عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۷۹۷۳

آیا مردم مثل روحانی و همتی فکر می‌کنند دلار ۲۰ هزارتومانی موقتی است؟

گروه اقتصادی: شرمنده و روسیاهیم اگر این خبر را از ما می‌شنوید، اما باید بپذیریم حالا قیمت دلار مرز روانی ۲۰ هزار تومان را پشت سر گذاشته است و برخی اعتقاد دارند روند صعودی همچنان ادامه خواهد داشت اگرچه برخی دیگر خوشبین هستند و می‌گویند امروز و فردا تب بازار پایین می‌آید. رییس‌جمهوری، رییس‌کل بانک مرکزی و بقیه مسئولان دولتی جزو این دسته افراد هستند. آیا ما هم می‌توانیم مثل آن‌ها آن‌ها امیدوار باشیم؟

روز سه شنبه رکورد قیمت دلار شکسته شد  وقیمت  از مرز ۲۰ هزار تومان عبور کرد. در شروع فعالیت بازار دلار با عبور از ۲۰هزار تومان، حدود ۲۰هزار و ۳۵۰تومان نرخ‌گذاری شد. اگرچه از یک سو خرید و فروش متوقف شده و از سوی دیگر نشانه‌هایی مبنی بر از سرگیری روند کاهشی وجود دارد.درپی افزایش نرخ ارز در بازار، دوشنبه شب  رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد که نوسانات بازار ارز کوتاه‌مدت و مقطعی است و اگر این نوسانات بلند مدت باشد حتما با ارزپاشی در بازار دخالت می‌کنیم. همچنین رئیس‌جمهور هم تاکید کرده که این نوسانات، دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد و این نوید را داده که با بازگشت ارزهای صادراتی، فضای بازار آرام می‌شود اما آنچه پس از این سخنان از بازار مشهود است، گرانی هر چه بیشتر است که نشان از عدم اعتماد مردمم به مسئولان دولتی و سخنان آنان است.
از زمان شروع روند صعودی قیمت دلار، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی چند یادداشت اینستاگرامی منتشر کرده و نسبت به تلاطم بازار ارز واکنش نشان داده است. همتی می‌گوید ارزش ذاتی نرخ ارز با در نظر گرفتن متغیر‌های اقتصادی، سیاسی و روانی قطعا پایین‌تر از نرخی است که امروز در بازار خرید و فروش می‌شود. او می‌گوید نمی‌توان محدودیت‌های ایجاد شده برای کشور را در نظر نگرفت، ولی ثبات نرخ واقعی ارز برای بانک مرکزی مهم است.گزارش‌های میدانی از بازار ارز و صرافی‌ها نشان می‌دهد ورود ارز‌های خانگی به بازار سرعت گرفته. صرافی‌ها می‌گویند درخواست برای خرید ارز نسبت به روز‌های قبل بیشتر شده، اما به گفته دلالان مردم اکثرا فروشنده شده‌اند؛ بنابراین به نظر می‌رسد مردم سعی دارند با خرید ارز از صرافی و فروش بلافاصله آن در بازار آزاد از تفاوت حدود ۴۰۰ تومانی که بین این دو نرخ وجود دارد نهایت استفاده را کنند. بانک مرکزی امروز در ادامه خط و نشان کشیدن برای صادرکننده‌ها، رسما اعلام کرده تا پایان تیرماه فرصت دارند ارز ناشی از صادرات را به چرخه اقتصاد کشور بازگردانند والا به‌عنوان متخلف با آن‌ها برخورد می‌شود. این عدد حاصل فعالیت ۱۹هزار و ۱۷۶صادر کننده است که تعهد داده‌اند از محل صادرات حدود ۲۷ میلیارد یورو به چرخه اقتصادی کشور برگردانند. حتی اگر بانک مرکزی و دولت بتوانند با توسل به تهدید و زود بخشی از این پول را در هفته‌های آتی به‌کشور برگردانند، به تدریج شاهد کاهش تلاطم‌های بازار ارز خواهیم بود.
یک تحلیل‌گر اقتصادی  درباره وضعیت بازار ارز و چگونگی کنترل آن اظهار کرد که نوسانات و افزایش قیمت در بازار ارز ناشی از افزایش تقاضای تجاری در این بازار است و در تابستان نیز با کاهش کرونا و گشایش بیشتر مرزها، تقریبا شاهد افزایش تقاضا برای ارزهای مسافرتی هم خواهیم بود که این امر هم بر بازار تاثیرگذار است.پیام مولوی  افزود: این گفته رئیس کل بانک مرکزی که این بانک ارزپاشی نمی‌کند، یک سیگنال افزایشی به بازار منتقل می‌کند. به عبارت دیگر وقتی می‌گوییم که روال ما ارزپاشی نیست، فارغ از اینکه این اقدام در گذشته مناسب بوده یا خیر، شرایط اقتصاد کشور به گونه‌ای است که برای ارز محدودیت وجود دارد و با وجود این محدودیت، برای اولین بار در اقتصاد داریم به سمتی حرکت می‌کنیم که قیمت ارز دارد واقعی می‌شود.به گفته مولوی، گرچه این افزایش قیمت در بازار ارز موجب می‌شود که تورم را در بازارها و بازارهای موازی تجربه کنیم اما برای اولین بار در اقتصاد به نقطه‌ای می‌رسیم که تقاضا قیمت را تعیین می‌کند.وی درباره بحث‌های تازه‌ای که درباره بازگشت ارز از سوی صادرکنندگان و منتشر شدن نام افراد متخلف نیز گفت که این امر سینگال منفی به بازار صادرات منتقل می‌کند و موجب می‌شود در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی تمایل صادرکنندگان برای صادرات کم شود؛ بنابراین، بهتر است در این زمینه با گفتمان، علت عدم بازگشت ارز مشخص شود و دولت باید در خدمت صادرات و تولید باشد.

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۴/۴ -  شماره 4676
جستجو
جستجو
بالای صفحه