضا محمدیان دیگر نمایشگاه دار خودرو درباره وضعیت فروش خودروی پراید در بازار، گفت: نمایشگاه داران تعداد محدودی خودروی پراید دارند که به مردم و متقاضیان می‌فروشند، ولی افرادی که طی چند وقت اخیر با هدف کسب سود و دلالی وارد بازار خودرو شدند، خودروی پراید و به خصوص پراید ۱۳۱ را از چندماه پیش احتکار کردند تا قیمت‌ها را بالا ببرند. وی با بیان اینکه اکنون بازار به نظارت نیاز دارد نه خودرو، تصریح کرد: به زودی قیمت خودرو پایین می‌آید به همین جهت اکنون زمان خرید نیست.این نمایشگاه دار با بیان اینکه قیمت پراید از صبح روز گذشته  مسیر کاهشی خود را شروع کرده، گفت: تعداد خریداران خودروی پراید زیاد نیست و اگر این خودرو توسط دلالان احتکار نشده بود، اکنون قیمت آن نهایتاً در حدود ۷۰میلیون تومان بود.
از صبح شنبه و همچنین در روز گذشته قیمت‌ها روند نزولی در پیش گرفته و گزارش‌های میدانی حکایت از آن دارد که به طور نمونه خودروی پراید تا ٨٢ میلیون قیمت خورده، اما معامله‌ای در این قیمت انجام نشده است. با تمام آنکه خبر‌ها حاکی از روند کاهشی قیمت در بازار خودرو است، اما کماکان تا رسیدن به قیمت‌های منطقی فاصله وجود دارد. در معاملات روز گذشته بازار خودرو، سمند ال‌ایکس با قیمت ١٢٧ میلیون تومان، دنا تیپ ١ با قیمت١٧٣ میلیون تومان، پژو ٢٠۶ تیپ ۵ با قیمت ١۵٩ میلیون تومان و پژو پارس با قیمت ١۴٣ میلیون تومان به فروش رسید.علاوه بر این رانا ١٢۵ میلیون، پژو ٢٠۶ تیپ ٢ ساده ١٣٠ میلیون، سمند EF٧ دو گانه سوز ١۴۵ میلیون، پژو ۲۰۷ دنده‌ای ۱۷۵ میلیونن، پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۲۳۵ میلیون و پژو ۲۰۰۸ حدود ۵۱۵ میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت.
همچنین پراید ١١١ با قیمت ٧٣ میلیون و ۵٠٠ هزار تومان، پراید ١٣١ با قیمت٧٢ میلیون و ۵٠٠ هزار تومان، سایپا ۱۵۱ (وانت پراید) ۷۸ میلیون، تییا رینگ فولادی ۸۰ میلیون، تیبا ۲ سفید ۸۹ میلیون، ساینا فول ۹۰ میلیون، کوئیک دنده‌ای ۹۵ میلیون، کوئیک آر دنده‌ای ۹۷ میلیون، چانگان ٢٧٠میلیون، سراتو ۴۶۵ میلیون و سیتروئن C. ۳ حدود ۵۲۵ میلیون قیمت خوردند به فروش رسید. قیمت‌هایی که از ۵ تا ١٢ میلیون در خودرو‌های متفاوت ریزش را نشان می‌دهد.

 

 

 چرا قیمت سکه به مرز ۷ میلیون تومان رسید؟
برخی فعالان بازار معتقدند: اختلاف ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومانی گواهی سکه یک روزه در بورس با بازار موجب تحریک افزایش قیمت سکه در بازار شده است. 
 بیش از یک هفته است که قیمت گواهی سکه یک روزه در بورس کالا ۵۰۰ تا۷۰۰ هزار تومان بیشتر از بازار است و به اعتقاد برخی فعالان بازار، محرکی برای قیمت سکه فیزیکی شده است، البته ۲۱ اردیبهشت ۹۹ دامنه نوسان سکه بورسی به ۱ درصد محدود شد و اندکی قیمت‌ها افت کرد.اما این تفاوت چگونه به وجود آمده است؟ انتظار افزایش بیشتر قیمت در آینده و اقدامات معامله گران منجر به این تفاوت معنی دار شده است.
فرایند کار به این صورت است که شما سکه فیزیکی را به یکی از چهار بانک رفاه، صادرات، سامان و ملت تحویل مي‌دهید و پس از کارشناسی و تحویل سکه گواهی سکه را دریافت مي‌کنید که هر گواهی سکه معادل ۱۰سهم است و به کارگزار بورس تحویل داده و به قیمت بالاتر مي‌فروشید.کل هزینه انبارداری و کارشناسی و مالیات رقم بسیار ناچیزی است حدود ۲۰هزار تومان، بنابراین با فروش ۱۰ سکه روزانه ۵ تا ۷ میلیون به جیب زده‌اید و با خرید دوباره سکه از بازار این سیکل قابل تکرار است.برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنم تصمیم گرفتم با دریافت کد بورسی اقدام به خرید و فروش آزمایشی نمایم، در سامانه سجام ثبت نام کردم و برای احراز هویت به بانک شهر رفتم، ۱۳۷ نفر جلوتر از من و اکثرا برای احراز هویت و دریافت کد بورسی در بحبوحه کرونا به شعبه مراجعه کرده بودند!
مرحله بعد دریافت نوبت برای تحویل و ارزیابی سکه بود، سایت بانک رفاه همان ابتدا آب پاکی روی دستمان ریخت و گفت تا اطلاع ثانوی نوبت نداریم.بانک سامان هم در نوبت دهی تلفنی گفت ۱۰ خرداد به بعد زنگ بزنید؛ بانک صادرات هم ظاهرا در همان چند ثانیه اول ۸ صبح پر مي‌شود. روز بعد با چند تن از دوستان قرار گذاشتیم که همگی ۸ صبح برای نوبت گرفتن تلاش کنیم اما هربار پیغام نادرست بودن واژه تصادفی نمایان مي‌شد و شد مانند سایت ثبت نام خودرو.
این بازار اگرچه فعلا کمتر از یک میلیون سکه را پوشش داده و در برابر ۳۰ تا ۴۰ میلیون سکه تمام بازار رقم ناچیزی است اما همین مقدار کم روزافزون کار و کاسبی سکه فروشان را کساد کرده و از سوی دیگر محرک قیمت سکه بازار شده است.مشاهدات در روزهای اخیر حکایت از آن دارد که با افزایش قیمت سکه در بورس، اکثر کاسب‌هاي این صنف از فروش سکه به مردم عادی امتناع کرده و سکه‌ها را در بورس عرضه مي‌کنند و با این حساب همانطور که در این گزارش هم اشاره شد، سودهای کلان به جیب مي‌زنند.بانک مرکزی که طبق بند د ماده ۱۱ قانون پولی و بانکی کشور وظیفه تنظیم مقررات و نظارت بر معاملات طلا را به عهده دارد و تنها تولید‌کننده انحصاری سکه طلاست تا جایی که مي‌دانیم تاکنون مجوزی برای فروش سکه در بورس کالا از سوی این بانک صادر نشده، البته مجوز شورای عالی بورس وجود دارد، اگر این روند دلالی بدون هیچ ارزش افزوده ای که برهم زننده بازار است ادامه یابد، بعید نیست سکه یک روزه بورس کالا به سرنوشت سکه آتی دچار شود!

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۲/۲۳ -  شماره 4651
جستجو
جستجو
بالای صفحه