عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۰۹۸
نگرانی کارشناسان بورس از افزایش عرضه سهام شرکت‌هاى بدون پشتوانه در بازار

مردم از ناچارى در بورس سرمایه‌گذاری می‌کنند

گروه اقتصادی: چندى است بازار سرمایه به محلى براى سرمایه‌گذارى عموم تبدیل شده،بسیارى از سهامداران خرد و تازه کار بر این باورند که خرید و فروش سهام در بورس مساوى است با کمک به تولیدکنندگان و نظام تولید؛ اما آیا در واقعیت نیز چنین اتفاقى در حال افتادن است و فعالیت سهامداران براى شرکت‌‌هاى بورسى هم منافعى دارد؟

به گزارش ایلنا،برخى کارشناسان اقتصادی معتقدند تنها بخشى از خرید و فروش سهام به بخش تولید سرازیر می‌شود که از طریق عرضه اولیه انجام مى‌شود، در مقابل عده اى نیز بر این باورند که حتى تضمینى نیست مبالغ به دست آمده از عرضه اولیه در بخش تولید صرف شود.
آنچه امروز در بازار سرمایه به عنوان معاملات روزانه شاهد  هستیم عرضه سهام شرکت‌های بدون پشتوانه در بازار بورس است؛ شرکت هایى که حتى یک سوله هم ندارند و فقط فعالان بازار بورس را دچار سردرگمی کرده اند.برخی از اقتصاددانان بر این باورند حمایت بیش از حد از بورس و ورود نقدینگی بیش از حد سبب ایجاد نابسامانی در بازار موازی و خود بورس می‌شود.آنها معتقدند باید رشد بورس به صورت متعادل بالا رود نه اینکه به یکباره شاخص جابجا شود.در شرایط تورمی به طور متوسط، سود اسمی شرکت‌ها به دلیل کاهش ارزش پول، افزایش پیدا می‌کند و در واقع سودآوری افزایش نیافته، بلکه سود اسمی تحت تاثیر تورم افزایش یافته است.
آن طور که رئیس اتاق بازرگانى، صنایع معادن و کشاورزى فارس مى‌گوید: سهام بعضى از شرکت‌ها مانند پتروشیمى جهرم بدون حضور فیزیکى در حال عرضه و فروش است.
جمال رازقى در گفت و گو با ایلنا و با بیان اینکه در حال حاضر دولت به دلایل متعدد از بازار سرمایه حمایت می‌کند، می‌گوید: نباید فراموش کرد که این اتفاق در بحث کلان امرى مناسب و پسندیده است به شرطی که این حمایت همراه با پشتوانه کافى و منطق مناسب باشد.
وی با اشاره به اینکه این سخن که دولت تنها سهام شرکت‌های بزرگ را در بورس ارائه و حمایت می‌کند، غیرمنطقى است، می‌افزاید: البته این نکته قابل ذکر است که مردم از سهام شرکت‌های بزرگ و دولتى استقبال گسترده اى دارند.رئیس اتاق بازرگانى فارس با اشاره به اینکه سهام بعضى از شرکت‌ها مانند پتروشیمى جهرم بدون حضور فیزیکى در حال عرضه و فروش است، می‌گوید: عرضه چنین سهام هایى در بازار بورس از نکاتى است که جاى سئوال دارد و مسئولان مربوطه باید پاسخگوى آن باشند.
وى با اشاره به اینکه تامین مالى تولید و جذب نقدینگى‌هاى سرگردان از اهداف مهم عرضه سهام‌های شرکت‌ها در بورس به شمار می‌رود، ادامه می‌دهد: بى شک تداوم بازار بورس یکى از موضوعات و نکات پسندیده است اما رشد بازار سرمایه در کشورى که رشد اقتصاد منفى دارند از نکات مبهم  بورس به شمار می‌رود.وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بورس در کشورهایى مانند ایران و ونزوئلا در حال رشد است، ادامه می‌دهد: بى شک عرضه سهام کارخانه‌ها در بورس براى بیشتر تولید کنندگان در جهت توسعه فعالیت کارخانه و واحدهاى تولیدى اقدامى مثبت است اما باید دید بازگشت پول سهام در چرخه تولید هم اثرگذار بوده یا نه؟
کاهش نرخ سود بورس به صورت پلکانى 
رئیس خانه صمت فارس نیز با بیان اینکه در حال حاضر حباب بورس در حال شکستن است، می‌گوید: مسئولان در تلاشند تا نرخ سود بورس را به صورت پلکانى کاهش دهند. سهراب شرفى با اشاره به اینکه دولت باهدف هدایت سرمایه‌های مردم به سمت بانک‌ها مجددا نرخ تسهیلات را افزایش داد، می‌افزاید: در شرایط کنونی شاهدیم که سرمایه‌های مردم دوباره در حال هدایت به سمت بانک‌ها است. نباید فراموش کرد که بازار سهام باید با یک پشتوانه قوى حرکت کند اما به دلیل اینکه بورس در ایران از پشتوانه خوبى برخوردار نیست و ارزش سهام کارخانه‌ها بدون هیچ پشتوانه اى افزایش پیدا می‌کند، بنابراین دیر یا زود باید منتظر شکسته شدن حباب آن بود.وی با اشاره به اینکه دولت با این هدف که پول‌هایى که از بورس خارج می‌شود را به سمت بانک‌ها هدایت کند نرخ سود بانک‌ها را افزایش داد، یادآور می شود: این موضوع بیانگر آن است که رشد سهام به پایان رسیده است.
وی با بیان اینکه هنوز جاى سئوال است که افراد چگونه و با چه استدلالى بر این باورند که سرمایه‌ها باید به سمت تولید هدایت شود، می‌افزاید: بر فرض مثال تمام سرمایه‌های موجود به سمت تولید هدایت شود و مجموعه و کارخانه‌های تولیدى استان با تمام تلاش خود محصولات را تولید کنند، اما فروش این محصولات تولید شده در بازارهاى دنیا چگونه خواهد بود؟شرفى با اشاره به اینکه به هیچ وجه در کشورهاى خارجى سرمایه‌های سرگردان وجود ندارد ، ادامه می‌دهد: متاسفانه در کشور ما عدم مدیریت اقتصادى باعث شده که سرمایه‌ها سرگردان بمانند و هر روز پول مردم به سمت خرید دلار، سکه، مسکن، خودرو و... هدایت شود.
وی با اشاره به اینکه عدم مدیریت متوازن در حوزه اقتصادى باعث شده که افراد و سرمایه‌گذاران واقعى زمین‌گیر شوند، مى‌افزاید: درحال حاضر مردم از سر ناچارى و سردرگمى اقدام به سرمایه‌گذارى در بورس کرده‌اند که پس از مدتى عده‌اى از آنها یا ورشکست می‌شوند و عده‌ای به سرمایه‌های هنگفتى دست پیدا می‌کنند.وی با اشاره به اینکه اقشار آسیب‌پذیر و افرادى که داراى حقوق ثابت هستند تاوان گرانى‌های یک شبه محصولات را می‌پردازند، ادامه می‌دهد: بورس در ایران با هیچکدام از موضوعات علمى منطبق نیست و نباید فراموش کرد که بازار سهام در کشورهایى که داراى پشتوانه تولید محصولات با کیفیت هستند رونق می‌گیرد و افزایش پیدا می‌کند. در حال حاضر مردم در بازار سرمایه سرگردانند و به هیچ عنوان مقصر شرایط اقتصادی کنونی نیستند.

 

 

کرونا فرصت مناسبی برای گسترش کسب و کارهای خانگی؛
 متقاضیان مشاغل خانگی تا ٥٠ میلیون وام می‌گیرند

براساس اعلام ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور، میزان وام برای متقاضیان مشاغل خانگی تا سقف ٥٠ میلیون تومان افزایش یافته است.
در حال حاضر طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در سه فاز انجام می شود که فاز اول شناخت ظرفیت‌ها و مزیت های منطقه و پتانسیل افرادی است که در رشته های مختلف در آنجا وجود دارند. فاز دوم تقویت افرادی است که می توانند در این طرح مفید باشند و در مباحث کارآفرینی و بازارشناسی آموزش‌های لازم را در اختیار گیرند و سوم افرادی که با داشتن مدارک تحصیلی بیکارند و توانایی خاصی ندارند و تحت آموزش‌های جهاد قرار می گیرند و با توجه به توانایی‌ها و پتانسیل خود هدایت می شوند.
مهناز امامدادی، دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور در این باره به ایسنا می گوید:با شیوع کرونا مشکلات بسیاری برای مشاغل خرد و کوچک ایجاد شد و ما به این نتیجه رسیدیم که برای مشاغل و کسب و کار های متضرر از کرونا تسهیلاتی در نظر بگیریم. بر این اساس با توجه به فهرستی که از این مشاغل در اختیار داریم و به تناسب اولویت و میزان استحقاق برای دریافت وام، آنها را مورد حمایت قرار می دهیم.او معتقد است کرونا فرصت مناسبی برای گسترش کسب و کارهای خانگی به ویژه تولید ماسک و اقلام بهداشتی مورد نیاز مردم در شرایط حاضر به شمار می‌رود و به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی و منع ترددها می‌تواند خلاقیت شاغلان خانگی را پرورش و بروز دهد.
امامدادی از افزایش سقف تسهیلات مشاغل خبر داده و می‌گوید: میزان وام مشاغل خانگی برای اشخاص حقیقی قبلا ٢٠ میلیون تومان بود که تا سقف ۵۰ میلیون تومان افزایش یافته و برای فعالیت‌های گروهی و شبکه‌ای و پشتیبانی نیز تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان وام در نظر گرفته شده است.بر اساس آخرین آمارها بیش از ١٦ هزار و ٥٠٠ شغل در ۹ استان پایلوت مجری طرح ایجاد شده و طرح مشاغل خانگی با موفقیت‌های خوبی همراه بوده است به نحوی که موجب ایجاد برندهای جدید ملی و حمایت و تقویت از برندهای ملی قدیمی شده است.امروز بسیاری از کشورهای توسعه یافته بخش اعظمی از بازار اشتغال خود را به مشاغل خانگی اختصاص داده و از ظرفیت بنگاه‌های خرد و کوچک در این خصوص بهره‌ برده‌اند.

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۵/۵ -  شماره 4697
جستجو
جستجو
بالای صفحه