عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۷۹۸۵
فشار ناشی از تحریم‌ها و شیوع کرونا؛

بهار سخت اقتصادی برای ایرانیان

افزایش قیمت مسکن در کنار رشد قیمت ارز و طلا سبب شد تا بسیاری خود را برای یک دوره دیگر شتاب فزاینده قیمتی در کشور آماده کنند. ایرانی‌ها بهار سختی را پشت سر گذاشتند و این در حالی است که انتقادات فراوانی متوجه دولت و تیم اقتصادی روحانی است.

یک کارشناس امور اقتصادی، در رابطه با آسیب شناسی مشکلات اقتصاد ایران به خبرآنلاین گفت: وضعیت کنونی که در اقتصاد پیش آمده اتفاقی است که در گذشته هم تکرار شده است. این مهم در سال ۹۱ و ۹۲ هم رخ داد که متعاقب آن نرخ دلار از حدود هزار و ۲۰۰ تومان به نزدیک چهار هزار تومان رسید. پیش از آن هم در مقاطعی چنین اتفاقی رخ داده بود. هادی حق شناس،افزود: با وجود اینکه مردم تجربه مقابله با تحریم‌ را داشته‌اند اما این بار شرایط سخت‌تر شده است. عامل تعیین کننده در شرایط امروز شیوع کرونا است.این مهم در شرایطی است که اقتصاد ایران در دو سال گذشته حداقل ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد را به دلیل تحریم‌ها از دست داد و این رقم اگر تبدیل به ریال می‌شد می‌توانست بخش زیادی از نقدینگی کشور را جمع کند. این غیرقابل کتمان است که اگر تحریم نبودیم و به جای دلار ۲۰ هزار تومانی با دلار پنج هزار تومانی امورات را می‌گذراندیم مشکلات کمتری در حوزه تورم و نقدینگی داشتیم. به این ترتیب تحریم‌های ظالمانه عملا تاثیرات اقتصادی کرونا را افزایش داد.
وی در رابطه با اثر نرخ دلار بر نقدینگی گفت: متغیر اصلی در اقتصاد ایران نرخ دلار است. این متغیر سبب می‌شود که مابقی شاخص‌ها هم به وضعیت غیرعادی برسند و رشد نقدینگی شکل بگیرد. از دو میلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور اگر تنها ۳۰ درصد از منابع ارزی سالهای گذشته در اختیار بانک مرکزی قرار می‌گرفت دیگر نیازی به انتشار اسناد خزانه یا فروش سهام دولت نبود.در همین چند سال پیش ما تجربه تورم تک رقمی را هم داشتیم و اگر با وضعیت تورم کمتر از ۱۰ درصد با کرونا مواجه می‌شدیم طبیعی بود که نه افزایش قیمت مسکن، نه خودرو، نه طلا و نه ارز را به شدت امروز تجربه نمی‌کردیم.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۴/۸ -  شماره 4678
جستجو
جستجو
بالای صفحه