عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۷۹۴۶

دلار وارد کانال ۱۹ هزار تومان شد

گرووه اقتصادی: بعد از پرواز قیمت خودرو در آغاز سال و پرواز قیمت کالاهای اساسی، مسکن، لوازم خانگی و در پایان تخم مرغ این بار نوبت دلار است که رکوردی تازه از خود به جای بگذارد.

آنچه مسلم است اینکه دلار متغیر کلیدی در اقتصاد ماست که هرگاه تکانی به خود دهد اول از همه بازار طلا و سکه را با خود همراه مي‌کند و تب تند افزایش قیمت را سپس در بازارهای موازی به دنبال دارد. دلار در حالی روز شنبه در صرافی های بانکی ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت خورد که بررسی های میدانی نشان مي‌دهد در بازار آزاد تا کانال ۱۹ هزار و ۲۰۰ تومان پیش رفت. نرخ خرید دلار از مردم نیز در صرافی های بانکی برابر با ۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام شد.این در حالی است که روند رو به رشد قیمت ها در سایر ارزها نیز تداوم یافت.
اولین بازاری که نسبت به این افزایش نرخ واکنش نشان داد، بازار طلا و سکه بود. تا لحظه تنظیم خبر، (ساعت ۱۷ روز شنبه) نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار به ۷۸۰ هزار تومان رسید و سکه در آستانه ورود به کانال ۸ میلیون تومان قرار گرفت. محمد کشتی آرای، نایب رییس کمیسیون طلا و جواهر اتاق اصناف در این رابطه گفت: «با شروع معاملات روز شنبه نرخ هر قطعه سکه تمام با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی نسبت به هفته گذشته به رقم بی‌سابقه ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است.» به گفته کارشناسان، تحریم ها روز به روز سخت تر مي‌شود و به لحاظ اجرایی حوزه عمل وسیع‌تری پیدا می‌کند.  در همین حال، جابه جایی و انتقال پول مخصوصا بعد از قرار گرفتن در لیست سیاه (FATF) دردسرهایی دارد. نگرانی‌هایی هم در اقتصاد ما نسبت به آینده وجود دارد که مردم را ترغیب می‌کند با خرید یک دارایی، نگرانی‌های تورمی خودشان نسبت به آینده را پوشش دهند. بنابراین عرضه ارز در حال حاضر تقریبا محدود و سخت شده و تقاضا هم افزایش پیدا کرده است. کسانی که فعال اقتصادی هستند و نگرانند که در آینده نرخ ارز افزایش پیدا کند، هم اکنون ارز مورد نیاز خود را تهیه مي‌کنند وگرنه با قیمت هایی که ممکن است در آینده برای ارز اتفاق بیفتد ممکن است تولید برای آنها مقرون به صرفه نباشد. بنابراین حاضرند با قیمت ۱۸ هزار تومان دلار مورد نیاز خود را خریداری کنند.                     

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۴/۱ -  شماره 4673
جستجو
جستجو
بالای صفحه