عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۷۹۹۳
سخنگوی وزارت بهداشت: نگران مردم خوزستان هستیم

وضعیت اهواز در کرونا فوق بحرانی است

گروه دیار کارون: سایه ویروس کرونا این روزها در استان خوزستان سنگین‌تر شده و تعداد بیماران کرونایی استان افزایش یافته است تا جایی که وزارت بهداشت هم در این خصوص اعلام نگرانی کرده است.

 سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص واگذاری اختیارات تصمیم‌گیری به استان‌ها، گفت: در مصوبه‌ای که داشتیم قرار شده طبق چارچوبی، اختیارات به استان‌ها داده شود و در حال پیگیری هستیم که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.
 سیما سادات لاری با اشاره به اعلام وضعیت قرمز خوزستان، اظهار کرد: همه نگران مردم خوزستان هستیم و می‌خواهیم سریع‌تر شرایط این استان فروکش کند. به صورت مستمر در ستاد ملی کرونا جلساتی تشکیل می‌شود و در مورد استان‌های قرمز به ویژه خوزستان بحث می‌شود.وی افزود: تاکنون ۱۸۰ دستگاه کمک تنفسی ونتیلاتور، تجهیزات آی‌سی‌یو و دو دستگاه سی‌تی‌اسکن در اختیار خوزستان قرار گرفته است. تیم‌هایی نیز به خوزستان اعزام شده‌اند و دانشگاه تهران به عنوان دانشگاه معین برای انتقال تجربیات در نظر گرفته شده است.لاری بیان کرد: طبق یافته‌های جدید علمی، استفاده از ماسک ۷۰ تا ۸۰ درصد از ابتلا به بیماری‌ پیشگیری می‌کند. اکنون بهترین کاری که مردم می‌توانند انجام دهند، استفاده از ماسک است بنابراین پویش استفاده همگانی از ماسک با هشتک من ماسک می‌زنم راه‌اندازی شده است. با پیوست به این پویش باید هموطنان را به استفاده از ماسک تشویق کنیم.حضور در تجمعات غیرضروری می‌تواند ابتلا را افزایش دهد که امیدواریم مردم به ما کمک کنند و در مراسم حضور پیدا نکنند.وی در خصوص واگذاری اختیارات تصمیم‌گیری به استان‌ها، تصریح کرد: وزیر بهداشت و معاونین وی شبانه‌روز پیگیر وضعیت استان‌ها هستند؛ در ستاد ملی مقابله با کرونا این موضوع مطرح شده و از سوی وزیر بهداشت در حال پیگیری است و در مصوبه‌ای که داشتیم قرار شده طبق چارچوبی، اختیارات به استان‌ها داده شود و در حال پیگیری هستیم که امیدواریم به زودی به نتیجه برسد.لاری با اشاره به نحوه اطلاع‌رسانی آمار مبتلایان به کرونا گفت: با توجه به تجمیع آمار مبتلایان، آمار رسمی به طور روزانه از سوی وزارت بهداشت اطلاع‌رسانی می‌شود. نرم‌افزاری به نام ماسک مطرح شده که قابل نصب روی تبلت یا تلفن هوشمند است و مردم می‌توانند وضعیت شهرها را ارزیابی کنند. اعلام نشدن آمار مختص خوزستان نیست.وی افزود: سلامت مردم برای وزیر بهداشت اهمیت خاصی دارد و مبالغ بالایی برای خرید دستگاه‌ها اختصاص داده شده است و قطعاً اگر بودجه‌ای نیاز داشته باشند، کمک می‌کنیم و این دغدغه انتقال داده می‌شود. امیدواریم سریع‌تر از پیک بیماری در خوزستان بگذریم.
وضعیت اهواز فوق بحرانی است
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس گفت: هرچند مسئولان وضعیت  اهواز را زرد اعلام کرده‌اند ولی وضعیت این شهرستان اصلاً خوب نبوده و فوق بحرانی است. نبود آمار دقیق کرونایی بهداشت و درمان و مبارزه با کرونا طی یک ماه اخیر مسئله اول مورد پیگیری برای نمایندگان خوزستان بود چرا که این استان دارای وضعیت قرمز با بالاترین آمار شیوع، بستری و مرگ‌ومیر است؛ اعلام نکردن آمار از جانب مسئولان برای مدیریت جو روانی جامعه است.حسینی با تقدیر از توجه وزیر بهداشت به خوزستان، در زمینه رفع کمبودهای این استان انتقاد کرد: هرچند مسئولان وضعیت اهواز را زرد اعلام کرده‌اند ولی وضعیت این شهرستان اصلاً خوب نبوده و فوق بحرانی است؛ حتی تخت‌های ویژه بیمارستانی در اهواز تکمیل ظرفیت شده است و باید برای این امر فکری عاجل داشت.وی اضافه کرد: در جلسه امروز عصر با استاندار خوزستان به موضوع عدم اعلام آمار از سوی وزارت بهداشت اشاره می‌کنم چرا که اعتقاد دارم باید آمار صحیح در اختیار مردم قرار بگیرد تا آمارهای غلط در فضای مجازی منتشر نشود چرا که این موضوع بیشتر باعث نگرانی مردم می‌شود.
محدودیت‌های کرونایی چه می‌شود؟
 سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفته است در استان‌های قرمز طبق تشخیص دانشگاه‌ها، نظرات ارائه شوند و با در نظر گرفتن نظرات آن‌ها، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در شهرهای قرمز اعمال شود؛ البته در این مورد هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است که صفر تا صد در اختیار ما باشد.رضا نجاتی اظهار کرد: در ابتدای شیوع کرونا ویروس در خوزستان در جلسات ستاد استانی کرونا، بر اساس نظر دستگاه‌های علوم پزشکی خوزستان تصمیم‌گیری انجام و محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها ابلاغ می‌شد.وی افزود: ما همیشه در راستای نظر دانشگاه‌های علوم پزشکی تصمیم می‌گیریم اما وضعیت تصمیم‌گیری از سوی ستاد مقابله با کرونا تغییر پیدا کرد. ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفته است در استان‌های قرمز طبق تشخیص دانشگاه‌ها، نظرات ارائه شوند و با در نظر گرفتن نظرات آن‌ها، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها در شهرهای قرمز اعمال شود؛ البته در این مورد هنوز چیزی به ما ابلاغ نشده است که صفر تا صد در اختیار ما باشد.در جلسه ستاد ملی این موضوع مطرح می‌شود که صفر تا صد در اختیار استان‌ها باشد یا خیر.در صورت تفویض اختیار، به نظر کارشناسی دانشگاه‌ها احترام می‌گذاریم و تصمیم‌گیری می‌کنیم.
مدت‌هاست که ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت تصمیم گرفته‌اند که آمار دقیق مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا در استان‌های مختلف را به تفکیک اعلام نکنند که این اقدام با اعتراضات فراوانی هم رو‌به‌رو شده ‌است. علاوه‌براین مقامات بهداشت و درمان استان‌ها هم روند مشخص و دقیقی در اعلام آمار ندارند. یکی از این استان‌ها با شرایط حساس خوزستان است که تازه‌ترین اخبار از افزایش بی‌سابقه مبتلایان بیماری کووید۱۹ خبر می‌دهد. یکی از بحث‌های جدی درباره دقت آمار بیماران کووید۱۹ در استان‌های مختلف، افزایش معنادار بیماران حاد تنفسی در برخی استان‌ها است که خوزستان هم ازاین مسئله مستثنی نیست.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۴/۹ -  شماره 4679
جستجو
جستجو
بالای صفحه