عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۷۹۷۰
تحرکات بین‌المللی علیه ایران از دلایل افزایش نرخ ارز

روحانی: شوک در بازار ارز گذراست

رئیس‌جمهور تاکید کرد:آنچه امروز دولت به‌دنبال آن است، هدایت نقدینگی بر اساس سیاست‌هاي پایدار در جهت تقویت تولید و پایه‌هاي اقتصاد مولد است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی در چهل و ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، افزود:فروش اوراق به صورت کاملا اقتصادی و باصرفه به مردم و از آن مهمتر فروش اموال و زمین‌هاي دولتی برای ساخت مسکن از دیگر اقدامات مهم دولت برای تحول پایدار و اساسی در اقتصاد است تا بتواند نقدینگی کشور را به سمت یک اقتصاد مولد و پایدار هدایت کند.روحانی تشکیل بورس املاک را نیز از جمله اقدماتی برشمرد که موجب تشویق و حمایت از سرمایه گذاری و تولید مسکن در سطح گسترده از طریق تامین زمین و تسهیلات مالی لازم خواهد شد. 
رئیس‌جمهور در ادامه تاکید کرد:دولت با جدیت سیاست‌هاي پولی خود را اعم از کنترل نقدینگی و تورم و همچنین مدیریت بازارهای مالی و به ويژه قیمت ارز، دنبال مي‌کند.روحانی با بیان اینکه مردم شریف ایران شرایط کشور و مشکلاتی که ناخواسته مانع پیشبرد برنامه‌هاي اقتصادی کشور شده است را درک مي‌کنند، گفت: اطمینان دارم با همراهی یکدیگر از این شرایط سخت و ناخواسته عبور خواهیم کرد.روحانی با تاکید بر اینکه نوسانات اخیر در بازار ارز و شوک ایجاد شده دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد، افزود:برخی تحرکات و عملیات روانی در عرصه بین المللی علیه ایران و همچنین ایجاد یک نگرانی غیر واقعی در بین مردم از عوامل اصلی آشفتگی و نوسانات اخیر در بازار ارز است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه مسئولان اقتصادی کشور به ويژه دست‌اندرکاران اصلی بازارهای مالی مي‌بایست با قوت و جدیت اجرای سیاست‌ها و برنامه‌هاي تصویب شده برای کنترل و مدیریت این بازار را در دستور کار داشته باشند، گفت:همه باید تلاش کنیم تا مانع از ایجاد بار روانی تاثیر افزایش قیمت ارز بر قیمت سایر اقلام و کالاها شویم و مراقبت کنیم که نوسانات کوتاه مدت و گذرای ارز کنترل شود.روحانی با بیان اینکه همه دستگاه‌هاي نظارتی و انتظامی در کنار بانک مرکزی و با همکاری موثر خود مانع از برخی فعالیت‌هاي سودجویانه از سوی سوداگران شوند، اظهار داشت:مطمئن‌ترين راه برای آرامش بازار ایفای تعهد صادرکنندگان برای برگشت ارز به چرخه اقتصاد و مدیریت بانک مرکزی در فضای آرام و باثبات بازارها است.رئیس‌جمهور با تاکید بر اهمیت نقش رسانه‌ها در ایجاد فضای آرام در اقتصاد و کاهش نگرانی‌هاي مردم و بار روانی نوسانات کوتاه مدت و گذرای  ارز، گفت:کمک دستگاه‌هاي تبلیغی و رسانه‌ها در کنار مساعدت نهادهای نظارتی و اقدامات در دست اجرای بانک مرکزی، هیجانات غیر‌واقعی را مهار می‌کند.روحانی همچنین گزارش‌هاي واصله مبنی بر باز شدن مرزها و بازگشت وضعیت صادرات و واردات به شرایط قبل از شیوع کرونا را در آرامش بازار مالی و ارز موثر خواند و افزود:افزایش صادرات و تلاش‌هاي موفقیت آمیز برای بازگشت درآمدهای ارزی به کشور و همچنین عرضه ارز حاصل از صادرات از سوی صادرکنندگان وضعیت آرام تری را در بازار ارز به وجود خواهد آورد.در بخش دیگری از جسله ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، موضوع تنظیم بازار مسکن به ويژه بازار اجاره بها مورد بحث و بررسی قرار گرفت و رئیس‌جمهور با اشاره به شرایط ناشی از محدودیت‌هاي ایجاد شده برای مقابله با کرونا و تاثیرات آن در فضای اقتصادی و درآمد و معیشت مردم، گفت:سیاست دولت مساعدت و حمایت از قشرهای کم برخوردار و آسیب دیده از این شرایط اقتصادی است و در کنار بسته‌هاي حمایتی و ارائه تسهیلات برای کسب و کارها، پیش نویس بسته حمایتی برای تنظیم بازار اجاره مسکن آماده شده است که به زودی در ستاد ملی کرونا بررسی و تصویب خواهد شد که تنگنای ایجاد شده را کاهش دهد.

 

وعده قالیباف به مردم برای حل مشکلات معیشتی

رئیس مجلس تاکید کرد:  مردم اطمینان خاطر داشته باشند که نظارت در حوزه اقتصاد و حل مسائل معیشتی مردم در اولویت مجلس یازدهم قرار دارد. محمدباقر قالیباف در جلسه علنی دیروز مجلس و پس از ارائه گزارش رئیس کمیسیون اقتصادی در رابطه با افزایش قیمت ارز بیان کرد:مردم مطمئن باشند که اولویت اول مجلس یازدهم حل مسائل اقتصادی و مشکلات معیشتی است. اولویت ما نظارت است و این نظارت از حوزه اقتصادی شروع می‌شود.
وی اظهار کرد:یکی از موضوعات اساسی که امروز گرفتار آن هستیم بحث اصلاح ساختار بودجه است. سالیان سال است که بودجه با این ساختار بسته شده و در نهایت با کسری بودجه مواجه شده و از روش‌هایی این کسری جبران شده که مشکل‌آفرین بوده و اکنون این حجم از نقدینگی را رقم زده است. اصلاح ساختار بودجه دستور اول مجلس یازدهم است.در اولین جلسه‌ای که دکتر نوبخت در مجلس شورای اسلامی برای ارائه‌  گزارش حضور یافتند در همین تریبون بحث اصلاح ساختار بودجه مطرح شد و در ظرف دو هفته گذشته ایشان برنامه‌هایی را به مجلس فرستاده و جلسات متعددی با بخش‌های اقتصادی و سازمان برنامه و بودجه برگزار شده است. اولویت اول ما اصلاح ساختار بودجه بوده تا مشکلات اقتصادی ریشه‌ای حل شود.
قالیباف با اشاره به وضعیت بازار بورس بیان کرد:در حوزه بازار بورس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تلاش خواهد کرد تا به این بازار عمق ببخشد. از یکسو باید عمق‌بخشی به بازار بورس مورد توجه باشد و از یکسو بین تقاضا و عرضه این عرضه است که باید در اولویت قرار گرفته تا در راستای عمق‌بخشی بازار پیش برویم. در این حال نقدینگی موجود در بازار به سمت تولید رفته که اشتغال پایدار ایجاد می‌کند و از سویی دیگر در کنترل تورم نیز نقش بسزایی دارد.وی ادامه داد:با افزایش تولید، صادرات کشور نیز افزایش یافته و تراز ارزی کشور نیز مثبت می‌شود. مجلس در حوزه نظارت بر اجرای قانون رفع موانع تولید و قانون اساسی کوتاهی نخواهد کرد. 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۴/۴ -  شماره 4676
جستجو
جستجو
بالای صفحه