عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۷۹۹۰
افزایش اجاره بها در تهران بیش از ۲۵ درصد و در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد ممنوع است

سال ۹۹، سخت‌ترین سال خواهد بود

رئیس‌جمهور گفت: سال ۹۹ سخت‌ترین سال کشور از لحاظ فشار اقتصادی دشمن و بیماری عالم گیر است.

حسن روحانی با بیان اینکه سال ۶۰ سخت‌ترین سال از لحاظ امنیتی بود، گفت: سال ۹۹ هم سخت‌ترین سال از لحاظ اقتصادی و بیماری عالم‌گیری است که شاهد آن هستیم.رئیس‌جمهور با اشاره به اقدامات دولت در ایام کرونا گفت: خدمت مردم شهادت می‌دهم که همه مسئولینی که من می‌شناسم شش ماه است یک روز هم استراحت نکرده‌اند و پشت سر هم دارند کار می‌کنند. البته به این معنی نیست که همه مشکلات مردم حل شده است. به مردم کمک کرده‌ایم، به عده‌ای که مشاغلشان تعطیل شده وام داده‌ایم. بسته معیشتی ویژه به سه میلیون خانوار در چهار ماه اخیر اختصاص یافت.
وی ادامه داد: این اقدامات، حداکثر توان دولت بوده و دولت تمام توان خود را به‌کار گرفت و ما امروز نه نیاز به استقراض از خارج داریم نه بانک مرکزی. البته نیاز به وحدت و همکاری داریم و این، قطعی و ضروری است.روحانی با بیان اینکه الان زمان دعوا نیست، گفت: اکنون وقت دعوای مجلس و دولت و قوه‌قضائیه و مجلس نیست. این سه قوه باید با هم متحد باشند و نیرو‌های مسلح هم در کنار این سه باشد و رهبری هم بالای سر این‌ها باشد و مردم هم باید حضور کامل در صحنه داشته باشند.
روحانی درباره مشکل مستأجران گفت: مقرر کردیم اجاره‌بها از فردا در تهران نمی‌تواند ۲۵ درصد بیشتر از سال قبل باشد. در سایر کلانشهر‌ها از ۲۰ درصد بیشتر نباید باشد و در بقیه شهرها، هم ۱۵ درصد. این مبنایی برای افزایش اجاره بها است.وی افزود: اینکه اجاره بهایی که از فردا منعقد می‌شود تا کی معتبر است، محل بحث است. تصمیم بر این است تا زمانی معتبر باشد که وزارت بهداشت شرایط این ویروس را از حالت اضطرار خارج کند. از آن تاریخ به بعد، قرارداد‌ها سه ماه دیگر تمدید می‌شود و بعد از آن سه ماه، موجر و مستأجر می‌توانند با توافق جدیدی با هم ادامه دهند.رئیس جمهور تصریح کرد: قرار است از هفته آینده ترتیباتی اتخاذ شود تا از ۱۵ تیر ماه تا انتهای ماه، ماسک در مکان‌هایی که تجمع وجود دارد یا سرپوشیده است، الزامی کنیم. اگر لازم بود این مصوبه تا مرداد ماه نیز تمدید می‌شود.

 

 

دغدغه اول و آخر ما باید معیشت مردم باشد
قالیباف: حال اقتصادی مردم اصلا خوب نیست

رئیس مجلس با تاکید بر اینکه حال اقتصادی مردم و کشور خوب نیست، گفت:  دغدغه اول و آخر ما باید اقتصاد و معیشت مردم باشد.
محمدباقر قالیباف در آئین بهره‌برداری از بزرگترین مرکز داده منطقه غرب و شمال غرب کشور گفت: ‌حال اقتصادی مردم و کشور خوب نیست و موضوعاتی را درباره معیشت مردم می‌شنویم که‌اي کاش نمی‌دیدیم و نمی‌شنیدیم چرا که خیلی از آنها واقعیت تلخی هستند. وی افزود: این روزها در رسانه‌ها از اجاره پشت بام‌ها گفته می‌شود ضمن اینکه در حوزه مسکن مردم دغدغه جدی و قابل توجهی دارند.رئیس مجلس تصریح کرد: وظیفه همه ما به عنوان خدمتگزار مردم آن است که دغدغه اول و آخر ما در شرایط فعلی توجه به اقتصاد و معیشت مردم باشد. مردم ما هرگز هیچ اختلاف و تنش و دعوای حیدری و نعمتی را از کسی قبول نمی‌کنند. ضمن اینکه مردم امروز از همه ما یک توقع دارند که آن توقع کار صادقانه و تلاش خوب و کار نیک است که بتوانیم مشکلات آنها را برطر ف کنیم. 
وی گفت:‌مردم ما قانع هستند و همین که این حس در آنها به وجود بیاید و این امنیت در آنها باشد که ما به درستی در حال مدیریت هستیم و ما تلاش می‌کنیم و آنها هم این موضوع را در زندگی لمس کنند ممنون دار مدیران خواهند بود.در غیر این صورت از ما راضی نخواهند بود. وی افزود: حضورم در جلسه امروز به این دلیل است که مجموعه‌ای در حال افتتاح است که می‌تواند در کمترین زمان ممکن با بیشترین تاثیرگذاری در همه جغرافیای کشور با شفافیت، عدالت و با کمترین زمان ممکن و با اقتصادی‌ترین روش مسائل نابسامانی‌های اقتصادی کشور را حل و فصل کند.
باید راه بسیار کوتاهی را طی کنیم که به بزرگترین دستاوردها برسیم
رئیس مجلس با بیان اینکه وقتی حرف از اقتصاد دیجیتالی می‌زنیم یعنی آنکه فرصت بزرگی در اختیارمان است که جبران عقب ماندگی‌های گذشته را انجام می‌دهد.ما باید راه بسیار کوتاهی را طی کنیم که به بزرگترین دستاوردها برسیم.قالیباف گفت: اگر غفلت کنیم طبیعتا فاصله‌مان نسبت به بقیه دنیا بیشتر شده و این شکاف دیجیتالی خواهد بود و عقب‌ماندگی‌مان از بقیه دنیا بیشتر خواهد شد لذا این موضوع هم یک فرصت بزرگ برای جبران گذشته‌مان است و امروزمان را با سرعت بیشتری حرکت کنیم و هم اینکه خطری که اگر نسبت به آن غفلت کنیم آسیب بزرگی هم به ما وارد خواهد شد. وی گفت: ما در کشورمان دو جور می‌توانیم نگاه کنیم؛ نگاه اول آن است که جوانان ما که هم اکنون در حوزه اشتغال دچار مشکل هستند را به عنوان یک تهدید ببینیم ولی از منظر دیگر نیروی جوان، تحصیلکرده و آشنا به این فضای اقتصاد دیجیتالی را اهمیت داده و بدانیم که آنها به عنوان بزرگترین سرمایه این عرصه هستند. رئیس مجلس گفت: امروز دنیا لحظه شماری می‌کند برای چنین ظرفیت و منابع انسانی. لذا ما در زمره کشورهایی هستیم که بین ۵ تا ۱۰ کشور دنیا از منظر ظرفیت نیروی انسانی هستیم که می‌توانیم از این فرصت حداکثر استفاده را داشته باشیم.
قالیباف افزود:‌مجلس یازدهم نگاه و مسیرش اینگونه است که باید در این راه کمک به همه عزیزان در بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی و شركت‌های بزرگ و کوچک و روستائیان که در حال ساخت صنایع دستی و به دنبال معرفی‌اش به بازارهای جهانی است و بتواند هنرش را نشان دهد و اقتصاد و فرهنگش را منتقل کند در خدمت همه آنها هستیم. وی خاطرنشان کرد: من به عنوان یک خدمتگزار و مدیر قبل از اینکه به عنوان یک نماینده مردم عزیزمان وارد مجلس شوم این حس را داشتم که در ابتدای قرن ۲۱ که توفیق خدمت در مرکز نیروی انتظامی داشتیم به این اهمیت پی بردم که در مدیریت، شفافیت، سلامت، سرعت و خدمت و در کوچک سازی و کارآمد سازی آثار متعددی در اقتصاد دیجیتال وجود دارد.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۴/۹ -  شماره 4679
جستجو
جستجو
بالای صفحه