عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۷۹۸۱
همه بازارها تحت تاثیر افزایش نرخ ارز؛

روزهای داغ دلار

گروه اقتصادی:‌ سکه و دلار در تیر ماه قیمت‌های داغی را تجربه کردند. دلار ۲۰ هزار تومان و سکه ۸ میلیون را رد کرد، هر چند در آخرین روز هفته اندکی عقب نشینی کردند اما از آنجا که افزایش قیمت زیادی در چند روز اخیر داشتند، این کاهش اندک نتوانست تغییر زیادی به وجود آورد.

اما این افزایش قیمت دلار و سکه آیا خطراتی در پی دارد یا نوسان در قیمت ارز به گفته رئیس بانک مرکزی موقتی و گذرا است. این پرسشی است که در گفتگو با کارشناسان حوزه اقتصاد مطرح کردیم. داود سوری خیلی کوتاه درباره پیامد این افزایش قیمت‌ها گفت: گرانی اجناس و تداوم بی‌اطمینانی موجود در فضای اقتصادی که همیشه رخ داده باز هم صورت می‌گیرد.عبدالمجید شیخی استاد دانشگاه در گفتگو با فرارو اظهار کرد: «اکنون سیاست با اقتصاد آمیخته است و افزایش نرخ دلار کار دلالان است و مقصر اصلی بی‌عرضگی دولت است.»
 وی افزود: «قیمت هر کالایی تابعی از تقاضای کالا است. ما اگر به تولید و بعد به صادرات بها می‌دادیم و برنامه تولید را بر مبنای تولید مازاد بر نیاز خودمان تنظیم می‌کردیم و تولید داخلی را تقویت می‌کردیم تقاضای ارز به پایین می‌رسد. آن وقت نیازی به واردات نداشتیم که نیازی به تقاضای ارز داشته باشیم. آنقدر صادرات داشتیم آنقدر ارز به بازار وارد می‌شد که قیمت ارز پایین می‌آمد. اما حالا، علت اصلی این وضعیت بی توجهی به تولید است و مقصر دولت است که در این سال‌ها در پی رضایت کدخدا و نه خدا و مردم بود. به همین دلیل به این مصیبت‌ها رسیدیم که آسیب‌های زیادی می‌زند. این مصیبت‌ها و آسیب‌ها  هم به غرض‌ورزی و سوءمدیریت وی گفت: «بخشی از هزینه‌های تولید ما و بخشی از نیاز کالا‌های اساسی ما ارزی است. با بالا رفتن نرخ ارز، دولت سعی کرده به لطایف الحیل ارز ترجیحی برخی کالا‌های اساسی را حذف کند این‌ها آسیب‌رسان است اگر مستقیم آسیب نزند غیرمستقیم آسیب می‌زند. برخی دلالان با ایجاد بازار سیاه به تولید کننده و مصرف کننده آسیب می‌زنند این وسط واسطه‌ها ضرر نمی‌کنند. ضرر را تولیدکننده و مصرف‌کننده یا همزمان یا به طور متناوب می‌کنند و آسیب می‌بینند. ضربه اساسی هم به خصوص به اقشار ضعیف می‌خورد که تحمل کمتری در برابر تورم دارند.» وی اضافه کرد: با توجه به وضع پیش آمده و کاهش شدید ارزش پول ملی در طول چند ماه آینده باید بپذیریم قدرت خرید مردم همچنان رو به کاهش می‌رود و در نهایت تعداد زیادی از واحد‌های تولیدی ما به دلیل عدم امکان واردات مواد اولیه‌ و واسطه‌ای تعطیل می‌شوند. شاهد آن در این مسئله افزایش قیمت خودرو است. به این دلیل قیمت خودرو افزایش یافته که ما در ایران در اصل، تولیدکننده خودرو نیستیم بلکه در مراحل ابتدایی تولید خودرو هستیم و در مراحل تولید به واردات قطعات حساس وابسته هستیم. از این‌رو در شرایط فعلی که جنگی وجود ندارد به شرایط جنگ برگشته‌ایم و خرید اتومبیل به صورت قرعه‌کشی و ثبت‌نامی شده‌است. این مسئله را در مورد واحد‌های مسکونی هم داریم، ولی درک قابل توجهی از عمق مسئله وجود ندارد. افزایش شدید و لجام‌گسیخته قیمت مسکن و اجاره به این دلیل است که ما در سال نیاز به ساخت یک میلیون و دویست دستگاه خانه داریم، اما در عمل چیزی بیش از چهارصد هزار دستگاه ساخته نمیشود. دولت هم به جای آنکه در فکر راهکار اساسی باشد به دنبال راهکار‌های حاشیه‌ای است که مثلاً از واحد‌های مسکونی خالی مالیات بگیرد. او افزود: نرخ بهره منفی سبب سرریز شدن تمایلات برای رفتن به بازار‌های دارایی و موجب شکل گیری حباب می‌شود. دلیل شکل‌گیری حباب در اقتصاد، نرخ بهره منفی است. البته عوامل دیگری هم موجب این امر می‌شوند، اما نرخ بهره منفی از شناخته شده‌ترین عوامل است.
بازار خودرو قفل شد!
نوسان  قیمت‌ها در بازار ارز و سکه ، در آخرین روز هفته ، بازار خرید و فرش خودرو را قفل کرد. در حالی در آخرین روزهفته، خرید فروش خودرو در بازار متوقف شد که بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت خودرو در بازار آزاد طی دو هفته اخیر رشدی بیش از ۱۰ درصدی را تجربه کرده است. با افزایش قیمت ارز، افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو نیز با شتاب بیشتری همراه شد به طوری که قیمت پژو ۴۰۵ به حدود  ۱۲۵ و ۵۰۰ هزار میلیون تومان رسید. بسیاری از معامله گران انتظار داشتند قرعه کشی خودرو برای مصرف کنندگان واقعی تا حدی بتواند التهاب بازار خودرو را کاهش دهد، اما در عمل این اتفاق رخ نداد. در همین حال،‌ ساینا به قیمتی در حدود ۹۵ میلیون، کوییک به قیمتی نزدیک به ۹۹ میلیون و سمند به قیمتی در حدود ۱۲۶ میلیون تومان فایل شد.قیمت پراید ۱۱۱ به ۷۹ میلیون و پراید ۱۳۲ به قیمت ۷۷ میلیون تومان از سوی آگهی دهندگان اعلام شد.
 بخش مهمی از خریداران حاضر در بازار را خریدارانی تشکیل می‌دهند که به قصد حفظ ارزش سرمایه خود وارد بازار خودرو شده اند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۴/۷ -  شماره 4677
جستجو
جستجو
بالای صفحه