عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۱۲۵

دلار؛ تعیین کننده قیمت‌ها

جمال رزاقی*

زمانی که اقتصاد کشور با سایر کشورها در طبقه قیاس قرار می گیرد، با توجه به پتانسیل های فرصت آور برای توسعه بخش های مختلف اقتصادی، می توان دریافت که کشور در اکثر متغیرهای کلان اقتصادی نمی تواند با هیچ مدل اقتصادی فعلی تطبیق یابد. آن چه در بازارهای مالی کشور در حال رخ دادن است با چارچوب مفاهیم اقتصادی تناقض دارد و همین موضوع از انعطاف پذیری اقتصاد می کاهد و آن را در برابر شوک های اقتصادی آسیب پذیرتر می سازد.
شکل گیری ثبات و آرامش در بازارهای کشور زمانی محقق می‌شودکه دولت حداقل دخالت را داشته باشد و نخواهد با اعمال بخشنامه های دستوری جامعه بزرگی از فعالان اقتصادی را ملزم به کاری کنند؛ درست مانند تهدید به تعلیق یا ابطال کارت بازرگانی افرادی که تعهدات ارزی خود را تا پایان تیرماه انجام نداده اند. تا زمانی که شرایط پیمان سپاری ارزی شفاف و صحیح انجام نگردد و مراجع تصمیم گیرنده چندین سازمان – مانند مجلس، دولت، بانک مرکزی- باشد، صادرکننده دچار سردرگمی است و به واسطه این وضعیت مشمول جریمه خواهد شد.در یک ماه گذشته نیز شرایط بازار ارز به شدت دست خوش تغییرات شد و افزایش نرخ های بین المللی، عمل به تعهدات ارزی را گرانتر نمود. تولید محصولات با قیمت روز دلار و فروش ارز در سامانه نیمایی به قیمتی بسیار پایین تر برای صادرکننده صرفه اقتصادی نداشت، ضمن آن که بسیاری از سپرده ها که می توانست از طریق بانکها به بنگاه ها و بخش های تولیدی در قالب تسهیلات اعطا گردد روانه این بازار و بازار سکه شد و با افزایش تقاضا بر قیمت ها افزود. از اوایل سال ۹۹ شاهد هستیم که حواله های ارزی به شدت بر نرخ ارز تاثیر می گذارند بنابراین ایجاد یک تعادل پایدار در این بازار از طریق تقویت مناسبات تجاری به منظور گسترش صادرات و مدیریت انتظارات می تواند آرامش را بر این بازار حاکم نماید.
سکه نیز مانند دلار افت قیمتی ۵.۹ درصدی را تجربه نمود با این تفاوت که شیب نزولی سکه به دلیل بالا بودن قیمت اونس جهانی کمتر از دلار بوده است.در حالی که بازار سهام از اوایل سال روند صعودی بی سابقه ای را طی کرده و ارزش شاخص آن به بیش از یک میلیون واحد رسید اما در هفته گذشته با کاهش قیمت دلار، آهنگ رشد آن کاهش یافته و در دو ماه اخیر کمترین رشد (۳ درصد) را به ثبت رسانده است. با کاهش قیمت ارز و ترس سرمایه گذاران از تکرار تجربه تلخ گذشته، در اوایل هفته بسیاری از شرکت های بزرگ اقدام به فروش سهام خود کردند که باعث کاهش ۱.۸ درصدی ارزش در اوایل هفته شد. 
چنانچه روند کاهشی قیمت دلار افزایش باید، حجم زیادی از سرمایه ها وارد بازار مسکن خواهد شد که ضمن ایجاد تورم، از جذابیت بازار سهام می کاهد. نظرات متفاوتی در خصوص وضعیت بازار سهام وجود دارد اما آن چه که مسلم از ابتدای سال تاکنون بازار سهام رشد ۲۷۰ درصدی را تجربه کرده اما سکه و دلار به ترتیب افزایش ۷۰ و ۴۰ درصدی را ثبت کرده‌اند؛ همین موضوع افراد بیشتری را برای تزریق نقدینگی به این بازار ترغیب می کند.تاکنون ۷ مرحله اوراق بدهی دولت حراج شده و حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت از این محل تامین شده بدون آنکه نقدینگی جدیدی خلق شود.
* رییس اتاق بازرگانی شیراز

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۵/۸ -  شماره 4700
جستجو
جستجو
بالای صفحه