عناوین این صفحه
بهارنیوز
کد خبر: ۱۱۷۷۷۷

بورس و روزهای خطرناک آن

گروه اقتصادی: با نگاهی به بازار سرمایه شاهد هستیم که گروه‌های گسترده‌ای از اقشار مختلف مردم راهی بورس می‌شوند و شاخص یک میلیون واحدی، بسیاری را وسوسه کرده است تا در پی تهیه کد بورسی باشند و با اندک سرمایه‌های خود وارد این بازار شوند.

چند روز پیش یکی از مقامات ارشد بورسی کشور، خبر از بورسی شدن روزانه ۱۵۰ هزار نفر را داده بود که علیرغم این همه شلوغی دفاتر پیشخوان دولت و محدودیت‌های کرونایی، رقمی بسیار قابل توجه است. با وجود آن که اغلب کارشناسان اقتصادی تاکید دارند که مردم با «سرمایه اضافه» خود وارد بورس شوند اما در واقعیت شاهد هستیم که تازه‌واردان بازار سرمایه، هست و نیست خود را به میدان می‌آورند. 
با نگاهی به شاخص‌های اقتصادی به سادگی می‌توان به این نتیجه رسید که اقتصادی با این شاخص‌ها و در چنین شرایطی و چشم‌اندازی نمی‌تواند شاخص‌های بورس با این حجم را تجربه کند و به روشنی شاهد حباب، به معنای واقعی کلمه در بازار سرمایه هستیم. چند سالی که به گذشته بازگردیم می‌توان موارد مشابهی را به خاطر آورد که در شرایط رکود تورمی شاخص بورس سیری صعودی به خود گرفت و پس از مدتی نه چندان طولانی ریزش بورس آغاز شد و بسیاری هم متضرر شدند. با توجه به این تجربه نه چندان دور و البته آنچه تحلیلگران بازار سرمایه می‌گویند قاعدتاً نزولی شدن و حتی سقوط مسیر صعودی شاخص بورس قطعی به نظر می‌آید. در این وضعیت که شاهد ورود همگانی به بازار سرمایه هستیم ضروری است تا دولت به جای کارهای تبلیغاتی و هیجانی که می‌تواند تجربه‌ای همچون فاجعه موسسات مالی را رقم بزند برنامه‌هایی دیگر را در دستور کار قرار دهد تا بیشتر از سیاست و یا منافع کوتاه‌مدت بر علم اقتصاد اتکا داشته باشد. 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۲/۲۷ -  شماره 4653
جستجو
جستجو
بالای صفحه