عناوین این صفحه
کد خبر: ۱۱۸۱۴۱
روحانی در جلسه هیات دولت‌:

هفته آینده گشایشی در اقتصاد کشور به وجود خواهد آمد

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تسلیم شدن در برابر دشمن خواست ملت ما نیست، تاکید کرد: اگر همه در کنار هم باشیم، تا پایان سال رشد اقتصادی ما می‌تواند منفی نباشد.

 حجت الاسلام روحانی در جلسه هیات دولت  افزود: رشد اقتصادی کشورهایی که تحریم نیستند هم تا سی درصد کاهش یافته است و رشد اقتصاد جهانی هم پنج درصد کاهش یافته است. وی با انتقاد از اینکه گفته می‌شود چرا دولت مشکلات را برطرف نمی کند، گفت: باید میدان تشخیص داده شود. آیا دولت در بیابان سبز مشغول استراحت است یا در میدان جنگ است؟ دولت در یک شرایط سخت تحریم، کار خود را آغاز کرد و توانست در صد روز اول تحریم را به طور موقت بشکند و به توافق کوتاه مدت رسیدیم.در زمستان۹۴ از تحریم خارج شدیم و آن سال زمان تنفس ما بود.روحانی ادامه داد: هرچند طرف مقابل به تمام تعهدات خود عمل نکرد، اما ما توانستیم نفت و کالاهای خود را بفروشیم و فعالیت‌های بانکی ما انجام می‌شد.داشتیم آماده می‌شدیم که از سایر کشورها اعتبار اخذ کنیم و کشورهای بسیاری برای سرمایه گذاری در ایران صف بسته بودند تا اینکه آدم‌های ناشی در کاخ سفید روی کار آمدند. فکر آنها این بود که با اعمال تحریم شدید، نظام را از بین ببرند، آنها هیچ گاه هم با این صراحت اعلام نکرده بودند که با تحریم شدید نظام را از بین می‌برند و در۲۲ بهمن نظام جشن پیروزی نخواهد داشت.رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: در سال۹۷یک رئیس‌جمهور اروپایی به من گفت که ترامپ به او اعلام کرده است که اروپا فقط سه ماه صبر کند زیرا بعد از سه ماه جمهوری اسلامی ایران از بین می‌رود که من خندیدم و به او گفتم که سه ماه دیگر هم را خواهیم دید و سال بعد این موضوع را به آن رئیس‌جمهور یادآوری کردم.دشمن به دنبال این بود که نظام جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری را از بین ببرد و در ایران نظامی حاکم کند که نوکر آنها باشد، اما ما امروز قوی تر از دیروز هستیم.روحانی تاکید کرد: شرایط ما بهتر شده است، ما از بین نرفتیم، بلکه ایستادیم و می‌ایستیم. وزیر راه اعلام کرده است که علاوه بر آزادراه‌ها و خطوط راه آهن ساخته شده، تا پایان دولت، ۵۱۸کیلومتر آزادراه و۱۴۰۰ کیلومتر راه آهن دیگر افتتاح می‌شود. آمار پتروشیمی، فولاد، آب، برق، کشاورزی و بورس نشان می‌دهد ما قوی تر شده ایم.
وی با اشاره به فضای جلسه سران قوا اظهار داشت: آنهایی که می‌گویند قوه قضاییه و مجلس می‌خواهند دولت را به زمین بزنند، من در جلسات این چیزها را نمی‌بینم و من قضاوت‌ها را ناصحیح می‌دانم. همه سه قوه در کنار هم بودیم، بحث کردیم و بحث‌ها مشابه هم بود و انشاءالله دوشنبه هفته آینده که ادامه جلسه خواهد بود، امیدواریم به نتیجه برسد و اگر به نتیجه برسد و اگر مقام معظم رهبری موافقت کند و ما اعلام کنیم، گشایشی از لحاظ اقتصادی در کشور به وجود خواهدآمد و دست دولت مقداری باز می شود انشاءالله امیدوارم طرح را کامل‌تر کنیم.روحانی گفت: البته رهبری دستورات دیگری دادند راجع به بودجه، اصلاحات بانکی، سرمایه گذاری، اشتغال، بهبود کسب و کار باید کار کنیم همه این‌ها امکان پذیر است و ما می توانیم با همین شرایط این‌ها را حل و فصل کنیم و در همین فرصت یک سالی که در اختیار ماست، یک سال فرصت بسیار زیادی است. ما اولین تحریم را در توافق موقت در صد روز شکاندیم نه یک سال. ما چنین قدرتی داریم این همان دولت و امکانات است.یکسال زمان زیادی برای حل مشکلات است و مردم در این مدت خواهند دید که طرح‌های زیاد و بسیار مهمی افتتاح می‌شود. وی با تقاضا از وزرا برای انجام عرضه‌های اولیه در بورس گفت: در روزهای گذشته در یک عرضه ۶۲۰میلیارد تومان و در عرضه دیگر ۷۶۳میلیارد تومان سهام عرضه شد و باز هم اینکار انجام می‌شود و شاهد تحرک بسیار خوبی در مسائل اقتصادی خواهیم بود.روحانی در پایان با اشاره به در پیش بودن ایام عزاداری محرم گفت: مراسم عزاداری در چارچوب پروتکل هایی که مورد تاکید وزارت بهداشت و رهبری انقلاب است، برگزار شود.

 

 

تاکید دوباره مطهری: به علت نیازایران به چین چشم خود را بر ظلم بسته‌اند 
دشمنی با غرب نباید ما را وابسته به شرق کند

گروه سیاسی: نایب رئیس مجلس دهم درباره "سخنان نماینده مجلس یازدهم خطاب به او و اظهار بی‌اطلاعی این نماینده از وقوع ظلم در حق مسلمانان سین کیانگ چین" گفت: توهین ایشان برایم اهمیتی ندارد، مهم اظهار بی‌اطلاعی آقای احمدی بیغش از وقوع چنین اتفاقی برای مسلمانان منطقه سین کیانگ چین است.
علی مطهری در گفت‌وگو با عصرایران ادامه داد: مدتی است دولت چین مردم سین کیانگ را به اردوگاه های اجباری می‌برد و در آنجا آنها را مجبور به مشروب خواری و رقص‌های مختلط می‌کند. همچنین آنها را مجبور به فراگیری فقط زبان چینی و صحبت کردن و نوشتن فقط به زبان چینی و عدم استفاده از زبان قومی آنها می‌کند و بنا دارد که آنها را از فرهنگ اسلامی خود دور کند. بسیاری از مساجد را در سین کیانگ تخریب کرده‌اند و اجازه مراسم مذهبی را نمی‌دهند. بسیاری از مردم سین کیانگ به ترکیه و جاهای دیگر مهاجرت کرده‌اند و با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند. وی خاطر نشان کرد: حتی شنیدم که زنان آنها را عقیم می‌کنند تا جمعیت آنها افزایش پیدا نکند. عجیب است که ایران نسبت به این اتفاقات بی تفاوت است. حتی نماینده مجلس اظهار بی‌اطلاعی می‌کند. مسئولان باید پاسخ بدهند. من چندی پیش علت سکوت ایران را از یکی از مقامات عالی وزارت امور خارجه پرسیدم. او گفت به دلیل نیاز اقتصادی مجبور به سکوت هستیم. گفتم مگر مجبورید رابطه با سایر نقاط دنیا را به اینجا برسانید که در دامن چین بیفتید و مجبور به ترک یک وظیفه اسلامی بشوید. عجیب است که صدا و سیما هم حتی یک گزارش از وضعیت مسلمانان چین پخش نکرده است.  مسئولان به علت نیاز اقتصادی به چین چشمان خود را بر این ظلم آشکار بسته‌اند و سکوت اختیار کرده‌اند. اگر ادعای اصول‌گرایی و آرمان گرایی داریم نباید نسبت به این گونه مسائل بی‌تفاوت باشیم.او در پاسخ به این سئوال که آیا بنا دارید از آقای نماینده به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کنید، گفت: اگرچه طبق آیین نامه مجلس من حق دارم دفاعیه‌ای را به مجلس ارایه و در آنجا قرائت شود اما فرد توهین‌کننده ارزش چنین کاری را ندارد. ایشان در مجلس هشتم همکار ما بود و روحیات و شخصیت او را می‌شناسم. نماینده مجلس دهم در باره مطرح کردن این موضوع که مطهری از داعشی های چین دفاع می کند، بیان کرد: فرض کنیم که از بین مسلمانان چین مانند بقیه مسلمانان افرادی به داعش پیوستند. این دلیل بر این نمی‌شود که از حق جمعیت مسلمان آنجا دفاع نکنیم. از سایر ملتهای مسلمان نیز افرادی به داعش پیوستند؛ از عراق، سوریه، یمن و فلسطین و حتی ایران خود ما، این دلیل نمی‌شود که از مردم فلسطین و یمن و عراق و سوریه دفاع نکنیم.علی مطهری گفت: افرادی مثل آقای بیغش تصور می‌کنند چین دشمن آمریکاست و طبق جمله معروف «دشمنِ دشمن ما دوست ماست» چین دوست ایران است و نباید به او انتقادی کرد. این طرز فکر درست نیست. دشمنی با غرب نباید ما را وابسته به شرق کند و آنگاه جرات اعتراض کردن به چین را نداشته باشیم. افراط به دنبال خود تفریط می‌آورد.او اظهار داشت: در موضوع لغو پروازهای هواپیمایی ماهان به چین، سفیر چین از موضع طلبکارانه با ایران برخورد کرد و اعلام کرد که به شرکت ماهان دستور دادم پروازها دوباره برقرار شود. نباید اجازه چنین رفتارهایی داده شود. البته مسئله قرارداد ایران و چین مسئله دیگری است، می‌تواند محرک اروپایی‌ها و سایر کشورها در همکاری با ایران باشد و به هرحال در جای خود باید مورد بررسی قرار گیرد. مطهری در پایان افزود: کسانی که ادعای اصول‌گرایی دارند، در مقابل فریاد مظلومیت مسلمانان در سراسر جهان از سیاست یک بام و دو هوا استفاده می‌کنند. در یمن و فلسطین می‌گوییم موظف به دفاع هستیم ولی در چین وظیفه‌ای نداریم! این نگاه غلط است. باید هرجا گروهی از مسلمانان تحت ظلم هستند از آنها دفاع کنیم.
لازم به ذكر است كه چند روز پیش نماینده شازند در مجلس از تریبون باز مجلس علی مطهری را هدف انتقادات تند و تیز قرار داد.
 محمود احمدی بیغش در بخشی از نطق میان دستور جلسه علنی مجلس با حمله به علی مطهری نایب رئیس سابق مجلس، گفت: اخیرا شاهد برخی موضعگیری‌های نسنجیده و فاقد هرگونه اعتبار و استناد از سوی بعضی از سیاسیون بی‌خاصیت و همیشه طلبکار از جمله فردی که خود سابقه نمایندگی دارد در خصوص مسلمانان منطقه سین کیانگ چین هستیم که تحقیقات نشان می‌دهد نه تنها این اظهارات سخیف و ضد امنیت ملی صحت ندارد بلکه ده‌ها میلیون مسلمان چین با دولت و دولت با مسلمانان مشکلی ندارند و قیاس آن با مسلمانان فلسطین یک فتنه غرب‌گرایانه است و این اظهارات در راستای استمرار خط فکری نفاق‌برانگیز این جریان بی‌خاصیت و پرمدعا برای تحت تاثیر قرار دادن روابط مناسب ایران و چین صورت می‌گیرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: اینجانب از منتقدان جدی پنهانکاری وزارت امور خارجه در بعضی از مسائل هستم، اما به هیچ‌وجه اظهارات مداخله‌جویانه جریان انحرافی اصلاحات و رهبران دچار توهم سیاسی این جریان پرهزینه را علیه منافع ملی برنمی‌تابم و از این تریبون از دادستان محترم کل کشور می‌خواهم ملاحظات را کنار گذاشته و با امثال این ذهن‌های بیمار با قاطعیت و شدت برخورد کند.علی مطهری هم به اظهارات احمدی بیغش در توئیتی جواب داد و نوشت:‏بی‌اطلاعی آقای احمدی بی‌غش نماینده مجلس از ظلم عظیم دولت کمونیست چین نسبت به مسلمانان منطقه سین‌کیانگ عجیب نیست چرا که اطلاعات امثال او صرفاً از طریق صدا و سیما کسب می شود و صدا و سیمای ما برخلاف رسانه‌های دنیا تاکنون حتی یک گزارش از ریشه‌کنی اسلام در سین‌کیانگ پخش نکرده است.

 

 

 

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سیستم منتشر خواهند شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهند شد
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهند شد
۱۳۹۹/۵/۱۶ -  شماره 4705
جستجو
جستجو
بالای صفحه