عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۷۹۵۳

وقتی ارزش پول می‌ریزد

مجیدرضا حریری*

این روزها این سوال مطرح است که چرا قیمت دلار بالا می‌رود.؟ بهتر است به جای این‌که این‌طور به مساله وارد شویم که چرا بورس به این وضعیت رسید و یا چرا قیمت همه کالاها رو به افزایش می‌رود، دلیل اصلی کاهش ارزش پول ملی است. در واقع دلار گران نمی‌شود، بلکه این ریال است که کم ارزش می‌شود.استفاده از عبارت ریزش ارزش پول ملی، خود نشان‌دهنده واقعیت ماجرا است؛ حجم بالای نقدینگی در کشور و تورم بیش از ۴۰ درصدی که بانک مرکزی اعلام کرده و رشد منفی بیش از ۵ درصد اقتصادی، بیانگر کاهش ارزش واقعی پول ملی است. 
در مقابل این کاهش ارزش، کالا، خدمات و ارزیگران‌تر می‌شود و این طبیعی است.پارسال این موقع دلار حدود ۱۴ و ۱۵ هزار تومان بود. بانک مرکزی تورم سالانه را ۴۱ درصد اعلام کرده و اکنون نرخ دلار بیش از ۱۷ هزار تومان است. بر این اساس می‌توان گفت حتی قیمت فعلی نیز به اندازه کافی رشد نکرده، با این حال ارزش پول ملی کاهش داشته است.دولت باید شرایط اجتماعی و سیاسی را کنترل کند، ولی امکانات کافی برای کنترل نرخ تورم را ندارد. یک طرف مبادلات اقتصادی درآمدهای دولت است. براساس بودجه ۹۹ تمام منابع درآمدی دولت از منابع حاصل از فروش نفت تا مالیات‌ها در نهایت ۵۰ درصد محقق می‌شوند و بنابراین دولت امکان مقابله با کاهش ارزش پول ملی را ندارد.
در حال حاضر چشم انداز تورمی وجود دارد و کشور هم دچار کمبود منابع ارزی و ریالی است که طبعا به کاهش ارزش پول ملی منجر خواهد شد و قیمت کالاها و خدمات نیز افزایش خواهند یافت. با توجه به این شرایط، مهمترین راهکار تدوین برنامه‌ای عملی برای مهار تورم است .              

* رییس اتاق بازرگانی ایران و چین

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۴/۲ -  شماره 4674
جستجو
جستجو
بالای صفحه