عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۱۳۸
۲۱۵ فوتی جدید کرونا؛

۲۶ استان در وضعیت قرمز و هشدار

سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی ۲۵۹۸ مورد جدید کووید۱۹ در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: متاسفانه ۲۱۵ بیمار نیز جان خود را از دست دادند.

 سیماسادات لاری گفت: تا دیروز ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۹۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که  یک هزار و ۳۰۴ نفر از آنها بستری شدند.وی افزود: مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۱۲ هزار و ۳۵ نفر رسید.لاری گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۱۵ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۷ هزار و ۴۰۵ نفر رسید.وی ادامه داد: ۴۱۰۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.
لاری در تشریح استان‌های در وضعیت قرمز گفت: استان‌های مازندران، تهران، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند.وی درباره استان‌های در شرایط هشدار نیز گفت: همچنین استان‌های فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، قم، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.لاری با بیان اینکه در حال حاضر ۱۴ استان در وضعیت قرمز و ۱۲ استان در وضعیت هشدار قرار دارند، افزود: با همکاری مردم در رعایت پروتکل‌ها و تلاش شبانه روزی مسئولان استانی و کادر بهداشت و درمان، استان‌های خوزستان، کردستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در وضعیت بهتری از بیماری قرار گرفته اند؛ البته این موضوع نباید باعث خطر عادی سازی شرایط و سهل انگاری در رعایت پروتکل‌ها شود.وی همچنین گفت: متاسفانه استان‌های مرکزی، گیلان و یزد از وضعیت هشدار به وضعیت قرمز تبدیل شدند.
هیچ چیزی در مورد واکسن کرونا قطعی نیست
لاری افزود: همان‌طور که هیچ چیز دیگری درباره ویروس کرونا قطعی نیست، ساخت واکسن آن نیز در ایران و سایر کشورها هنوز قطعی نشده است. ساخت واکسن کرونا مراحل مختلفی دارد و در حال حاضر سؤالات فراوانی در زمینه ساخت واکسن کرونا در جهان وجود دارد که هنوز پاسخ داده نشده است.
وی بیان کرد: میزان دانسته‌های ما در برابر نادانسته‌ها در زمینه کرونا بسیار ناچیز است. این ویروس یک پدیده جدید محسوب می‌شود و هر روز ممکن است یک رفتار جدید از آن گزارش شود. فعلا همه کشورها در حال تلاش برای ساخت واکسن کرونا هستند و هنوز به صورت قطعی به نتیجه نرسیده‌اند.سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: اکنون نمی‌توان به طور قطعی درباره واکسن کرونا چیزی گفت زیرا حتی مشخص نیست که این واکسن تا چه مدت زمانی می‌تواند ایمنی بدهد و آیا به طور مثال همانند واکسن آنفلوآنزا باید هر سال یک بار تمدید شود. بسیاری از این سؤالات پاسخ داده نشده و این اصلا عجیب نیست. زیرا با یک بیماری نوپدید در سطح جهان مواجه هستیم.
دیابتی‌ها جزو گروه پرخطر ابتلا به کرونا
 افراد مبتلا به دیابت جزو گروه خطر ابتلا به کرونا قرار می‌گیرند که از کنترل مطلوب قندخون برخوردار نبوده ، شانس ابتلا به این ویروس در آنها زیاد است و باید به قند خون خود توجه داشته باشند. رئیس انجمن دیابت ایران افزود: اکنون در شرایط ویژه‌ای قرار داریم که بیشتر فعالیت‌های روزمره و اجتماعی را تحت الشعاع خود قرار داده و بحرانی به نام کرونا ویروسی همه گیر که نیازمند مراقبت‌های جدی است.اسداله رجب اظهار داشت: افراد مبتلا به دیابت مانند سایر افراد جامعه باید به دستورات و توصیه‌های وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی توجه کرده و آنها را انجام بدهند و کاهش تردد عمومی و ماندن در منزل به عنوان پیشگیری به این بیماران توصیه می‌شود.وی ادامه داد: در شرایط کنونی دیابتی‌ها همچون سایر افراد باید به تغذیه ایمن و سالم بیش از پیش توجه کنند و رعایت اصول تغذیه سالم بسیار کمک کننده است که الزاما لازم نیست مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های دارویی را جزو آن دانست.وی خاطرنشان کرد: سعی کنید دورهمی خانوادگی را با انجام بازی‌های فکری به محفلی شادی بخش تبدیل کنید ، بخصوص کتاب‌ها و جزوه‌هایی که زمینه‌های مختلف دیابت را می‌شناسانند و به رشد آگاهی کمک می‌کند.رجب ابراز امیدواری کرد:  باید با رعایت نکات بهداشتی و حفظ روحیه، با کمک هم از این دوران سخت، با شکیبایی عبور کنیم.
نزدیک به ۷۰۰ هزار قربانی کرونا در جهان
شمار مبتلایان و قربانیان کروناویروس در جهان همچنان رو به افزایش است و براساس آخرین آمارها، شمار قربانیان بیماری کووید-۱۹ تاکنون به ۶۹۲ هزار و ۸۰۹ نفر رسیده است. تازه‌ترین آمارها حاکی از آن است که شمار مبتلایان کروناویروس جدید در جهان تاکنون به ۱۸ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۷۲ نفر رسیده و مرگ ۶۹۲ هزار و ۸۰۹ نفر در اثر این بیماری نیز تأیید شده است.روند افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ که تاکنون در ۲۱۳ کشور و منطقه در جهان شیوع یافته، ادامه دارد و این بیماری همچنان در دنیا قربانی می‌گیرد.آمریکا همچنان درصدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است.از سوی دیگر برزیل و هند به لحاظ تعداد مبتلایان به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفتند و برزیل، مکزیک و انگلیس نیز پس از آمریکا به ترتیب بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده‌اند. یران هم در رتبه یازدهم جدول کشورهای درگیر کرونا در جهان قرار گرفته است.

 

 

پس از هشت هفته سخت، خوزستان از وضعیت قرمز خارج شد؛
بسیار نگران پاییز هستیم 

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به روند کاهشی فعلی شیوع بیماری کرونا در خوزستان، نسبت به نگرانی‌های موجود برای فصل پاییز هشدار داد.
دکتر فرهاد ابول‌نژادیان  با اشاره به روند کاهش شیوع کرونا در همه شهرهای خوزستان، اظهار کرد: در حال حاضر چهار شهر خورستان در وضعیت قرمز، سه شهر در وضعیت سفید و بقیه شهرها در وضعیت زرد و نارنجی هستند.وی با اشاره به قرار گرفتن خوزستان در وضعیت هشدار گفت: در حال حاضر میزان استفاده از ماسک در جامعه ۶۸ تا ۷۰ درصد است. برای عبور از مرحله هشدار باید همچنان جلسات به صورت مستمر تشکیل و موضوعات پیگیری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک ادامه یابد.وی تصریح کرد: بسیار نگران پاییز هستیم و باید تمهیدات خاصی در این زمینه اندیشیده شود؛ در دانشگاه‌های علوم پزشکی خوزستان کارگروه‌های مختلفی برای آسیب‌شناسی پیک قبلی بیماری و همچنین کارگروه‌هایی برای فراهم کردن تمهیدات لازم برای پاییز تشکیل شده است اما در خصوص موضوعات برون‌سازمانی باید تکالیفی برای دیگر دستگاه‌ها مشخص شود تا در فصل پاییز آمادگی لازم ایجاد شود و در صورت وقوع پیک بیماری، غافلگیر نشویم.
همچنین،‌ سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، نیز در این جلسه اظهار کرد: پس از هشت هفته سخت، خوزستان از وضعیت قرمز خارج شد و امیدواریم به تدریج به سمت وضعیت سفید و سبز برویم اما حفظ این شرایط، بسیار اهمیت دارد؛ زمانی می‌توانیم بگوییم به وضعیت پایدار رسیده ایم که دو برابر دوره کمون، زمان گذشته باشد و دیگر برگشتی رخ نداده باشد.دکتر سیدمحمد علوی با اشاره به رتبه بندی وضعیت رعایت دستورالعمل‌ها توسط ادارات و بانک‌ها در خوزستان گفت: اداراتی که دستورالعمل‌های بهداشتی را کمتر از ۵۰ درصد رعایت کنند در رتبه ضعیف، ۵۰ تا ۸۵ درصد رعایت در رتبه متوسط و بیش از ۸۵ درصد رعایت در رتبه مطلوب تلقی می‌شوند. طبق بررسی‌های انجام شده، وضعیت استفاده از ماسک توسط پرسنل ادارات و همچنین مراجعه کنندگان به ادارات در خوزستان بیش از ۹۵‌درصد و مطلوب است اما رعایت فاصله گذاری بین پرسنل و مراجعه‌کنندگان، ۴۰ درصد یعنی ضعیف است. وضعیت استفاده از مواد گندزدا و ضدعفونی روزانه محیط در ادارات نیز ۵۰ درصد است و در زمینه تهویه محیط نیز وضعیت خوبی ندارند و تنها ۵۰ درصد تهویه مناسب دارند.علوی با بیان اینکه بانک‌ها وضعیت مناسب تری دارند، گفت: وضعیت استفاده از ماسک توسط پرسنل ادارت بیش از ۹۰ درصد است اما استفاده از ماسک توسط مراجعه کنندگان ۵۰ درصد است. رعایت فاصله گذاری در بانک‌ها نیز ۵۰ درصد است.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۵/۱۴ -  شماره 4703
جستجو
جستجو
بالای صفحه