عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۷۷۷۵
هوک: از مکانیسم ماشه استفاده می‌کنیم

ظریف: برجام مانع پیشرفت ما نشده است

وزیر امور خارجه ایران با بیان این که الحمداله جمهوری اسلامی ایران در حوزه هسته‌ای پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است، درباره اظهارات برایان هوک در مورد برجام گفت: برجام به ایشان ربطی ندارد.

محمد جواد ظریف در پاسخ به سئوالی مبنی بر این‌که «آمریکایی‌ها علی‌رغم خروج از برجام مدعی هستند که اسم آمریکا به عنوان عضوی از برجامی در سند اصلی برجام قید شده است در همین چارچوب آن‌ها همچنان می‌توانند در مورد این توافق بین المللی اعمال نظر کنند»، خاطرنشان کرد: طرح ادعا‌های بسیار ابلهانه از سوی مقامات آمریکایی تازگی ندارد، از کسانی که به مردم توصیه می‌کنند که مواد ضدعفونی بخورند تا تمیز شوند و کرونا نگیرند، بعید نیست در مورد توافق نامه‌ای که از آن خارج شده اند و در بیانیه‌ای رسماً نوشته اند که ما به حضور و مشارکت خود در برجام پایان می‌دهیم، حالابیایند و بگویند که نه ما عضوی از برجام هستیم. وی با بیان این‌که «همه متحدین آمریکا اعلام کرده‌اند که استدلال آمریکایی‌ها در این زمینه پذیرفتنی نیست» در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر این برایان هوک اعلام کرده که تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چیزی از برجام باقی نخواهد ماند؟ گفت: موضوع برجام ربطی به ایشان ندارد و آنچه که مهم است ایران و اعضای باقیمانده در برجام هستند. وی خاطرنشان کرد: ما «ایران» اقدامات مان را در چارچوب برجام انجام داده‌ایم و اعضای باقی‌مانده در برجام نیز می‌توانند رفتار خود را اصلاح کنند تا ما هم به اجرای کامل برجام برگردیم.ظریف افزود:برجام سند مستحکمی است و آمریکایی‌ها نیز در آینده متوجه خواهند شد آن‌چه که انجام داده‌اند به ضرر خودشان تمام خواهد شد. این در حالی است كه نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران به طور علنی تهدید کرد که اگر شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید نکند، آمریکا از طریق  مکانیسم ماشه تمام تحریم‌های شورای امنیت را باز می‌گرداند.بنا به توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی که در سال ۲۰۱۵ امضا شده بود، از اکتبر ۲۰۲۰ (شش ماه دیگر) تحریم تسلیحاتی ایران لغو شده و ایران می‌تواند از کشورهای دیگر سلاح‌های متعارف بخرد.برایان هوک گفت: آمریکا  در هر صورت  مطمئن می‌شود که تحریم تسلیحاتی ایران ادامه خواهد یافت.به گفته هوک آمریکا پیش‌نویس یک قطعنامه شورای امنیت را تهیه کرده و با دیپلماسی و جلب حمایت برای تصویب آن فشار خواهد آورد. هوک تأیید کرد:  آمریکا برنامه خود را به آلمان، بریتانیا و فرانسه اعلام کرده است.
قطعنامه آمریکا در شورای امنیت نیاز به ۹ رای مثبت دارد و هیچ کدام از اعضای دائم شورا نیز نباید آن را وتو کنند. این در حالی است که روسیه پیشاپیش اعلام کرده با تمدید تحریم تسحیلاتی ایران مخالف است. طبق توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ این تحریم از ماه اکتبر حذف خواهد شد.اکنون هوک تهدید کرده که  اگر دیپلماسی آمریکا با حق وتو شکست بخورد، آمریکا خود را محق می‌داند که از روشی دیگر تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند.

 

 

دست‌اندرکاران حكومت به مسائل بی‌ربط مي‌پردازند
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: متاسفانه دست‌اندرکاران غفلت کرده‌ و گاه به مسائلی که به ما ربط ندارد،‌ پرداخته‌اند و حتی گاهی دود کارهای‌شان به چشم مردم رفته است. آیت‌اله هاشم ‌هاشم‌زاده هریسی، اظهار داشت: مشارکت مردم در امور مختلف‌، شرط اول و نشانه‌ای بارز از مشروعیت حکومت‌‌‌هاست. در واقع نقش حاکم‌ها در حکومت فقط نقشی هماهنگ‌کننده و مدیریتی است و به همین دلیل، باید در تصمیم‌گیری‌ها نظر و عقیده افکار عمومی را لحاظ کنند. این چهره حوزوی در ادامه سخنانش گفت:‌ اگر در یک حکومتی حاکم‌ها درباره موضوع‌های مربوط به جامعه، بدون کسب نظر مردم حکم بدهند آن حکومت، حکومتی ناقص و پر از اشکال است، چرا که حاکمان بر مردم سیطره ندارند و نمی‌توانند به جای آنها فکر کنند. همانطور که گفتم، فقط هماهنگ‌کننده امور «حکومتی» هستند که به مردم تعلق دارد. بهتر است این‌طور توضیح بدهم؛ چون همه مردم دانش و توانایی لازم را برای اداره امور ندارند، تعدادی از افراد جامعه که تخصص و سواد مدیریتی دارند، برای مدیریت و هماهنگی‌های لازم انتخاب می‌شوند تا به نمایندگی از کل جامعه، رتق و فتق کارها را به عهده بگیرند.او همچنین توضیح داد: همچنین باید به این نکته اشاره کرد که مشارکت مردم باعث آسان‌تر شدن انجام ماموریت‌ها خواهد شد؛ به عنوان مثال، در موضوع کرونا شاهد هستیم مردم در قالب نهادهای خیریه و گروه‌های جهادی تا چه میزان بار از روی دوش مسئولان بر می‌دارند و چقدر به قشر ضعیف‌ کمک‌رسانی می‌کنند. در واقع اگر کمک‌های مردمی نبود نهادهای رسمی به تنهایی نمی‌توانستند شرایط کرونایی را آن‌طور که لازم است، مدیریت کنند. ‌هاشم‌زاده هریسی در ادامه افزود: نکته جالب و البته قابل تقدیر این است که مردم وقتی تصمیم می‌گیرند به هموطنان خود کمک کنند، به جیب خود نگاه نمی‌کنند و بدون توجه به کمبودها و نیازهای خود، دارایی‌های‌شان در اختیار نیازمندان قرار می‌دهند که این خصیصه نشانه‌ای بارز از پیروی از امام اول شیعیان حضرت علی (ع) است. او تاکید کرد: رسالت مهم کارگزاران نظام چیزی جز این نیست که در هر شرایطی به فکر مردم باشند، آنها را به حساب بیاورند و همچنین نیازهای‌شان را تامین کنند. در چنین حالتی‌، جامعه در مواقع اضطرار اشتیاق لازم را برای همراهی با دست‌اندرکاران خواهد داشت. پس رابطه‌ای مطلوب و توأم با اعتماد دوطرفه بین حاکمیت و مردم لازم است تا بتوانیم مانع‌های موجود را یکی از پس از دیگری از پیش رو برداریم. با این حال، مردم ایران نشان داده‌اند در شرایط خطیر برای یاری ‌رساندن به دیگران اهل حساب و کتاب نیستند و هر آنچه را که دارند، برای خدمت‌رسانی در طَبَقِ اخلاص می‌گذارند.هاشم‌زاده هریسی در پایان گفت: کارگزاران نظام باید کارهای لازم را انجام بدهند تا رضایت مردم جلب شود. به همان اندازه‌ای که رضایت و توان مردم بالا برود، مشارکت‌شان هم بیشتر می‌شود. متاسفانه دست‌اندرکاران غفلت کرده‌ و گاه به مسائلی که به ما ربط ندارد،‌ پرداخته‌اند و حتی گاهی دود کارهای‌شان به چشم مردم رفته است، اما مردم با وجود ناملایمتی‌ها بازهم در مواقع بحرانی مُجدانه برای کمک به هموطنان خود تلاش کرده و همچنان خواهند کرد. البته این نباید باعث مغرور شدن کارگزاران نظام شود، چون مشارکت‌ بالا ربطی به رضایت عمومی از عملکرد حاکمان ندارد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۲/۲۷ -  شماره 4653
جستجو
جستجو
بالای صفحه